Zobacz nasz test inhalatorów:
Na czym polega domowa inhalacja?
Inhalacje stosuje się na różnego rodzaju objawy infekcji dróg oddechowych. Zasadniczo polegają one na wprowadzeniu do układu oddechowego różnych substancji leczniczych. Mogą to być zarówno leki wziewne, aerozole, jak i mieszanki ziół.
Aby przeprowadzić inhalację można wykorzystać specjalistyczne urządzenia - nebulizatory czy inhalatory, jak również miskę z gorącą wodą.
Domowa inhalacja z użyciem pary wodnej jest najczęściej stosowana na infekcje górnych lub dolnych dróg oddechowych, przebiegające z katarem lub kaszlem. Natomiast specjalistyczne inhalatory pneumatyczne, ultradźwiękowe czy siateczkowe wykorzystuje się w leczeniu astmy, rozedmy płuc, mukowiscydozy i POChP.
Podstawową zaletą inhalacji w domu jest możliwość podania leku bezpośrednio do układu oddechowego, co pozwala szybciej osiągnąć efekt terapeutyczny aniżeli w przypadku podawania leków doustnie, nie obciążając przy tym żołądka.
Reklama
Domowa inhalacja na kaszel
Kaszel jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu. Zazwyczaj jest objawem przeziębienia lub grypy i wówczas wymaga leczenia objawowego. Wyjątek stanowi kaszel przewlekły, który należ leczyć przyczynowo.
Jedną z metod leczenia objawowego są domowe inhalacje na kaszel. Do ich przeprowadzenia wystarczy miską z gorącą wodą, ręcznik oraz odpowiednio skomponowana mieszanka ziół lub właściwy olejek eteryczny. W przypadku kaszlu warto wybrać olejek tymiankowy lub z drzewa herbacianego. Oba wykazują działanie antyseptyczne. Ponadto olejek tymiankowy pobudza ruchy rzęsek wyściełających drogi oddechowe, a zatem działa wykrztuśnie.
Jak zrobić domową inhalację na kaszel? Wystarczy do miski z gorącą wodą wlać 10-15 kropelek olejku, następnie pochylić się nad miską, a głowę przykryć ręcznikiem. Inhalacje powinno się wykonywać przez około kilkanaście minut.
Jeśli jednak kaszel nie będzie ustępować w ciągu kilku dni lub wręcz przeciwnie – stanie się bardziej nasilony, konieczna będzie wizyta u lekarza, który wskaże właściwe leczenie.
Reklama
Domowe inhalacje na zatoki
Podobnie będzie przebiegała domowa inhalacja na zatoki. W przypadku zapalenia zatok zalecane są olejki o działaniu przeciwbakteryjnym, takie jak olejek sosnowy lub eukaliptusowy. Aby przeprowadzić domową inhalację za zatkane zatoki można też wykorzystać sól, należy jednak zachować odpowiednie proporcje, by nie podrażnić zatok. Zaleca się, by nie używać więcej niż 5 gramów soli (łyżeczka) na 0,5 litra wody. Bezpieczniejsze będą inhalacje z użyciem soli fizjologicznej, ale do ich przeprowadzenia niezbędny będzie nebulizator, czyli urządzenie, które zamienia roztwór soli fizjologicznej w aerozol.
Oprócz inhalacji, domowym sposobem na zatoki są także irygacje. Przepłukiwanie zatok można wykonać samodzielnie w domu z użyciem sprzętu dostępnego w aptekach bez recepty. Zwykle irygację zatok wykonuje się z użyciem butelki typu squeeze oraz roztworu izotonicznego soli fizjologicznej.
Reklama
Domowe inhalacje na katar
Katar, podobnie jak kaszel, znajduje się w czołówce listy najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości i zwykle wymaga leczenia objawowego. W celu złagodzenia kataru także można wykonać w domu inhalację parową. Jakie zioła warto wykorzystać do domowej inhalacji na katar? Za skuteczny uchodzi m.in. rumianek, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a przy tym jest bardzo łagodny, dlatego może być stosowany u małych dzieci. Zamiast ziół można także użyć olejku eukaliptusowego lub miętowego.
Domową inhalację na zatkany nos przeprowadza się tak samo jak w przypadku kaszlu. Wystarczy wsypać zioła do miski, nakryć głowę ręcznikiem oraz inhalować się parą wodną przez kilkanaście minut, wdychając parę nosem, a wydychając ustami.