Kiedy się zaczynają i jak długo trwają mdłości w ciąży?
Jaka jest przyczyna ciążowych mdłości? Wciąż nie do końca wiadomo, co jest ich bezpośrednią przyczyną. Przyjmuje się, że za występowanie nudności i wymiotów w ciąży jest odpowiedzialne bardzo duże stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), czynniki dziedziczne (pojawianie się tych objawów u innych ciężarnych w rodzinie) i zwiększone stężenie estrogenu1,2.
Czy każda kobieta doświadcza porannych mdłości? Kiedy zaczynają się wymioty w ciąży? Czy występują one codziennie i kiedy mijają? I wreszcie: jak długo trwają mdłości w ciąży i kiedy się skończą? To częste pytania, które zadają sobie kobiety borykające się z tymi dokuczliwymi dolegliwościami.
Mdłości najczęściej występują między 4. a 9. tygodniem ciąży, a najsilniej dokuczają między 7. a 12. tygodniem3. Zazwyczaj utrzymują się do 13-14. tygodnia, czyli kończą się z początkiem drugiego trymestru. U niektórych kobiet mogą trwać dłużej, a około 13% ciężarnych zmaga się z nimi nawet powyżej 20. tygodnia. Mdłości w 2. trymestrze ciąży lub wymioty w 3. trymestrze? Tak, to możliwe. W niektórych przypadkach nudności i wymioty towarzyszą kobietom do samego porodu4.
To, czy i kiedy pojawią się mdłości w ciąży oraz jakie mają nasilenie, jest bardzo indywidualną kwestią. Jedne kobiety zmagają się z porannymi mdłościami, innym jest niedobrze wieczorem. U jednych nudności występują po posiłku, inne cierpią na czczo, co może doprowadzić nawet do wymiotowania żółcią. Jazda autem, intensywne zapachy i smaki nasilają te dokuczliwe dolegliwości, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Reklama
Konsekwencje wymiotów w ciąży - o czym powinnaś wiedzieć?
Panuje powszechne przekonanie, że mdłości w ciąży to normalny objaw i trzeba je po prostu „przetrwać”. Tymczasem te dokuczliwe objawy nie tylko obniżają jakość życia i wpływają na aktywność rodzinną i zawodową, ale kiedy wymioty przybierają postać niepowściągliwych mogą być niebezpieczne dla matki i rozwijającego się dziecka.
Dobre samopoczucie w ciąży to nie przywilej. Każda kobieta od samego początku ciąży powinna czuć się dobrze i czerpać radość ze swojego stanu. Nudności i wymioty potrafią skutecznie odebrać radość z oczekiwania na nowego członka rodziny. Stan fizyczny kobiety ciężarnej ma odbicie w jej psychice. Męczące mdłości i wymioty prowadzą do znacznego obniżenia nastroju, pojawienia się zniechęcenia i zmęczenia. Kobieta zamyka się w domu, izolując się od bliskich i przyjaciół. Krępujące i trudne do przewidzenia, nagle pojawiające się mdłości sprawiają, że rezygnuje ze spotkań i ogranicza aktywność zawodową. Ten dokuczliwy objaw rodzi lęk o zdrowie swoje i rozwijającego się dziecka. Co więcej, takie przykre doświadczenia mogą istotnie wpłynąć na decyzję o zajściu w kolejną ciążę5,6.
Częste i przedłużające się wymioty w ciąży mogą skutkować odwodnieniem, utratą masy ciała i problemami trawiennymi. Co więcej, powtarzające się wymioty utrudniają dostarczenie i wchłanianie witamin, mikroelementów i innych składników odżywczych, tak ważnych szczególnie w początkowym okresie ciąży. Nieleczone, długo utrzymujące się nudności i wymioty mogą postępować i rozwinąć się w tzw. niepowściągliwe wymioty, których leczenie jest znacznie trudniejsze i w niektórych przypadkach może wymagać hospitalizacji2. Mogą przyczynić się do wystąpienia niedożywienia i niskiej masy urodzeniowej dziecka.7
Reklama
Niepowściągliwe wymioty w ciąży
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych (hyperemesis gravidarum, HEG) definiuje się jako ciężkie i uporczywe wymioty, często wiążące się z utratą masy ciała, odwodnieniem, zaburzeniami gospodarki elektrolitowej i metabolicznymi.
Nie do końca znane są jej przyczyny. Podejrzewa się, że duże znaczenie mają tu zmiany hormonalne, stany psychologiczne i przystosowanie ewolucyjne. Zwiększone ryzyko występowania HEG występuje u kobiet z dziedziczną skłonnością do tej dolegliwości, z chorobą lokomocyjną lub cierpiących na migrenę, a także w sytuacji, gdy płód jest płci żeńskiej. Wśród czynników ryzyka pojawienia się HEG wymienia się: nadczynność tarczycy, choroby psychiczne, cukrzycę, astmę oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe8.
Reklama
Jak zapobiec lub ograniczyć wymioty w ciąży?
Jak złagodzić te nieprzyjemne objawy? Wśród domowych sposobów na mdłości w ciąży wymienia się ograniczenie spożycia pokarmów o intensywnym smaku i zapachu, właściwe nawadnianie organizmu, jedzenie małych porcji oraz wspomaganie się naparami z imbiru, rumianku lub liści malin. Na nudności pomocne są także cytryny i migdały. Te naturalne metody u niektórych kobiet sprawdzają się, u innych okazują się nieskuteczne.
Zmagając się z jakąkolwiek dolegliwością w ciąży (nawet taką jak niewielkie mdłości i wymioty), należy bezwzględnie poinformować o niej swojego lekarza prowadzącego ciążę. To co może z pozoru wydawać się błahostką, w rezultacie może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Obecnie na rynku są już dostępne bezpieczne sposoby leczenia nudności i wymiotów, możliwe do zastosowania od pierwszego trymestru. Lekarz po zapoznaniu się z dolegliwościami, może zalecić skuteczne leczenie, które pozwoli cieszyć się ciążą i radośnie oczekiwać na nowego członka rodziny.