Podczas decydowania się na naturalne metody planowania rodziny, istotna jest wiedza, która nakreśli nam kiedy są dni płodne. Przede wszystkim trzeba kontrolować temperaturę ciała, najlepiej korzystając ze specjalnego termometru owulacyjnego. Należy również zwracać uwagę na wygląd śluzu szyjkowego, a także stan szyjki macicy.
Niekiedy owulacji towarzyszą również takie objawy jak: zwiększenie popędu seksualnego, polepszenie kondycji skóry oraz włosów.
Wiele kobiet zastanawia się kiedy są dni płodne po okresie. By poznać swoje ciało warto prowadzić kalendarzyk. Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż w jego sporządzaniu istotna jest systematyczność. Płodne dni to okres tuż przed owulacją, w jej trakcie i zaraz po niej.
Warto umieć rozróżniać dni płodne i niepłodne. Zakłada się, iż dni płodne rozpoczynają się trzy dni przed jajeczkowaniem, a kończą mniej więcej dwa dni po nim. Należy jednak mieć na uwadze, że plemniki są w stanie przeżyć w organizmie żeńskim nawet do kilku dni.
Datę owulacji wyznacza się biorąc pod uwagę co najmniej kilkumiesięczną, rzetelną obserwację.
Dni płodne charakteryzują się zwiększeniem poziomu progesteronu w organizmie kobiety. Właśnie jego obecność zwiększa możliwość zapłodnienia i wywołuje charakterystyczne objawy dni płodnych.
Pierwszym z nich jest:
- Zwiększona temperatura ciała o dwie kreski – należy mieć jednak na uwadze fakt, iż faza płodności ma miejsce już trzy dni wcześniej. By jak najdokładniej zmierzyć temperaturę używaj przeznaczonego do tego celu termometru owulacyjnego, który ma specjalną skalę oraz jest dokładniejszy od tradycyjnego. Jeśli wiadomo, że organizm nie jest osłabiony na skutek przeziębienia, a temperatura ciała jest podwyższona może być to pierwszą oznaką ciąży.
Drugim, równie istotnym symptomem pokazującym kiedy kobieta ma dni płodne jest:
- śluz szyjkowy – w dni płodne śluz jest gęsty i obfity, dając tzw. uczucie wilgoci w pochwie. Jego zadaniem jest próba zapewnienia przetrwania plemnikom w kwaśnym pH pochwy, przyspieszenie ich ruchu oraz dostarczenie substancji odżywczych. Pomaga on przeżyć plemnikom dłużej w organizmie kobiecym. Śluz w dni płodne jest transparentny, gładki oraz „ciągnący się”. Należy umieć go rozróżniać od śluzu w dni niepłodne, który jest o żółtawym lub białym zabarwieniu, lepkiej konsystencji i daje uczucie suchości w pochwie.
Trzecim, ostatnim objawem, na który należy zwrócić uwagę jest:
- stan szyjki macicy – zbadanie go wymaga nieco doświadczenia oraz wprawy. Jej stan należy kontrolować wkładając palec do pochwy. W dni płodne ujście szyjki macicy jest rozluźnione, miękkie oraz wilgotne, a szyjka sprawia wrażenie delikatnie uniesionej.