Reklama
Dieta przy zapaleniu żołądka
Przy zapaleniu żołądka dieta powinna być dietą łatwostrawną. Co oznacza, że w jadłospisie należy unikać nadmiaru błonnika czy też tłuszczu. Składniki te wymagają bowiem wzmożonego wydzielania soków żołądkowych, co jeszcze bardziej podrażnia błonę śluzową żołądka. Zdarza się tez biegunka.
Dieta w zapaleniu żołądka uzależniona powinna być również od objawów i dolegliwości pacjenta. Jeden produkt może być tolerowany lepiej, a inny gorzej. Należy w tym przypadku podejść do diety bardzo indywidualnie.
Ważne są nie tylko potrawy i produkty z jakich powstają, ale także sposób ich konsumpcji. Korzyści przyniesie spożywanie mniejszych posiłków, ale częściej. Warto również skupić się na przeżuwaniu każdego kęsa, jedzeniu powoli i bez zbędnych rozpraszaczy.
Reklama
Co jeść przy zapaleniu żołądka?
Co można jeść przy zapaleniu żołądka? Dieta osoby zmagającej się z zapaleniem żołądka musi być prawidłowo zbilansowana tak, aby nie prowadzić do niedoborów żywieniowych.
Jadłospis winien bazować na zasadach modelowego talerza, ale z niewielkimi modyfikacjami co do doboru produktów.
Warzywa, które powinny stanowić minimum połowę tego co spożywamy w ciągu dnia, należy wybierać młode i poddawać je obróbce cieplnej m.in. gotowaniu w wodzie lub na parze. Warto sięgać także po dojrzałe owoce.
Najlepiej je obierać ze skórki i usuwać z nich pestki. W niektórych przypadkach mogą wymagać również przetarcia na mus czy też puree w celu lepszej tolerancji.
Produkty zbożowe (kasza, pieczywo, makarony, płatki) należy wybierać te oczyszczone - np.:
- pieczywo pszenne,
- płatki owsiane błyskawiczne,
- kasza jęczmienna łamana, krakowska, manna,
- ryż biały,
- drobne makarony.
To jakie pieczywo przy zapaleniu żołądka zostanie wybrane przez pacjenta, powinno zależeć od nasilenia jego dolegliwości. Mimo, iż zalecane są oczyszczone produkty (np. chleb pszenny, biała bułka pszenna, mąka pszenna o niskim typie, sucharki), to wielu pacjentów może dobrze tolerować chleb nieco bogatszy w błonnik np. graham czy chleb pszenno-żytni.
Do zalecanych produktów bogatych w białko należą:
- chude mięso i ryby,
- chude wędliny,
- niskotłuszczowy naturalny nabiał (chude sery, jogurty naturalne),
- jaja (przygotowane w odpowiedni sposób np. na miękko).
A co pić na zapalenie żołądka? Osoby zmagające się z zapaleniem żołądka powinny sięgać po takie płyny, jak woda mineralna oraz słabe napary herbat, a także niektóre zioła (np. rumianek, melisa).
Szczególną uwagę należy zachować przy zakupie naparów przeznaczonych do ułatwiania trawienia. W swoim składzie zawierają miętę, która to wzmaga wydzielanie soku żołądkowego.
Czego nie jeść przy zapaleniu żołądka?
Warto ograniczyć produkty wzmagające wydzielanie soków żołądkowych. Do takich produktów należą między innymi:
- tłuste mięso,
- mocne wywary mięsne,
- galarety mięsne i rybne,
- produkty wzdymające (np. bób, fasola),
- alkohol,
- kawa,
- mocna herbata,
- ostre przyprawy.
Należy unikać żywności przetworzonej tj. słodyczy i fast food z uwagi na dużą zawartość cukru, soli i nasyconych kwasów tłuszczowych. Zrezygnować także powinno się z smażenia szczególnie w głębokim tłuszczu i pieczenia z wcześniejszym obsmażaniem.
Reklama
Przykładowy jadłospis przy zapaleniu żołądka
Przykładowa dieta przy zapaleniu żołądka nie musi być monotonna. Chociaż pojawiają się duże ograniczenia produktowe wciąż można stworzyć wiele ciekawych i smacznych dań.
Warto pamiętać, że w miarę ustępowania objawów należy rozszerzać dietę i stopniowo wprowadzać żywność bogatszą w błonnik, gdyż to właśnie tam znajduje się najwięcej witamin i składników mineralnych.
Menu na zapalenie błony śluzowej żołądka powinno być różnorodne tak, aby nie doprowadzić do niedoborów żywieniowych. Istnieje szansa, że powtarzając przez dłuższy czas te same dania nie zrealizujemy zapotrzebowania na niezbędne składniki.
W ramach inspiracji, poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis do zastosowania przy zapaleniu żołądka:
- Śniadanie: Kanapki z szynką, serem mozzarella light i sałatą
- Drugie śniadanie: Jogurt z borówkami i miodem
- Obiad: Dorsz pieczony; Ziemniaki młode z koperkiem, gotowane; Mrożona mieszanka warzyw gotowana
- Podwieczorek: Wafle ryżowe z twarogiem i dżemem 100%
- Kolacja: Jajecznica z szynką, pomidorem i szczypiorkiem
Reklama
Dieta przy zapaleniu żołądka – przepisy
Pulpeciki z kurczaka z oliwkami w sosie pomidorowym na kaszy jaglanej
Składniki:
- Kasza jaglana sucha - 3 łyżki
- Kurczak, mięso z piersi mielone – 150 g
- Jaja kurze surowe - 1 sztuka
- Mąka ryżowa - 2 łyżki
- Oliwki czarne marynowane - 2 łyżki
- Pietruszka, natka świeża - 2 łyżki
- Oliwa z oliwek – 1 łyżka
- Sól, pieprz czarny, papryka słodka mielona
- Cebula – ½ sztuki
- Przecier pomidorowy (passata) - 1 szklanka
Sposób przygotowania:
- Kaszę gotuj w osolonej wodzie zgodnie z informacją zamieszczoną na opakowaniu produktu.
- Cebulę obierz i posiekaj.
- Oliwki odsącz z zalewy i pokrój.
- Mięso przełóż do miski, dodaj jajko, oliwki oraz posiekaną natkę pietruszki. Dopraw solą, pieprzem i wymieszaj. Zwilżonymi dłońmi uformuj pulpeciki, a następnie obtocz je w mące.
- Na rozgrzanej patelni z tłuszczem usmaż pulpety na złoty kolor.
- Na patelnię dodaj cebulę, passatę pomidorową, paprykę w proszku, wymieszaj, przykryj i duś pod przykryciem przez około 15 minut.
- Pulpeciki z sosem podawaj na kaszy.
* Żeby zniwelować gorzkawy posmak kaszy jaglanej, warto przed ugotowaniem podprażyć ją na suchej patelni, aż do momentu wydzielenia się przyjemnego zapachu, a następnie wypłukać kaszę w zimnej wodzie. Można też zamiast tego wypłukać ją w gorącej, a następnie zimnej wodzie.
Nie tylko przy zapaleniu żołądka indywidualne dopasowanie planu dietetycznego będzie kluczowe do osiągnięcia efektów. Smakowitość diety czy sytość po posiłkach to podstawa skuteczności stosowanego sposobu żywienia.
Nowoczesne aplikacje dietetyczne umożliwiają modyfikację planu poprzez wymianę posiłków czy produktów. Dzięki szerokiemu wachlarzowi diet do wyboru każdy z pewnością znajdzie tą najbardziej odpowiednią.
W ramach abonamentu możliwy jest stały kontakt z dietetykiem, który odpowie na wszelkie żywieniowe pytania.