Mężczyźni po 40. roku życia, którzy palą papierosy, rzadko uprawiają seks i preferują tłuste posiłki wysokokaloryczne, bogate w białko a ubogie w selen, witaminy D i E, są narażeni na raka prostaty - najczęściej występujący u panów złośliwy nowotwór.
W zależności od stadium, w jakim nowotwór został wykryty, wieku i stanu pacjenta, lekarz może zdecydować o operacji usunięcia gruczołu krokowego, skierowaniu chorego na radioterapię lub hormonoterapię.
Niezależnie jednak od rodzaju terapii, chory jak najszybciej powinien zadbać o to, by w jego jadłospisie nie zabrakło potraw, które wspomogą organizm w walce z chorobą.
Dieta przy raku prostaty - jedz warzywa i sięgaj witaminy
Pacjent w trakcie leczenia nowotworu gruczołu krokowego nie jest skazany na restrykcyjne ograniczenia żywieniowe, bo układ pokarmowy w tym przypadku nie jest tak bardzo obciążony, jak przy leczeniu innych nowotworów.
Nie oznacza to jednak, że nie powinno się zwracać uwagi na to, co znajduje się na talerzu chorego. Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A i E, likopen, selen, fitoestrogeny oraz antyoksydanty jest zalecana nie tylko w profilaktyce raka prostaty, ale także w trakcie leczenia.
Duże dawki likopenu nie tylko zapobiegają rozwojowi choroby, ale w niektórych sytuacjach potrafią także zmniejszyć wielkość gruczołu. Najwięcej likopenu znajdziemy w pomidorach, a zwłaszcza w ich skórce.
Trzeba jednak pamiętać, że bardziej wartościowe niż surowe pomidory są rozdrobnione, długo duszone, gotowane lub smażone. Dlatego w diecie przy raku prostaty nie może zabraknąć zup pomidorowych, sosów, soków, koncentratów, przecierów, domowego ketchupu.
Likopen znajdziemy też, choć w mniejszych ilościach, w innych czerwonych warzywach i owocach:
- papryce
- owocach dzikiej róży
- arbuzach
Owoce i warzywa są istotne w diecie przy raku prostaty także ze względu na wspomagające leczenie flawonoidy, indole i fenole, witaminy A, E, C.
Dlatego chory powinien sięgać często nie tylko po pomidory, ale także po brokuły, brukselkę, kalafior, kapustę, cebulę, czosnek, czerwoną paprykę. W jadłospisie nie może zabraknąć produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe i zawierające witaminę E:
- tłustych ryb morskich
- owoców morza
- sezamu
- pestek dyni
Z ostatnich badań wynika, że dieta bogata w źródła tłuszczów roślinnych, np. orzechy i oliwę z oliwek, może zwiększać szanse przeżycia chorych na raka prostaty. Dzieje się tak za sprawą antyoksydantów, które mają działanie przeciwzapalne i prawdopodobnie hamują rozrastanie się komórek nowotworowych.
Organizm chorego na raka prostaty potrzebuje także budulca wspomagającego organizm w walce z chorobą. Dlatego oprócz warzyw i owoców, zwiększona powinna być w diecie ilość białka pochodzącego w większości z chudych mięs (powinno się ograniczyć jednak spożywanie czerwonego mięsa), chudego nabiału.
Dobroczynne działanie będą miały też złożone węglowodany, dlatego białe pieczywo trzeba zastąpić pełnoziarnistym chlebem i bułkami, często sięgać po makarony pełnoziarniste, brązowy ryż, kaszę gryczaną i jęczmienną.
Reklama
Przy raku prostaty nie pij przed snem
W diecie przy raku prostaty powinno się zwrócić szczególna uwagę na potrawy i napoje moczopędne i ostre przyprawy, bo pacjent w trakcie leczenia powinien regularnie oddawać mocz i nie przetrzymywać go.
Dlatego moczopędnych potraw i napojów trzeba unikać zwłaszcza przed snem. Trzeba ograniczyć lub zrezygnować z alkoholu (zwłaszcza piwa), kawy, mocnej herbaty, napojów energetycznych, bo zawarta w nich kofeina pobudza pęcherz moczowy.
Moczopędnie działają też:
- truskawki
- arbuz
- melon
- korzeń pietruszki
- świeże ogórki
- cebula
- cykoria
Chory na raka prostaty powinien też zrezygnować z palenia papierosów, wykluczyć z diety zwierzęce nasycone kwasy tłuszczowe i tzw. kwasy trans, które kryją się w fast foodach, chipsach oraz sklepowych ciastach i słodyczach.