Reklama
Na czym polega dieta ziemniaczana?
Raz na zawsze warto rozprawić się z mitem, że ziemniaki tuczą. Same w sobie są produktem niskokalorycznym, a dopiero dodatki im towarzyszące i forma podania przyczyniają się do ich wysokiej kaloryczności np. puree ze śmietaną i masłem czy ziemniaki zasmażane ze skwarkami.
Dodatkowo warto zauważyć, że ziemniaki często podawane są w postaci wyrobów mącznych, np. klusek, kopytek polane sosem, który przyczynia się do znaczącego wzrostu ich kaloryczności.
Istnieje również powszechny mit, że ziemniaki są bezwartościowe. Dostarczają one jednak sporo składników odżywczych między innymi potasu oraz witaminy C (szczególnie tuż pod skórką).
Pierwotna dieta ziemniaczana polegała na spożywaniu wyłącznie ziemniaków bez żadnych dodatków (w tym przypraw) i zakładała trwanie od 3 do 5 dni. Dozwolone było jedynie wypijanie płynów, takich jak woda, herbata czy czarna kawa.
Na przestrzeni lat pojawiło się wiele odmian tego sposobu żywienia i zmieniały się zasady diety ziemniaczanej. Obecnie przyjmuje się, że może trwać od 5 dni do nawet 2 tygodni. W trakcie stosowania dłuższej diety kartoflanej należy spożywać 2 razy dziennie posiłek na bazie ziemniaków.
Twórcy diety zachęcają do pieczenia tego produktu bądź szybkiego gotowania w mundurkach, nie mocząc długo w wodzie w celu zachowania jak największej ilości składników mineralnych i witamin. Dozwolone jest również sięganie po niskokaloryczne przekąski np. chudy nabiał, warzywa i owoce.
W ograniczonej ilości spożywa się w trakcie tej diety: mięso, ryby, jaja, produkty zbożowe. Istnieje również odmiana diety ziemniaczanej, w której to po prostu produkt ten jest składnikiem większości dań i przewija się w codziennych jadłospisach.
Reklama
Dieta ziemniaczana – dla kogo?
Ziemniak od dawna ma swoje zastosowanie w wybranych dietach leczniczych. Fakt ten wynika z tego, że jest to produkt niskokaloryczny, niskobiałkowy i łatwostrawny. Przez długi czas dieta ziemniaczana była stosowana na niewydolność nerek. Charakterystyczna dla tej jednostki chorobowej jest potrzeba diety niskobiałkowej, niskosodowej i o kontrolowanej zawartości potasu oraz fosforu.
Choć ziemniak spełnia te kryteria to nie powinien być i tak jedynym składnikiem diety, ponieważ takie żywienie może prowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych, które to mogą zaszkodzić pacjentowi.
Kartofle są produktem, który przyrządzony w odpowiedni sposób – ugotowany i rozgnieciony do puree – jest produktem łatwostrawnym. Dzięki temu dieta ziemniaczana na żołądek również jest stosowana. Nie obciąża przewodu pokarmowego, szybko się trawi i nie powoduje niestrawności. Jak każda jednoskładnikowa dieta, tak i ta opierająca się na samych ziemniakach nie jest rekomendowana.
Stosowana przez dłuższy okres może powodować niedobory i prowadzić do niedożywienia. Osoby chorujące powinny skonsultować wybór tej diety z lekarzem bądź dietetykiem. Dodanie do swojego planu żywieniowego ziemniaków będzie dobrym pomysłem, ale już dieta ściśle ziemniaczana niekoniecznie.
Przepisy w diecie ziemniaczanej
W najmniej restrykcyjnym podejściu do tej diety ziemniaki są po prostu głównym składnikiem jadłospisu. Mogą być one spożywane sote, jak i z dodatkami, a także być elementem potrawy np. zup, zapiekanek, omletów oraz potrawek.
Przepisy na diecie ziemniaczanej mogą być jednak łatwe i szybkie w przygotowaniu, a zarazem smaczne, jeżeli zostaną użyte właściwe przyprawy uwydatniające ich smak.
Gratin ziemniaczane
- ser żółty gouda - 1 plaster,
- śmietanka 30% tłuszczu - 5 łyżek,
- czosnek - 1 ząbek,
- masło ekstra, 82% tłuszczu - 1 łyżeczka,
- ziemniaki - 1 sztuka.
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki umyj, obierz, pokrój w plastry i posyp solą.
- Naczynie żaroodporne natrzyj przeciśniętym przez praskę czosnkiem i masłem.
- Na spodzie naczynia ułóż ziemniaki tak, aby plasterki zachodziły na siebie. Następnie układaj kolejne warstwy ziemniaków i zalej wszystko śmietanką.
- Naczynie przykryj pokrywką i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez 60 minut. Następnie zapiekankę posyp startym serem i piecz bez przykrycia kolejne 15 minut.
* Do wykonania dania użyj śmietany UHT.
Pieczone ziemniaki z ciecierzycą i pastą z awokado
Składniki:
- ziemniaki - 1 sztuka,
- oliwa z oliwek - 2 łyżeczki,
- sól - 1 szczypta,
- pieprz czarny - 2 szczypty,
- awokado – ½ sztuki,
- czosnek - 1 ząbek,
- sok z cytryny - 1 łyżka,
- chili mielone - 2 szczypty,
- ciecierzyca konserwowa, bez zalewy - 1 łyżka,
- słonecznik łuskany, nasiona - 1 łyżeczka.
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki umyj i przekrój na pół. Następnie gotuj do miękkości w osolonej wodzie przez około 20 minut (w zależności od ich wielkości).
- Odcedzone ziemniaki skrop olejem, dopraw solą i pieprzem, przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Blaszkę wstaw do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i piecz przez 20 minut.
- Ciecierzycę z puszki odsącz z zalewy i opłucz pod bieżącą wodą.
- Awokado umyj, przekrój na pół i wydrąż miąższ. Przełóż go do miski, dodaj sok z cytryny, przeciśnięty przez praskę czosnek, sól, pieprz oraz chili i całość rozgnieć widelcem.
- Na połówkach ziemniaków ułóż pastę z awokado oraz ciecierzycę i posyp nasionami.
- Nasiona możesz podprażyć na suchej patelni.
Placki z kaszy jaglanej i ziemniaków
Składniki:
- kurkuma - 1 szczypta,
- pietruszka, natka świeża - 2 łyżki,
- oliwa z oliwek - 2 łyżki,
- sól - 1 szczypta,
- papryka słodka mielona - 1 szczypta,
- kasza jaglana sucha - 2 łyżki,
- czosnek - 1 ząbek,
- pieprz czarny - 2 szczypty,
- jaja kurze surowe - 1 sztuka,
- ziemniaki – 1 sztuk.
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki umyj, obierz i pokrój. Następnie gotuj do miękkości w osolonej wodzie przez około 20-30 minut (w zależności od ich wielkości). Odcedź i rozgnieć za pomocą tłuczka.
- Kaszę ugotuj w osolonej wodzie zgodnie z informacją zamieszczoną na opakowaniu produktu.
- Ziemniaki i kaszę przełóż do miski, wbij jajko i dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, przyprawy i posiekaną natkę pietruszki. Całość wymieszaj.
- Na patelni z rozgrzanym tłuszczem układaj placki i smaż przez kilka minut po obu stronach.
- Gotowe danie przełóż na talerz.
* Żeby zniwelować gorzkawy posmak kaszy jaglanej, warto przed ugotowaniem podprażyć ją na suchej patelni, aż do momentu wydzielenia się przyjemnego zapachu, a następnie wypłukać kaszę w zimnej wodzie. Można też zamiast tego wypłukać ją w gorącej, a następnie zimnej wodzie.
Reklama
Jadłospis w diecie ziemniaczanej
Dieta ziemniaczana jest szybka do przygotowania. Co więcej łatwa do zabrania ze sobą do pracy i odgrzania dnia następnego, dlatego warto przygotować od razu posiłek na kilka dni. Podajemy przykładowy jadłospis w diecie ziemniaczanej:
- Śniadanie: Owsianka z orzechami i jogurtem naturalnym
- Drugie śniadanie: Kanapka z twarożkiem i ogórkiem
- Obiad: Zapiekanka ziemniaczana z łososiem
- Podwieczorek: Kefir z jabłkiem i cynamonem
- Kolacja: Sałatka ziemniaczana z groszkiem zielonym
Reklama
Efekty na diecie ziemniaczanej
Jakie efekty da dieta ziemniaczana? Twórcy i propagatorzy tej diety wskazują, że podczas dwóch tygodni stosowania można pozbyć się 4 nadprogramowych kilogramów. Warto jednak pamiętać, że już kilkudniowe stosowanie tak monotematycznego sposobu odżywiania może przynieść spadek masy ciała, ale nie będzie to utrata tkanki tłuszczowej.
Dieta ziemniaczana 3 dniowa ma kilka plusów w oczach stosujących – jest krótka i można utracić na niej sporo kilogramów. Jednak należy pamiętać, że dieta oparta na jednym produkcie nigdy nie będzie zdrowa i dobrze zbilansowana. Przy dłuższym stosowaniu może prowadzić do niedoborów pokarmowych.
Opinie na temat diety ziemniaczanej są róże, ale warto pamiętać, że owszem ziemniaki są źródłem wielu cennych witamin, ale nie mogą stawić podstawy i jedynego elementu diety. Prawidłowa dieta musi być pełnowartościowa, różnorodna i dostarczać wszystkiego czego nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.
Chcąc zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stałe zastosowanie dobrze zbilansowanej diety, dostarczającej wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i odżywczych. Pomocna w tym jest aplikacja dietetyczna, w ramach której możemy wybrać dietę, dostosowaną do naszej sytuacji zdrowotnej i korzystać nie tylko z setek smacznych przepisów, ale również wsparcia dietetyków.
Artykuł zawiera lokowanie produktu