Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Domowe sposoby leczenia mięśniaków macicy

Ma pani mięśniaki macicy – ta diagnoza nie musi oznaczać operacji usunięcia macicy, choć większość pacjentek jest o tym przekonana. Tymczasem pojawia się coraz więcej nieinwazyjnych metod leczenia tych łagodnych nowotworów kobiecych narządów płciowych. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet leczenie mięśniaków macicy ziołami. Zanim zdecydujemy się, więc na radykalną operację, warto spróbować domowych sposobów na mięśniaki.
Kobieta z problemem mięśniaków macicy
Źródło: 123RF
Spis treści

Mięśniaki są najczęściej występującym nowotworem łagodnym macicy. Guzy mogą pojawić się w każdym wieku, lecz najczęściej diagnozowane są u kobiet między 35. a 50. rokiem życia. Gdy są małe wymagają jedynie stałej kontroli ginekologicznej, gdy urosną i są przyczyną licznych dolegliwości i wymagają leczenia farmakologicznego, a czasem operacji.  Choć operacja usunięcia macicy nadal jest najczęściej stosowaną w Polsce metodą leczenia mięśniaków, to zanim zdecydujemy się na tak drastyczny ruch, warto spróbować innych metod oszczędzających narząd rodny kobiety, zwłaszcza jeśli pacjentka jest w okresie rozrodczym i planuje ciąże.

Coraz częściej stosuje się metody, które różnymi sposobami ograniczają dopływ krwi do mięśniaka, powodując jego obkurczanie, a nawet obumieranie. Dlatego warto zapytać lekarza o korzyści płynące z embolizacji mięśniaków, zabiegów miolizy, kriomiolizy czy termoablacji. Nie rezygnując ze zdobyczy współczesnej medycyny, warto także spróbować domowych sposobów na leczenie mięśniaków.

Leczenie ziołami

Zioła stosowane zespołowo potrafią nie tylko leczyć wiele schorzeń, lecz regenerują cały organizm - to motto ojca Klimuszki, słynnego uzdrowiciela, fitoterapeuty i zielarza, znajduje zastosowanie także w leczeniu mięśniaków macicy. Ojciec Klimuszko, który zajmował się ziołolecznictwem od dzieciństwa, opracował ponad 150 receptur na różne schorzenia, w tym na mięśniaki macicy.

Ojciec Klimuszko uważał, że współczesna medycyna nie docenia wartości ziół leczniczych, a pacjenci, którzy je stosują, robią to w niewłaściwy sposób. Jego zdaniem mieszanki ziół dają lepszy efekt lecznicy, niż pojedynczo stosowane zioła. Dlatego opracowywał wieloskładnikowe mieszanki, które zawierają nieparzystą liczbę ziół: 5, 7, 9, 11. Ojciec Klimuszko ostrzegał, że ziół nie wolno gotować, a jedynie parzyć pod przykryciem przez 3 godziny (przed wypiciem można je lekko podgrzać), żeby nie straciły swoich cenne właściwości. Gotować można jedynie zdrewniałe części: korę i korzenie.

Reklama

Jakie zioła pić przy mięśniakach macicy?

Przy występowaniu mięśniaków ojciec Klimuszko zalecał mieszankę składającą się z dziewięciu ziół. Większość z nich można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. W skład mieszanki wchodzi:

  • Skrzyp ziele (Equiseti Hb)
  • Pięciornik kurze ziele (Tormentillae rhiz.)
  • Jemioła ziele (Visci hb.)
  • Tasznik ziele (Bursae pastori hb.)
  • Rdest ostrogorzki ziele (Polygoni hydropip. hb.) 
  • Kalina koralowa kora(Viburni cort.) 
  • Kasztanowiec kwiat (Hippocastani flor.)
  • Borówka czernica liść (Myrtilli fol.) 
  • Brzoza liść (Betulae fol.)

Do zrobienia mieszanki potrzeba po 50 g każdego z rodzaju ziół. Po wymieszaniu, kopiastą łyżkę stołową mieszanki zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem na 3 godziny.  Po przecedzeniu i lekkim podgrzaniu, wywar należy pić trzy razy dziennie przed posiłkiem. Ziół nie wolno słodzić. Kuracje powinno się stosować przez ok. 4 miesięcy.  Po tym czasie trzeba zrobić USG i sprawdzić rozmiar mięśniaków.

Zobacz również: Zapalenie gruczołu Bartholina​

Reklama

Usunięcie macicy?

Zdaniem dr n. med. Preeti Agrawal, która zajmuje się medycyną naturalną, wiele objawów mięśniaków i związane z ich powstawaniem zaburzenia gospodarki hormonalnej można zrównoważyć domowymi sposobami, stosując zioła, zmiany w diecie i suplementy, dlatego zanim pacjentka zdecyduje się na radykalną operacje usunięcia macicy, powinna przedyskutować to dokładnie ze swoim ginekologiem i spróbować innych metod leczenia mięśniaków. Jeśli guzy nie są zbyt wielkie lekarze sami zalecają ich obserwację i jednocześnie zaproponują terapię ziołami.

Mieszankę ojca Klimuszki badał między innymi słynny ginekolog, dr n. med. Wiktor Kapczyński, który leczenie ziołami zastosował u 82 pacjentek z mięśniakami. Okazało się, że z tej grupy jego pacjentek, jedynie 6 pań wymagało leczenia operacyjnego. Najlepszy efekt dawało leczenie mięśniaków, których średnica nie przekraczała 30 mm, a pacjentki były w wieku 40-50 lat. Zioła działały podobnie, jak embolizacja, zmniejszając dopływ krwi do guza i powodując jego obkurczanie. Szybko też ustępowały nieprzyjemne objawy guzów w macicy: obfite krwawienia i bóle brzucha. Jeśli jednak terapia ziołami nie przyniesie efektu, trzeba zdecydować się na inne rodzaje leczenia.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Mięśniaki macicy - objawy i leczenie. Kiedy konieczna jest operacja?
Mięśniaki macicy
Rak jajnika - objawy, rokowania, przerzuty
Rak jajnika
Wyciek z sutka - przy ucisku, podczas okresu, w czasie ciąży. Co może oznaczać?
Wyciek z brodawki
Podobne artykuły
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy - objawy i leczenie. Lista badań
Kobietę boli brzuch
Endometrioza - niewidzialna choroba kobiet. Czy jest wyleczalna i czy można zajść w ciążę?
Torbiel na jajniku
Torbiel na jajniku: objawy, leczenie. Jak wygląda badanie?
Rak sromu – objawy i wygląd. Jak szybko się rozwija?
Rak sromu, czyli podstępna i słabo rozpoznawalna choroba. Jak wygląda leczenie?
Kobieta w bieliźnie trzyma tabliczkę w dłoniach
Polipy macicy: objawy. Czy są groźne? Czy polip macicy to nowotwór?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!