Dna moczanowa to schorzenie zwane inaczej artretyzmem, podagrą lub skazą moczanową. Ten stan zapalny stawów charakteryzuje się gorącym, czerwonym obrzękiem, który nawraca, powodując przeszywający ból.
Najczęściej choroba atakuje staw w stopie, znajdujący się przy dużym palcu. Dna moczanowa spowodowana jest znacznie podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi, którego nadmiar odkłada się w stawach, ścięgnach, a nawet w tkance.
Dna moczanowa - dieta
Leczenie dny moczanowej to proces długi, wymagający odpowiedniej diety oraz systematyczności. Ważna jest nie tylko stała kontrola masy ciała. Chory musi wprowadzić do swojego menu właściwe produkty, ubogie w puryny. Związki te rozkładają się w organizmie do kwasu moczowego, co dodatkowo szkodzi osobie cierpiącej na dnę moczanową. Zbyt duża ilość puryn może wywołać ostry atak choroby. Dlatego tak ważna jest kontrola zawartości puryn w spożywanych posiłkach.
W diecie przy dnie moczanowej zaleca się jeść chudo i lekko, ale przede wszystkim regularnie (co 2-3h) i unikać spożywania posiłków na krótko przed snem. Warto także postawić na aktywność fizyczną. Oczywiście w miarę swoich możliwości i wytrzymałości. Mogą to być proste ćwiczenia, które pozwolą zachować schorowanym stawom sprawność.
Reklama
Dieta niskopurynowa
Ten rodzaj diety polega na ograniczeniu w codziennym menu produktów, takich jak: mięso, konserwy, owoce morza, rośliny strączkowe, grzyby, a także alkohol. Pacjent z dną moczanową bez ograniczeń może spożywać za to: warzywa i owoce oraz nabiał. Niezwykle istotne jest też codzienne przyjmowanie płynów w odpowiedniej ilości, czyli nawet 2-3 litry dziennie. Najlepiej, by była to woda.
Reklama
Dna moczanowa - leczenie cytryną
Istnieje wiele domowych sposobów na walkę z atakiem dny moczanowej. Choć nie mogą one zastąpić leczenia farmakologicznego, w wielu przypadkach okazują się istotnym wsparciem w walce z chorobą. Jednym z takich kuracji jest leczenie dny moczanowej cytryną, a dokładniej mówiąc, sokiem z cytryny.
Sok z cytryny ma działanie oczyszczające, alkalizujące i wspiera równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Sok z cytryny prócz witamy C, zawiera także: witaminy A, E, B1, B2, B3, B6, P oraz minerały: potas, sód, magnez, chlor, jod, fosfor, żelazo i wapń. Wypicie codziennie rano, przed śniadaniem, wrzącej wody z sokiem z wyciśniętej cytryny zaleca się każdemu. Jednak osoby z dną moczanową mogą, pod okiem lekarza, wprowadzić ten napój do swojej diety w znacznie szerszym zakresie.
Odpowiednio przeprowadzone leczenie cytryną w przypadku dny moczanowej, przybiera określony schemat:
- 1 oraz 10 dzień kuracji – zalecane wypicie soku z 1 cytryny,
- 2 oraz 9 dzień kuracji – zalecane wypicie soku z 2 cytryn,
- 3 oraz 8 dzień kuracji – zalecane wypicie soku z 3 cytryn,
- 4 oraz 7 dzień kuracji – zalecane wypicie soku z 4 cytryn,
- 5 oraz 6 dzień kuracji – zalecane wypicie soku z 5 cytryn.
Po 10 dniach kuracji należy zrobić dwutygodniową przerwę, a następnie proces powtórzyć. Zaleca się picie napoju przez słomkę na pół godziny przed planowanym posiłkiem. Następnie po wypiciu soku warto wypłukać jamę ustną wodą z dodatkiem sody oczyszczonej.