Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?

Mdłości i wymioty są traktowane jako normalny objaw ciąży. Statystyki pokazują, że w pierwszym trymestrze ciąży z nudnościami zmaga się od 50 do 80% ciężarnych. Jednak lekarze coraz częściej podkreślają, że nie można ich bagatelizować. Nieleczone, nasilone i długo utrzymujące się wymioty w ciąży mogą być niebezpieczne dla zdrowia kobiet. Jak zatem radzić sobie z tym problemem? Warto zapytać lekarza o dostępne metody leczenia tych dolegliwości, bezpieczne i skuteczne od pierwszych dni ciąży.
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Kiedy się zaczynają i jak długo trwają mdłości w ciąży? 

Jaka jest przyczyna ciążowych mdłości? Wciąż nie do końca wiadomo, co jest ich bezpośrednią przyczyną. Przyjmuje się, że za występowanie nudności i wymiotów w ciąży jest odpowiedzialne bardzo duże stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), czynniki dziedziczne (pojawianie się tych objawów u innych ciężarnych w rodzinie) i zwiększone stężenie estrogenu1,2.

Czy każda kobieta doświadcza porannych mdłości? Kiedy zaczynają się wymioty w ciąży? Czy występują one codziennie i kiedy mijają? I wreszcie: jak długo trwają mdłości w ciąży i kiedy się skończą? To częste pytania, które zadają sobie kobiety borykające się z tymi dokuczliwymi dolegliwościami.

Mdłości najczęściej występują między 4. a 9. tygodniem ciąży, a najsilniej dokuczają między 7. a 12. tygodniem3. Zazwyczaj utrzymują się do 13-14. tygodnia, czyli kończą się z początkiem drugiego trymestru. U niektórych kobiet mogą trwać dłużej, a około 13% ciężarnych zmaga się z nimi nawet powyżej 20. tygodnia. Mdłości w 2. trymestrze ciąży lub wymioty w 3. trymestrze? Tak, to możliwe. W niektórych przypadkach nudności i wymioty towarzyszą kobietom do samego porodu4.

To, czy i kiedy pojawią się mdłości w ciąży oraz jakie mają nasilenie, jest bardzo indywidualną kwestią. Jedne kobiety zmagają się z porannymi mdłościami, innym jest niedobrze wieczorem. U jednych nudności występują po posiłku, inne cierpią na czczo, co może doprowadzić nawet do wymiotowania żółcią. Jazda autem, intensywne zapachy i smaki nasilają te dokuczliwe dolegliwości, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Reklama

Konsekwencje wymiotów w ciąży - o czym powinnaś wiedzieć? 

Panuje powszechne przekonanie, że mdłości w ciąży to normalny objaw i trzeba je po prostu „przetrwać”. Tymczasem te dokuczliwe objawy nie tylko obniżają jakość życia i wpływają na aktywność rodzinną i zawodową, ale kiedy wymioty przybierają postać niepowściągliwych mogą być niebezpieczne dla matki i rozwijającego się dziecka.

Dobre samopoczucie w ciąży to nie przywilej. Każda kobieta od samego początku ciąży powinna czuć się dobrze i czerpać radość ze swojego stanu. Nudności i wymioty potrafią skutecznie odebrać radość z oczekiwania na nowego członka rodziny. Stan fizyczny kobiety ciężarnej ma odbicie w jej psychice. Męczące mdłości i wymioty prowadzą do znacznego obniżenia nastroju, pojawienia się zniechęcenia i zmęczenia. Kobieta zamyka się w domu, izolując się od bliskich i przyjaciół. Krępujące i trudne do przewidzenia, nagle pojawiające się mdłości sprawiają, że rezygnuje ze spotkań i ogranicza aktywność zawodową. Ten dokuczliwy objaw rodzi lęk o zdrowie swoje i rozwijającego się dziecka. Co więcej, takie przykre doświadczenia mogą istotnie wpłynąć na decyzję o zajściu w kolejną ciążę5,6.

Częste i przedłużające się wymioty w ciąży mogą skutkować odwodnieniem, utratą masy ciała i problemami trawiennymi. Co więcej, powtarzające się wymioty utrudniają dostarczenie i wchłanianie witamin, mikroelementów i innych składników odżywczych, tak ważnych szczególnie w początkowym okresie ciąży. Nieleczone, długo utrzymujące się nudności i wymioty mogą postępować i rozwinąć się w tzw. niepowściągliwe wymioty, których leczenie jest znacznie trudniejsze i w niektórych przypadkach może wymagać hospitalizacji2. Mogą przyczynić się do wystąpienia niedożywienia i niskiej masy urodzeniowej dziecka.7

Reklama

Niepowściągliwe wymioty w ciąży 

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych (hyperemesis gravidarum, HEG) definiuje się jako ciężkie i uporczywe wymioty, często wiążące się z utratą masy ciała, odwodnieniem, zaburzeniami gospodarki elektrolitowej i metabolicznymi.

Nie do końca znane są jej przyczyny. Podejrzewa się, że duże znaczenie mają tu zmiany hormonalne, stany psychologiczne i przystosowanie ewolucyjne. Zwiększone ryzyko występowania HEG występuje u kobiet z dziedziczną skłonnością do tej dolegliwości, z chorobą lokomocyjną lub cierpiących na migrenę, a także w sytuacji, gdy płód jest płci żeńskiej. Wśród czynników ryzyka pojawienia się HEG wymienia się: nadczynność tarczycy, choroby psychiczne, cukrzycę, astmę oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe8.

Reklama

Jak zapobiec lub ograniczyć wymioty w ciąży?  

Jak złagodzić te nieprzyjemne objawy? Wśród domowych sposobów na mdłości w ciąży wymienia się ograniczenie spożycia pokarmów o intensywnym smaku i zapachu, właściwe nawadnianie organizmu, jedzenie małych porcji oraz wspomaganie się naparami z imbiru, rumianku lub liści malin. Na nudności pomocne są także cytryny i migdały. Te naturalne metody u niektórych kobiet sprawdzają się, u innych okazują się nieskuteczne.

Zmagając się z jakąkolwiek dolegliwością w ciąży (nawet taką jak niewielkie mdłości i wymioty), należy bezwzględnie poinformować o niej swojego lekarza prowadzącego ciążę. To co może z pozoru wydawać się błahostką, w rezultacie może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Obecnie na rynku są już dostępne bezpieczne sposoby leczenia nudności i wymiotów, możliwe do zastosowania od pierwszego trymestru. Lekarz po zapoznaniu się z dolegliwościami, może zalecić skuteczne leczenie, które pozwoli cieszyć się ciążą i radośnie oczekiwać na nowego członka rodziny.

Bibliografia

  • Bustos M., Venkataramanan, R., Caritis S., Nausea and Vomiting of pregnancy – What’s New? Autonomic Neuroscience 2017;202:62-72.
  • ACOG Practice Bulletin No. 189: Nausea and Vomiting of Pregnancy. Obstetrics & Gynecology 2018; 131:e15-e30.
  • Association of Professors of Gynecology and Obstetrics, Continuing Series on Women’s Health Education. Nausea and vomiting of pregnancy. 2018.
  • Matthews A., Haas D.M., O’Mathúna D.P., Dowswell T., Interventions for nausea and vomiting in early pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 9. Art. No.: CD007575. DOI: 10.1002/14651858. CD007575.pub4.
  • Attard C.L. i wsp., The burden of illness of severe nausea and vomiting of pregnancy in the United States. Am J Obstet Gynecol. 2002; 186:S220-S227.
  • Heitmann K. i wsp., The burden of nausea and vomiting during pregnancy: severe impacts on quality of life, daily life functioning and willingness to become pregnant again – results from a cross-sectional study. BMC Pregnancy and Childbirth 2017; 17:1-12.
  • Nudności i wymioty w ciąży? Nie musisz ich znosić, https://zdrowie.pap.pl/rodzice/nudnosci-i-wymioty-w-ciazy-nie-musisz-ich-znosic, dostęp 24.02.2023.
  • Unzila A. Nayeri MD, Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – postępowanie krok po kroku. Ginekologia po dyplomie 2012.09:61-68.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze - co pomaga?
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Kobieta z nietypowym kształtem brzucha w ciąży
Kształt brzucha w ciąży - od czego zależy? Czy ułożenie dziecka ma znaczenie?
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch z poczuciem dyskomfortu z powodu nieprawidłowego koloru śluzu w ciąży
Śluz w ciąży - jaka wydzielina na początku i przed porodem?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!