Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Dolegliwości w ciąży. Żylaki, obrzęki, skurcze i bóle kręgosłupa

W ciąży ciało przygotowuje się do karmienia i urodzenia dziecka. Zarówno poród, jak i sama ciążą są dla organizmu ogromnym wyzwaniem. Rosnący brzuch, szalejące hormony i wzrost wagi ciała nie pozostają bez wpływu na nasze samopoczucie. Efektem są ciążowe dolegliwości – żylaki, obrzęki dłoni i nóg, skurcze mięśni i bóle kręgosłupa. Jak im zaradzić i łagodzić ich skutki? Podpowiada Elżbieta Jochman, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.
dolegliwości w ciąży
Spis treści

Żylaki

To statystycznie jedna z najczęstszych ciążowych dolegliwości. W pierwszej ciąży cierpi na nią aż jedna trzecia kobiet, a w kolejnej już połowa. Wszystko przez rozluźniający progesteron oraz uciskanie macicy na żyłę główną dolną. To ona ma zadanie odprowadzania krwi z dolnej części ciała do serca. Ryzyko wystąpienia żylaków jest wyższe u kobiet, które mają skłonności genetyczne, palą papierosy oraz stosowały przed ciążą hormonalne środki antykoncepcyjne. Jak im przeciwdziałać?

- Zalecam przede wszystkim dużo ruchu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna działa przeciwzakrzepowo. Po powrocie do domu warto odpocząć z nogami do góry. Stopy powinny być ułożone powyżej serca - mówi Elżbieta Jochman. – Jeśli pojawią się pierwsze żylaki warto regularnie masować nogi. Wykonujemy ruchy od stóp w kierunku serca. Jeśli lekarz prowadzący zaleci można stosować też żele przeciwżylakowe.

Żylaki częściej pojawiają się u kobiet, które mają nadwagę, dlatego w ciąży ważna jest kontrola masy ciała. Unikajmy gorących kąpieli. Nie należy nosić też długich skarpet czy podkolanówek z mocnym ściągaczem.

Reklama

Obrzęki

Najczęściej pojawiają się w okolicy dłoni i nadgarstków oraz w okolicy kostek. W ciąży są czymś naturalnym. Wszystko przez gromadzenie wody w tkankach, którą organizm kumuluje na wypadek, gdyby kobieta podczas porodu utraciła dużo krwi. Jak im zaradzić?

- Gdy pojawią się obrzęki, zwłaszcza wieczorem, musimy odpocząć. Róbmy to zawsze w wygodnej pozycji. Należy ułożyć nogi wyżej. Pomoże też kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem soli morskiej, a także umiarkowany ruch – mówi Elżbieta Jochman. – Bardzo ważna jest też kontrola wagi ciała.

Reklama

Zaparcia

Zaparcia są konsekwencją działania progesteronu na mięśniówkę jelit. Niestety mogą być przyczyną powstania żylaków odbytu czy hemoroidów. Zaparć pomoże uniknąć przede wszystkim dieta bogatoresztkowa.

- Nie unikajmy błonnika w diecie. W ciąży należy jeść dużo warzyw i owoców. Koniecznie świeżych. Spożywajmy produkty bogate w błonnik m.in. kasze. Unikajmy z kolei słodyczy – mówi Jochman. – Nie zapominajmy o piciu dużej ilości płynów i codziennej gimnastyce. Ruch poprawia perystaltykę jelit. Ważna jest też kontrola wagi ciała.

Reklama

Skurcze mięśni

Nasilają się w trzecim trymestrze. Pojawiają się głównie w nocy i dotyczą łydek. Są tak silne, że powodują mocny ból. Ich przyczyną są najczęściej braki minerałów m.in. magnezu, potasu, wapnia. Powiększający się brzuch i wygięty kręgosłup mogą uciskać też na nerwy oraz naczynia, przez co nogi są słabiej ukrwione.  Jak sobie z nimi radzić?

- Kiedy się pojawią należy poprosić osobę towarzyszącą, żeby rozmasowała bolące miejsce. Później układamy nogi na podwyższeniu. W takiej pozycji możemy też zasypiać i odpoczywać, żeby zapobiegać pojawieniu się skurczy mięśni – mówi Jochman. – Zalecana jest także suplementacja witaminami z grupy B oraz magnezem.

Reklama

Bóle kręgosłupa

Ból pleców w ciąży to powszechna dolegliwość. Na bóle kręgosłupa najczęściej skarżą się pacjentki, które przed ciążą miały wadę postawy. Zdrowy kręgosłup powinien znieść ciążę bez problemów. Jeśli pojawią się bóle pomoże odpoczynek i ruch. Ten objaw nie zapowiada żadnych groźnych problemów.

- Kobieta powinna unikać w ciąży pozycji długotrwale stojącej i często odpoczywać – mówi Elżbieta Jochman. – Nie wolno dźwigać, a jeśli już trzeba bardzo ważne jest rozłożenie ciężaru równomiernie na dwie ręce. Schylamy się zawsze całym ciałem. I nigdy nie pochylamy się tylko w jedną stronę. Jeśli wykonujemy coś w pozycji dolnej, to robimy to w klęku. Oczywiście unikamy wysokich obcasów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze - co pomaga?
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Kobieta z nietypowym kształtem brzucha w ciąży
Kształt brzucha w ciąży - od czego zależy? Czy ułożenie dziecka ma znaczenie?
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch z poczuciem dyskomfortu z powodu nieprawidłowego koloru śluzu w ciąży
Śluz w ciąży - jaka wydzielina na początku i przed porodem?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!