Reklama
Czym jest dieta ryżowa? Zasady stosowania
Istnieje kilka rodzajów diet ryżowych. Jedna z nich została stworzona przez dr Jadwigę Górnicką - lekarkę opierającą się na ziołolecznictwie i naturalnych terapiach, która jest autorką wielu publikacji prozdrowotnych. Proponuje ona bardzo restrykcyjną dietę ryżową, która ma za zadanie oczyścić organizm.
Program odchudzający trwa 10-12 dni i zakłada 3-4 posiłki dziennie bazujące na brązowym ryżu lub kaszy jaglanej z dodatkiem jabłka. Dodatkowo od 5. dnia diety można wprowadzić przyprawy i mielone siemię lniane. Autorka nie ogranicza ilości ryżu czy kaszy, które można spożyć w ciągu dnia.
Reklama
Warianty diety ryżowej
W zależności od wariantu diety ryżowej i długości jej trwania, jadłospis różni się dozwolonymi produktami, a także kalorycznością.
Do najbardziej restrykcyjnej jej odmiany zaliczamy dietę ryżową 3-dniową, na której można spożywać jedynie gotowany brązowy ryż i pić wodę. Kaloryczność zazwyczaj nie przekracza 1000 kcal.
Dodatkowo istnieje również odmiana wariantu 3 i 5 dniowego - dieta jabłkowo lub owocowo-ryżowa, w której dozwolone jest spożywanie również jabłka.
Dieta ryżowa dr. Kempnera jest nieco bardziej urozmaicona, ale i okres jej stosowania jest dłuższy i zakłada 2-3 tygodnie kuracji.
W tym czasie można spożywać ryż, warzywa, owoce, chude mięso drobiowe, chude ryby, jogurt i kefir, orzechy, a także należy suplementować witaminy i żelazo. Nadal jest ona niskokaloryczna i oscyluje w przedziale 1000 -1500 kcal dziennie.
Przykładowe produkty w diecie ryżowej
Dieta ryżowa, zwłaszcza w wariantach kilkudniowych, jest monotonna. Z tego względu osoby ją stosujące szukają innych produktów na bazie ryżu, którymi chcą urozmaicić dietę. Niestety ryż brązowy, a produkty z niego powstałe będą różniły się wartością odżywczą, zawartością błonnika czy indeksem glikemicznym.
Często też powstają z ryżu białego, a nie brązowego. Dlatego wafle, makaron, mąka, płatki czy kaszka ryżowa nie powinny być spożywane na diecie ryżowej.
Innym produktem, którym często zastępowany jest ryż na diecie jest komosa ryżowa. Niestety nie ma ona nic wspólnego z ryżem. Komosa jest pseudozbożem, które zawiera więcej białka oraz błonnika w porównaniu do ryżu i może być ciężej strawna.
Reklama
Efekty stosowania diety ryżowej
Po dietę ryżową sięga się głównie w celu redukcji masy ciała, detoksu czy oczyszczenia jelita grubego. Często także rekomendowana jest podczas uporczywych biegunek. O ile detoks czy oczyszczenie organizmu to głównie chwyty marketingowe, to łatwostrawna dieta ryżowa doskonale sprawdzi się przy podrażnieniach przewodu pokarmowego.
Nie będzie drażniła błony śluzowej, a dodatkowo ryż zadziała zapierająco.
Niestety tak jak wstępnie uważano nie ma ona wpływu na nadciśnienie tętnicze. Jednym z plusów jej zastosowania przy nadciśnieniu jest ograniczenie spożywania soli i redukcja masy ciała, która może wpłynąć na obniżenie parametrów ciśnienia krwi.
Jednak najczęściej wybierana jest ze względu na wpływ na redukcję masy ciała. To ile można schudnąć na diecie ryżowej zależy od zapotrzebowania kalorycznego osoby ją stosującej oraz wybranego wariantu diety.
O ile w 3-5 dni ubytek masy ciała związany będzie ze zmniejszeniem ilości treści jelitowej oraz wody, to przy dłuższym stosowaniu może także dojść do spadku masy mięśniowej przy nieznacznym ubytku tkanki tłuszczowej.
Reklama
Skutki uboczne diety ryżowej
Wariant diety ryżowej 1000 kcal będzie dostarczał zbyt małej ilości energii dla wszystkich osób dorosłych. Dodatkowo przy takiej kaloryczności ciężko jest zbilansować jadłospis pod kątem wszystkich witamin i składników mineralnych. O ile stosowanie niedoborowego jadłospisu przez 3-5 dni nie wpłynie negatywnie na stan odżywienia to 2-3 tygodnie już mogą być szkodliwe dla organizmu.
Stosowanie rygorystycznych diet przez kilka tygodni może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, niedoboru witamin, uczucia zmęczenia, obniżenia odporności czy spadku przemiany materii w wyniku utraty masy mięśniowej. Ponadto ubytek masy ciała wynika głównie z utraty wody i spadku ilości treści jelitowych. Wszystkie te zmienne powodują, że po powrocie do typowego żywienia pojawia się efekt jojo.
Do zalet diety ryżowej, a w zasadzie bardziej urozmaiconego jej wariantu można zaliczyć bazowanie na naturalnych, nieprzetworzonych produktach, chudym mięsie, nabiale i warzywach. Dodatkowo odpowiednie ilości wody i pilnowanie, aby owoce lub warzywa były w każdym posiłku, kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe.
Reklama
Opinie na temat diety ryżowej
Dieta ryżowa w wersji łatwostrawnej może być przejściowym etapem przy powrocie do normalnego sposobu żywienia, po zatruciu pokarmowym, zabiegach chirurgicznych czy uporczywych biegunkach. Ze względu na niską ilość błonnika i tłuszczu będzie ona odciążała przewód pokarmowy, co często jest mylone z efektem oczyszczającym.
Należy pamiętać, że nie powinna być zbyt długo stosowana, aby nie doprowadzić do niedoborów pokarmowych czy podaży zbyt małej dawki energii. Dieta ryżowa w celach odchudzających nie jest rekomendowana ze względu na niską kaloryczność, a także małą podaż białka i tłuszczów.
Dodatkowo zbyt mała dawka protein będzie prowadzić do utraty masy mięśniowej. Należy podkreślić, że ilość tkanki mięśniowej wpływa na liczbę wydatkowanych w ciągu dnia kilokalorii. Jeżeli odchudzanie zakończy się utratą mięśni, to zwiększa się ryzyko efektu jojo.
Reklama
Przykładowy jadłospis przy diecie ryżowej
Dieta ryżowa 3-dniowa cechuje się monotonnym jadłospisem, ponieważ we wszystkich posiłkach w ciągu dnia spożywa się ryż lub ryż z jabłkiem. Z płynów dopuszczalna jest tylko woda. Dłuższe, trwające minimum warianty diety, mają bardziej urozmaicone posiłki, jednak nadal jest to jadłospis odchudzający.
Posiłki mogą zostać wzbogacone w warzywa, owoce, chude mięso i ryby, fermentowane produkty mleczne, a nawet orzechy.
Przykładowe menu w diecie ryżowej może wyglądać następująco:
Śniadanie: Ryż z malinami, jogurtem i płatkami migdałów
Obiad: Zupa jarzynowa z ryżem
Kolacja: Sałatka ryżowa z kurczakiem i ananasem
Dieta ryżowa nie powinna być stosowana w celu redukcji zbędnych kilogramów czy oczyszczenia organizmu. Ryż jednak doskonale wpisuje się w każdą dietę. Produkt ten jest naturalnie bezglutenowy, dlatego dania na jego bazie mogą znaleźć się również w jadłospisie osób cierpiących na celiakię.
Dla wszystkich, którzy nie wiedzą jak zbilansować swoją dietę, naprzeciw wychodzą nowoczesne aplikacje dietetyczne. Oferują one kilkanaście rodzajów planów żywieniowych, kontakt z wykwalifikowanym dietetykiem oraz możliwość modyfikacji jadłospisu, aby jeszcze bardziej był dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Artykuł zawiera lokowanie produktu