Jak wyglądają spuchnięte dlonie? Objawy
Spuchnięte dłonie są objawem gromadzenia się nadmiernej ilości wody w tkankach, poza naczyniami krwionośnymi.
Jest to spowodowane nadmiernym ciśnieniem onkotycznym w naczyniach, w stanie odwodnienia, zatrzymywania nadmiaru wody w organizmie, rozszerzenia naczyń i ułatwienia przepuszczalności ich ścian.
Obrzęk dłoni to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim utrudniający codzienne funkcjonowanie.
Towarzyszy temu trudność w zginaniu palców i dłoni, co można znacznie wpłynąć na trudności ze zdejmowaniem biżuterii, tj. pierścionków. Przy okazji może pojawić się również niedowład czy wrażenie braku siły w dłoniach, a dodatkowo sztywność stanów i ból.
Nierzadko zdarza się również, że dłonie są zaczerwienione bądź na powierzchni ich skóry pojawia się wysypka.
Obrzęk dłoni występuje wtedy, gdy nagle zaczynają one puchnąć i stają się sztywne. Do tego wystąpić może:
- zaczerwienienie skóry,
- utrata czucia,
- ból,
- świąd,
- drętwienie i puchnięcie palców u rąk,
- nadmierna ciepłota dłoni.
Jeśli objawy te nie ustąpią po pewnym czasie, należy skontaktować się z lekarzem. Specjalista zbierze wywiad i zleci wykonanie badań laboratoryjnych (krwi i moczu). To pozwoli mu ustalić przyczynę problemu i podjąć leczenie.
Obrzęk dłoni pojawia się także u dzieci. Objawia się tak, jak u dorosłych i może mieć równie poważne przyczyny.
Reklama
Przyczyny puchnięcia dłoni
Najczęstsze przyczyny obrzęku dłoni wynikają z kobiecych wahań hormonalnych. Opuchlizna może jednak także wystąpić u mężczyzn. Inne powody puchnięcia dłoni to:
- przegrzania organizmu,
- urazy dłoni,
- nadmiar wody w organizmie,
- ciąża,
- menstruacja,
- zakrzepicy kończyn górnych.
Przegrzanie organizmu
Dłonie mogą puchnąć zwłaszcza latem, gdy temperatura jest wysoka. Dochodzi wówczas do nadmiernego rozszerzenia żył i wolniejszego przepływu krwi.
Obrzęk pojawia się wtedy także po wysiłku. Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, podnoszą ciężary, narażone są na puchnięcie dłoni i nóg. Puchnięcie może pojawić się nawet podczas nadmiernego chodzenia.
Ciąża
Do naturalnych przyczyn puchnięcia dłoni należy ciąża oraz okres menstruacyjny. Wszelkie zmiany hormonalne mogą wpływać na retencję wody w organizmie.
Obrzęki dłoni oraz nóg w ciąży są naturalnym objawem. Zazwyczaj opuchlizna najbardziej doskwiera kobietom w trzecim trymestrze.
Obrzęk powinien ustąpić lub znacząco się zmniejszyć po nocnym odpoczynku. Jeśli natomiast utrzymuje się i obejmuje inne części ciała, opuchlizna może być groźna. Może to oznaczać jeden z pierwszych objawów gestozy, czyli zatrucia ciążowego.
Uraz dłoni
Znacznie poważniejszy jest obrzęk podczas urazu. To normalna reakcja obronna na:
- stłuczenie,
- zwichnięcie,
- naciągnięcie ścięgien,
- złamanie.
Towarzyszy mu ból i zaczerwienienie uszkodzonego miejsca.
Obrzęk limfatyczny dłoni
Przyczyną puchnięcia dłoni może być obrzęk limfatyczny (chłonny). W układzie limfatycznym krąży płyn zwany limfą, która gromadzi się w tkankach. Do obrzęku dochodzi, gdy naczynia limfatyczne zostają zablokowane.
Najczęściej puchnie jedna kończyna, ale nie jest to regułą. Niektórzy pacjenci doświadczają również obrzęku głowy.
Jego przyczyna może być pierwotna, wynikająca z nieprawidłowości anatomicznych, a także wtórna, która powstaje przez uszkodzenie naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych.
Obrzękowi limfatycznemu dłoni towarzyszyć może swędzenie, mrowienie, wysypka, a także ból.
Nadmiar wody w organizmie
Najczęstszą przyczyną obrzęków dłoni oraz innych części ciała jest nadmiar wody w organizmie. Może wystąpić u kobiet przez miesiączką, w czasie ciąży, ale także stanowić objaw poważniejszej choroby - serca lub wątroby.
Z nadmiarem wody w organizmie mogą mieć do czynienia także osoby starsze, które miewają problemy z sercem.
Na obrzęk dłoni należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli towarzyszy wysokiemu ciśnieniu oraz dusznościom. Może również sugerować problemy z wątrobą, zwłaszcza u osób nadużywających alkoholu.
Zwykle nie występuje jedynie puchnięcie dłoni, ale również pojawia się opuchnięta twarz, a także może być obecna opuchlizna nóg.
W takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistą, który po wykonaniu niezbędnych badań określi przyczynę takiego stanu i zaproponuje właściwe formy leczenia.
Problemy z nerkami
Spuchnięte całe dłonie lub same palce mogą też świadczyć o problemach z nerkami.
Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, płyn gromadzi się w tkankach, powodując obrzęk. Opuchlizna na palcach pojawia się zwykle po nocy i znika w ciągu dnia.
Zakrzepica kończyn górnych
Zakrzepica żylna kończyn górnych jest nieco rzadsza niż kończyn dolnych. Warto wiedzieć, iż puchnięcie dłoni może świadczyć o zatorze w żyle pachowej lub podobojczykowej.
Zakrzepicy towarzyszą wówczas takie objawy jak:
- ból kończyn,
- zaczerwienienie skóry,
- nadmierna potliwość ciała.
W takim przypadku opuchlizna może dotyczyć całej ręki. Jeśli pojawiają się uzasadnione obawy co do wystąpienia zakrzepicy, należy udać się do lekarza.
Reakcja alergiczna
Jeśli spuchnięty obszar swędzi, możliwe że doszło do reakcji alergicznej. Obrzęki pojawiają się wtedy najczęściej po kontakcie z alergenem, np. biżuterią lub kosmetykami.
Taka opuchlizna powinna zniknąć do kilkunastu godzin od pojawienia się. Trwać może jednak nawet kilka dni, jeśli przyczyna alergii nie została usunięta z codziennego życia alergika.
Jeśli przyczyna jest nieznana, należy w pierwszej kolejności zrezygnować z kontaktu z domniemanym źródłem alergenu. W przypadku, gdy to nie pomoże, warto skonsultować się z lekarzem.
Inne przyczyny
Obrzęk dłoni może być także objawem różnych chorób, infekcji czy zwyrodnień. Nie należy lekceważyć opuchlizny, jeśli się utrzymuje przez dłuższy czas, ponieważ może o:
- zapaleniu kości i stawów,
- reumatoidalnym zapaleniu stawów,
- septycznym zapaleniu stawów,
- cukrzycy,
- hipotermia,
- niedoczynność tarczycy,
- niedrożność limfatyczna,
- toczeniu rumieniowatym.
Obrzęk dłoni mogą powodować także niektóre leki:
- przeciwdepresyjne,
- hipotensyjne,
- terapie hormonalne,
- steroidy.
Reklama
Jak zlikwidować obrzęk dłoni? Profilaktyka
Jeśli jednak opuchlizna nie idzie w parze z poważnym stanem chorobowym, wystarczy zastosować działania profilaktyczne.
Jak redukować obrzęk? Przede wszystkim należy pić duże ilości wody mineralnej, a z diety wyeliminować nadmiar sodu, czyli soli. Powoduje ona zatrzymywanie wody w organizmie.
Uzupełniony z kolei powinien być potas (zawarty jest w ziemniakach i pomidorach). Warto również stosować preparaty z rutyną, która zmniejsza przepuszczalność naczyń, co zapobiega przenikaniu wody do tkanek.
Opuchlizna może być również redukowana poprzez spożywanie naparów z ziół moczopędnych, na przykład:
- z korzenia pietruszki,
- ze skrzypu polnego,
- z liści brzozy,
- herbat z pokrzywy.
By zapobiec obrzękom dłoni, należy wykonywać codzienne, proste ćwiczenia, dzięki którym dłonie będą w ruchu.
Gdy zdążą spuchnąć, pomocny okaże się masaż dłoni. Można im również podarować nieco odpoczynku - siedząc na kanapie ułóż dłonie na poduszkach tak, by znajdowały się nieco wyżej.