Co to jest dimetynden?
Dimetinden to lek zawierający w swojej budowie pierścień pirydynowy oraz układ indenu. W użyciu medycznym jest tak naprawdę sól kwasu maleinowego, czyli maleinian dimetyndenu.
Dzięki zastosowaniu takiego związku jest on skuteczniejszy i lepiej tolerowany przez organizm. Lek ten wszedł do powszechnego użycia w latach 60-tych XX wieku i zalicza się go do pierwszej generacji leków antyhistaminowych.
Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji trudniej przenikają przez barierę krew-mózg, przez co nie wywierają negatywnego działania na ośrodkowy układ nerwowy powodując na przykład senność czy nadpobudliwość.
Leki te zaczęły wypierać z powszechnego użytku preparaty pierwszej generacji, które dużo łatwiej penetrowały barierę krew-mózg, często na przykład wywołując dużą senność.
Z tego względu leki przeciwhistaminowe zawierające dimetynden nie są już tak powszechnie używane.
Aktualnie najczęściej stosuje się je w postaci żelu na skórę o działaniu miejscowym, choć są również do nabycia krople doustne.
Reklama
Działanie dimetyndenu. Na co pomaga?
Mechanizm działania dimetyndenu polega na blokowaniu łączenia się histaminy z jej receptorami.
Histamina jest naturalnym związkiem występującym w organizmie, która odpowiada za występowanie reakcji zapalnych i alergicznych. Żeby zaczęła ona działać musi połączyć się najpierw z odpowiednim receptorem- H1, H2, H3 lub H4.
Po aktywacji przy pomocy histaminy receptora H1, który odpowiada za zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, dochodzi do powstawania obrzęków, bąbli na skórze czy zaczerwienienia i świądu skóry.
Dimetynden hamuje łączenie się histaminy z jej odpowiednim receptorem, dzięki czemu nie dochodzi do wywołania stanu zapalnego i reakcji alergicznej.
Można zastosować dimetynden w żelu na świąd towarzyszący dermatozom, pokrzywce, ukąszeniom owadów, oparzeniom słonecznym czy powierzchownym, lekkim oparzeniom skóry.
Dimetynden w kroplach można za to zastosować dodatkowo na alergię pokarmową oraz polekową, jak również łagodzi on świąd towarzyszący chorobom zakaźnym (na przykład w ospie).
Może być stosowany również w celu łagodzenia objawów występujących po ukąszeniu owadów oraz w zapaleniu błony śluzowej nosa sezonowym (katar sienny) i alergicznym.
Reklama
Dawkowanie dimetyndenu. Czy można podawać go dzieciom?
Dimetynden w postaci żelu można stosować od dwóch do czterech razy na dobę. Lek w tej postaci jest całkiem bezpieczny i z reguły dobrze tolerowany.
Jednak w przypadku bardzo małych dzieci można go używać tylko na niewielki obszar skóry, a jeśli po dwóch dniach stosowania stan pacjenta nie poprawia się, należy skontaktować się z lekarzem.
Istnieje także postać dimetyndenu dla dzieci w formie kropli. Jest on dostępny bez recepty już od pierwszego miesiąca życia.
Trzeba tylko pamiętać, że stosowanie tego leku u niemowląt w wieku od 1 miesiąca do 1 roku oraz u dzieci w wieku poniżej 6 lat powinno odbywać się na wyraźne zalecenie lekarza.
U dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat dimetyndenu nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem.
Dawkowanie dimetyndenu powinno odbywać się według schematu: 20 kropli = 1 ml = 1 mg dimetyndenu.
Wiek |
Maksymalna dawka dobowa |
1 miesiąc - 1 rok |
1,5 mg = 30 kropli |
1 - 3 lata |
2,25 mg = 45 kropli |
3 - 12 lat |
3 mg = 60 kropli |
Reklama
W jakiej formie występują leki z dimetyndenem?
Leki z dimetyndenem występują w Polsce głównie w dwóch postaciach. Jest to dimetynden w żelu oraz w kroplach (nie ma w Polsce preparatów dimetyndenu w maści). Są to preparaty lecznicze do stosowania miejscowego (żel) lub ogólnego (krople doustne).
Jest jeszcze jedna postać tego leku, a mianowicie krople do nosa. Jednak jest to preparat złożony.
Oprócz składnika przeciwhistaminowego jakim jest dimetynden, lek ten zawiera dodatkowo fenylefrynę - aminę sympatykomimetyczną, która obkurcza naczynia krwionośne w nosie ograniczając wodnisty katar i obrzęk śluzówki.
Preparat ten służy do leczenie objawów przeziębienia, przekrwienia błony śluzowej nosa, ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, sezonowego oraz niesezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.
Reklama
Cena preparatów z dimetyndenem. Czy są bez recepty?
Aktualnie można kupić dimetynden bez recepty w każdej postaci - zarówno w żelu jak i w kroplach doustnych. Preparaty te powinny być dostępne w każdej aptece ogólnodostępnej w Polsce.
Ile kosztuje dimetynden? Wiele zależy tutaj od danej apteki i jej marży aptecznej. Na przykład preparat w postaci kropli może kosztować od 20 do 40 złotych za buteleczkę o pojemności 20 ml.
Z kolei cena dimetyndenu w żelu oscyluje od kilkunastu do trzydziestu kilku złotych w zależności od marży aptecznej oraz danego producenta.