Reklama
Jak często jeść przy nadczynność tarczycy?
O nadczynności tarczycy mówimy, gdy dochodzi do wzmożonego wydzielania hormonów przez ten gruczoł. Przyczynami takie stanu są: choroba Gravesa-Basedowa (choroba autoimmunologizcna) oraz guzki tarczycy (wole).
Do najczęściej występujących objawów schorzenia należy m.in. bezsenność, niepokój, biegunki oraz chudnięcie, dlatego chory powinien dostarczać swojemu organizmowi większą ilość kalorii.
Trzy posiłki warto zastąpić sześcioma, a nawet siedmioma. Pozwoli to na regularne uzupełnianie deficytów energetycznych.
Nadczynność tarczycy wystąpić może zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W obu przypadkach należy kierować się odpowiednią dietą. Pamiętać jednak trzeba, że nie zastąpi ona leczenia, którego chorzy wymagają.
Reklama
Zasady diety na nadczynność tarczycy
To, że osoba zmagająca się z nadczynnością tarczycy zazwyczaj sporo chudnie, nie oznacza, że może pozwolić sobie na zjadanie fast foodów i słodyczy. Wręcz przeciwnie - należy przestrzegać następujących zasad:
- Jedz dużo białka, najlepiej pod postacią jaj, chudego mięsa, ryb, mleka i jego przetworów oraz warzyw.
- Pamiętaj, aby komponowane przez Ciebie posiłki były bogate w witaminy: A, B1 i C. Znajdziesz je m.in. w czerwonej papryce, marchwi, brzoskwiniach, pomidorach, produktach zbożowych, natce pietruszki i cytrusach. Swojemu organizmowi musisz dostarczać także wapnia, który znajduje się przede wszystkim w przetworach mlecznych.
- Posiłki powinny być lekkostrawne, aby uniknąć kłopotów z układem pokarmowym. Zamiast smażyć potrawy, piecz je, duś lub gotuj na parze. Oleje pochodzenia zwierzęcego zastąp roślinnymi.
- Jednym z objawów nadczynności tarczycy jest nadpobudliwość i nerwowość, dlatego jeśli zmagasz się z tym zaburzeniem, unikaj napojów zawierających kofeinę. Należą do nich kawa, herbata i Coca-Cola. Warto ograniczyć także używanie ostrych przypraw.
Czego unikać przy nadczynności tarczycy?
Uważać należy przede wszystkim na napoje energetyzujące, zarówno na kawę, jak i herbatę. Czego natomiast nie jeść przy nadczynnośći tarczycy? Niewskazane jest spożywanie soli oraz cukrów, zatem słodycze i fast foody powinny zostać wyeliminowane z diety.
Nie należy sięgać również po produkty goitrogenne, które są bogate w goitrogeny, jak np. brukselka, kapusta czy kalafior. Powinno się zminimalizować spożycie olejów rafinowanych, suszonych owoców, a także miodu oraz syropów klonowych.
Reklama
Czy dieta Dąbrowskiej jest dobra na nadczynność tarczycy?
Post dr. Dąbrowskiej jest często wspominany w kontekście chorób tarczycy. Jednak czy jest odpowiedni dla osób z nadczynnością? Niekoniecznie.
Dieta ta zakłada dostarczanie organizmowi około 600-800 kcal dziennie, co jest zdecydowanie niewystarczające przy nadczynności tarczycy. Bazuje ona na produktach owocowo-warzywnych, które pozbawić mogą organizmu potrzebnych minerałów.
Sama dieta składa się z 4 etapów:
- fazy przygotowawczej do postu,
- diety owocowo-warzywnej,
- wyjście z postu,
- racjonalne żywienie.
Na początku jej stosowania można zauważyć znaczną utratę masy ciała. Taki post jest niezdrowy, jeśli przed nim spożywało się znacznie więcej kalorii. W przypadku osób chorujących na tarczycę może stanowić problem dla gospodarki hormonalnej.
Reklama
Przykładowy jadłospis
- DZIEŃ I
Śniadanie: Omlet z trzech jaj z serem żółtym, pomidorami i szczypiorkiem. Do picia woda lub herbata ziołowo-owocowa
II śniadanie: Garść orzechów włoskich
Obiad: Zupa krem z zielonego groszku, grillowana pierś indyka podana z kaszą jaglaną z warzywami
Podwieczorek: Koktajl bananowo-truskawkowy
Kolacja: Pieczony łosoś z brokułami gotowanymi na parze
Przekąska: Hummus podany z pokrojoną w paski czerwoną papryką i marchewką
- DZIEŃ II
Śniadanie: Owsianka na mleku z orzechami i owocami. Do picia świeżo wyciskany sok pomarańczowy
II śniadanie: Bułka maślana z masłem migdałowym
Obiad: Quesadilla z cheddarem, czerwoną fasolą, papryką i pastą z awokado
Podwieczorek: Koktajl bananowo-malinowy
Kolacja: Zupa-krem z brokułów
Przekąska: Jogurt naturalny, gruszka4
- DZIEŃ III
Śniadanie: Tosty francuskie z owocami. Do picia woda lub herbatka owocowa
II śniadanie: Kanapka z jajkiem ugotowanym na twardo i szczypiorkiem
Obiad: Makaron ryżowy z kurczakiem, marchewką i czerwoną papryką
Podwieczorek: Koktajl ananasowo-jabłkowy
Kolacja: Sałatka z tuńczykiem i kukurydzą
Przekąska: Jogurt naturalny z brzoskwinią
Pamiętajmy, że ilość dostarczanych kalorii, a co za tym idzie – wielkość porcji – należy uzależnić od dynamiki przemiany materii i utraconych w wyniku schorzenia kilogramów.