Uporczywy, drażniący, męczący. Objawów oraz przyczyn sztywności i bólu karku jest wiele. Czasem wystarczy nieodpowiednia pozycja w trakcie snu, aby po przebudzeniu poznać to paraliżujące uczucie sztywności ciała.
Bólowi karku towarzyszy często ból głowy i ból szyi. Skąd się bierze i jak się go najszybciej pozbyć?
Ból karku połączony z bólem głowy
Ból karku połączony z bólem głowy to dolegliwości, które mogą mieć wiele przyczyn. Część z nich może mieć niegroźne podłoże, ale są i takie, które bywają niebezpieczne dla zdrowia i życia. Do przyczyn bólu karku i głowy można zaliczyć:
- zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa;
- ból karku i głowy po urazie wypadkowym, tzw. uraz smagnięcia biczem;
- wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych;
- nerwoból potyliczny;
- zakażenie kręgów szyjnych;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- choroby nowotworowe;
- krwotok podpajęczynówkowy, przy nagłym bólu karku i głowy.
W zależności od źródła dolegliwości, bólowi karku i głowy mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak drętwienie kończyn, szumy w uszach, czy zawroty głowy. Nagłe silne bóle potyliczne powinny być skonsultowane z lekarzem. Choroby wymienione wśród przyczyn bólu karku i głowy powodują również inne objawy.
Reklama
Ból karku promieniujący do głowy
Ból karku promieniujący do głowy najczęściej związany jest ze zmianami zwyrodnieniowymi szyjnego odcinka kręgosłupa. Ból karku od kręgosłupa szyjnego, przenoszący się na tył głowy jest często wyzwalany przez ruch. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć wzmożone napięcia mięśniowe, tkliwość karku, sztywność karku, zawroty głowy, ograniczenie ruchomości, zaburzenia równowagi, szumy uszne, mrowienia kończyn, zaburzenia czucia.
Jeśli rozpoznanie przyczyny bólu karku promieniującego do głowy wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe, specjaliści zalecają odpowiednio dobraną rehabilitację oraz zabiegi fizykoterapii. Pomocna w leczeniu bólu może okazać się również farmakoterapia.
Poza zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa do przyczyn bólu karku można zaliczyć urazy mechaniczne, nieprawidłową postawę ciała, czynniki zapalne, infekcje, choroby nowotworowe, nieswoiste bóle kręgosłupa szyjnego, bóle rzutowane czy kręczy szyjny.
Reklama
Ból karku i szyi
Ból karku i szyi to dość powszechna dolegliwość, która może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku. Chociaż właśnie wraz z wiekiem dolegliwości bólowe szyjnego odcinka kręgosłupa mogą dokuczać coraz częściej i być bardziej dotkliwe. Szczególnie, gdy kręgosłup szyjny zamiast ruchu doświadcza wielu napięć.
Przyczyn bólu karku i szyi może być wiele. Od złej postawy ciała przy komputerze, poprzez złą pozycję podczas snu, przewianie, po urazy, zwyrodnienia kręgosłupa, czy inne choroby.
Do głównych przyczyn bólu karku i szyi zaliczamy:
- chroniczne napięcie mięśni przykręgosłupowych;
- niewygodną pozycję podczas snu;
- przewianie, które powoduje bolesną reakcję napięciową mięśni;
- nadmierne obciążanie kręgosłupa szyjnego;
- stres;
- nieprawidłową pozycję ciała;
- chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa;
- wady postawy;
- dyskopatię szyjną;
- urazy powypadkowe;
- kręcz szyjny.
Bóle karku i szyi mogą promieniować do głowy, kończyn, łopatek, czy innych odcinków pleców.
Powody bólu karku i szyi mogą być różne, jednak za główną przyczynę uznaje się napięcie mięśni, które może być spowodowane długotrwałym stresem oraz częstym i długim trzymaniem karku w jednej pozycji. Stałe napięcie i przykurcz mięśni karku mogą się z kolei przyczynić do powstawania chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa.
Dolegliwości związane z bólem karku i szyi można w prosty sposób minimalizować. Wystarczy pamiętać o prawidłowych pozycjach przy biurku, czy przed telewizorem; ruszaniu szyją co jakiś czas i wykonywaniu prostych ćwiczeń; masowaniu karku i barków; unikaniu przeciągów; zażywaniu ciepłych kąpieli; spaniu na odpowiednich poduszkach; ograniczaniu stresu.
W niektórych przypadkach konieczna może okazać się farmakoterapia. Lekarz może zalecić środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozgrzewające, czy rozluźniające mięśnie.
Reklama
Przewianie powoduje ból karku
Jedną z przyczyn bólu karku, szyi i głowy może być przewianie. Ubranie niedostosowane do panujących warunków atmosferycznych, brak szalika i czapki, przeciąg, nawiew z klimatyzacji to główne przyczyny przewiania szyi i karku.
Z kolei do specyficznych objawów przewiania zaliczyć możemy ból i sztywność karku spowodowane przykurczem mięśni, ograniczone ruchy w szyjnym odcinku kręgosłupa, dolegliwości bólowe przy poruszaniu głową.
Częstym skutkiem przewiania jest spadek odporności w organizmie, dlatego do wymienionych objawów mogą dołączyć te charakterystyczne dla przeziębienia, takie jak podwyższona temperatura, ból głowy, ból gardła, kaszel, czy katar.
Reklama
Ból karku po wypadku
Jedną z najbardziej powszechnych przyczyn bólu karku i głowy jest uraz powstały w wyniku wypadku komunikacyjnego. Popularny, tzw. uraz biczowy występuje na skutek gwałtownego ruchu głowy i szyi, który następuje u kierowcy bądź pasażera pojazdu po uderzeniu jednego samochodu w drugi.
Dochodzi wówczas do nadwerężenia mięśni i więzadeł szyjnego odcinka kręgosłupa. To z kolei powoduje bóle karku i głowy, a niekiedy również zawroty głowy, sztywność karku, może również dochodzić do bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego czy nadwrażliwości na światło. Objawy mogą się utrzymywać przez dłuższy czas, a uraz wymaga specjalistycznego leczenia.
Reklama
Ból karku występujący u dziecka
Ból karku i szyi u dziecka może być związany z łagodnym napadowym kręczem szyi. Dolegliwość ta występuje zazwyczaj u małych dzieci i niemowląt. Objawia się odchyleniem głowy w jednym kierunku i rotacją podbródka w kierunku przeciwnym do wspomnianego skrętu.
Napadom kręczu szyi u dzieci mogą towarzyszyć wymioty, zaburzenia koordynacji ciała, bladość, apatia, nadwrażliwość na światło, osłabienie mięśni, drażliwości i ogólne złe samopoczucie.
Reklama
Domowe sposoby na ból karku
Masaż to podstawowy sposób na ból i sztywność wszystkich mięśni. Sami często odruchowo sięgamy dłońmi karku, gdy ten powoduje dyskomfort. Najlepszą skuteczność przynosi masaż profesjonalny. Nie zawsze jednak mamy przy sobie kogoś, kto by wyręczył nas w kojącym dotyku.
Dlatego natura obdarzyła nas specjalnymi substancjami, które po wtarciu w obolałe miejsca doskonale je rozgrzewają i rozluźnią. Do takich specyfików zaliczamy olejki z wyciągu z eukaliptusa, rozmarynu, kolendry. Około 5 kropli mieszanki każdego pachnidła wtartych w skórę szyi pozwolą cieszyć się wspaniałym aromatem, niosącym upragniony relaks.
Przy pierwszych objawach urazu karku ważne jest szybkie działanie. Dlatego też w przypadku, gdy dochodzi do przeciążenia wywołanego przez mikrouszkodzenia mięśni, należy zastosować zimny kompres. Oziębienie obolałego miejsca przyniesie natychmiastową ulgę oraz zapobiegnie powstaniu obrzęku.
Przeciwnym działaniem do oziębienia jest ogrzewanie, które powinno załagodzić uporczywy ból. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku bólu niewiadomego pochodzenia, aby nie spowodować nasilenia stanu zapalnego.
Do zabiegów ogrzewania używa się najczęściej specjalnych poduszek elektrycznych oraz maści lub plastrów rozgrzewających. Ważne jest jednak, aby nie łączyć ze sobą domowych kuracji leczniczych (tzn. maści i elektrycznych poduszek).
Kąpiel z dodatkiem olejków i ziół doskonale rozluźnia całe nasze ciało i zmniejsza ból w okolicach karku. Aby ją wykonać profesjonalnie wystarczy zmieszać łyżkę miodu z dwoma kroplami olejku jałowcowego, dwoma kroplami olejku imbirowego oraz pięcioma kroplami olejku lawendowego. Gotowy specyfik wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Ważne jest, aby poziom wody pozwolił na całościowe zanurzenie karku.
Jeśli brak ci czasu na zastosowanie ćwiczeń lub zabiegów przeciwbólowych, najprostszym sposobem na pozbycie się go jest zastosowanie leków przeciwzapalnych takich jak paracetamol, aspiryna czy ibuprofen. Przed zastosowaniem należy jednak zapoznać się z ulotką, aby odpowiednio dostosować dawkę do indywidualnych potrzeb.
Ćwiczenia na ból karku i profilaktyka
Odpowiednie ćwiczenia pozwolą na rozluźnienie tych mięśni, które często ulegają nadwyrężeniu i przyczyniają się do bólu karku. Dlatego ważne jest, aby w każdej wolnej chwili wykonywać rozluźniające ruchy głowy.
Można także zastosować przykładowe ćwiczenie polegające na rozciąganiu mięśni rejonu szyjno-barkowego. Należy zacząć od ustabilizowania ramienia chwytając za siedzisko krzesła jedną ręką, a następnie drugą ręką ściągnąć delikatnie głowę w przeciwnym kierunku. Ruch ściągania głowy należy wykonać powoli aż do momentu uczucia delikatnego ciągnięcia w przeciążonych mięśniach. Dla uzyskania lepszego efektu serie można powtórzyć trzykrotnie.
Najlepszym i niezastąpionym sposobem na uśmierzenie przykrych dolegliwości jest odpowiednia profilaktyka. Dlatego zawczasu warto zwrócić uwagę na pozycję w jakiej się pracuje, na poduszki na jakich się śpi oraz na krzesła na jakich się siedzi. Bo tak naprawdę wszystkie codzienne czynności mają wpływ na nasze samopoczucie i sylwetkę.