Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Łupież - jak się go pozbyć domowymi sposobami? Antyłupieżowe płukanki, wcierki i maseczki

Łupież to przykra dolegliwość, która dotyczy kilku milionów Polaków. Choć jest on bardzo dokuczliwy, można walczyć z nim nie tylko przy użyciu specjalistycznych kosmetyków. Sposobem na pozbycie się łupieżu może być zastosowanie naturalnych środków - prezentujemy najskuteczniejsze z nich.
Włosy z białym łupieżem
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się łupieżu jest przemycie włosów płukanką. Można ją wykonać na przykład z octu jabłkowego lub pokrzywy.
  • Sprawdzone domowe metody na łupież to także oleiste wcierki. Najpopularniejsze wykonuje się z olejku rycynowego, olejku herbacianego lub oliwy z oliwek.
  • Z łupieżem można też sobie radzić za pomocą maseczki z glinki zielonej. Rozrobioną z wodą glinkę należy nałożyć na skórę głowy, a następnie spłukać.
Spis treści

Domowe sposoby na łupież – ocet lub cytryna

Jednym z najlepszych domowych sposobów na łupież suchy jest płukanka z octu jabłkowego. Do szklanki wody należy dodać dwie łyżki octu i polać miksturą włosy po ich umyciu i spłukaniu. Jeżeli łupież jest wyjątkowo dokuczliwy, taką płukankę można zastosować w formie wcierki i po prostu wmasować ją w skórę głowy po umyciu.

Doskonały domowy sposób na łupież to także cytryna. Aby przekonać się o jej dobroczynnym działaniu, wystarczy przekroić ją na pół i jedną z części wykonać kilkuminutowy masaż skóry głowy. Po tym zabiegu włosy należy umyć.

Domowe sposoby na łupież – płukanka z pokrzywy

Domowe sposoby na pozbycie się łupieżu mogą okazać się skuteczniejsze od drogich kosmetyków. Jeśli dokucza Ci łupież suchy, zastosuj płukankę z pokrzywy. W aptece lub sklepie zielarskim kup susz z pokrzywy (najlepiej w postaci pociętych, niezmielonych liści) i zaparz go zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Wystudź napar, umyj włosy szamponem i na zakończenie polej je płukanką.

Reklama

Domowe sposoby na łupież – olejki

Prostym sposobem na złagodzenie łupieżu jest dodanie do szamponu kilku kropli olejku herbacianego. Złagodzi on stany zapalne i odżywi skórę głowy.

Nieco bardziej uciążliwym, ale niezwykle skutecznym domowym sposobem na łupież jest wcieranie olejku rycynowego w umytą skórę głowy. Następnie włosy należy owinąć ręcznikiem i taki kompres pozostawić na pół godziny. Po upływie tego czasu należy dokładnie – nawet kilkukrotnie – umyć głowę, aby spłukać resztki olejku. Jeśli nie zrobimy tego porządnie, pozostawi on na włosach tłusty osad.

Innym sposobem jest natarcie skóry głowy oliwą z oliwek. Na dłonie wylej ¼ szklanki oliwy i wmasuj ją w głowę. Zostaw ją na głowie na 10 minut, jeszcze raz lekko wmasuj w skórę, a następnie bardzo dokładnie umyj włosy delikatnym szamponem.

Reklama

Domowe sposoby na łupież – maseczka z zielonej glinki

W miseczce zmieszaj dwie łyżki stołowe zielonej glinki i dodaj do niej odrobinę wody. Dokładnie wymieszaj do połączenia i powstałą masę wetrzyj w skórę głowy. Pozostaw na 15 minut i umyj włosy łagodnym szamponem.

Reklama

Łupież pstry – leczenie domowe

Łupież pstry pojawia się na skórze, gdy dochodzi do jej zakażenia drożdżakami Malassezia furfur, dlatego należy wówczas sięgnąć po preparaty antygrzybiczne. Maść dostępną bez recepty możemy kupić już za kilka złotych. Ciało należy myć delikatnym, bezzapachowym mydłem, a 3 razy w tygodniu szamponem przeciwłupieżowym. Jeśli preparaty stosowane miejscowo nie zadziałają, można wspomóc się lekami doustnymi dostępnymi bez recepty. Jeżeli jednak i one nie pomogą, trzeba będzie wybrać się do dermatologa, który oceni nasz stan i zaleci odpowiednie leczenie.

Reklama

Domowe sposoby na tłuste włosy

Po naturalne składniki warto sięgnąć nie tylko w walce z łupieżem, ale też przetłuszczającymi się włosami. Odpowiednia będzie płukanka z rozmarynu, którą można przyrządzić zalewając wrzątkiem łyżeczkę suszonych liści tego zioła. Napar powinien zaparzać się przez 5 minut, a po tym czasie trzeba odstawić go do ostygnięcia. Gotowym roztworem spłukujemy włosy i skórę głowy po umyciu. 

Z przetłuszczającymi się włosami poradzi sobie także płukanka sporządzona z ¼ szklanki soku z cytryny i szklanki wody. Stosujemy ją w taki sam sposób, jak napar z rozmarynu.

Reklama

Domowe sposoby na swędzenie skóry

Jeśli borykamy się ze świądem skóry głowy, wmasujmy w nią porcję jogurtu naturalnego (koniecznie bez cukru w składzie). Taką maskę zostawiamy na 15-20 minut, po czym spłukujemy ją wodą. Na swędzącą nieowłosioną skórę warto nałożyć ekstrakt z aloesu, który można kupić w aptece. Do dotkniętych świądem miejsc można przyłożyć także liście tej rośliny.

Czytaj również

Bibliografia

  • Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty A., Trzmiel D., Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne, 2007
  • Bandyk J., Etiopatogeneza i leczenie różnych rodzajów łupieżu, 2016
  • Bednarek M., Musiał C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia estetyczna 2019
  • Last W., Jak wyleczyć się z drożdżaków, Wydawnictwo: Agencja Nolpress, 2014
  • Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, W: Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia. (red.) Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz. Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2012, s. 65-73.
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Włosy i skóra głowy
Łupież pstry – leczenie, objawy. Czy jest zaraźliwy?
Kobieta z łupieżem na wizycie u specjalisty
Podrażniona skóra głowy - które sposoby pomagają?
Kobieta z podrażnieniami skóry głowy
Czym jest łojotok oraz jak go zlikwidować?
Łojotok skóry głowy
Podobne artykuły
Mężczyzna pokazuje krosty na głowie
Krosty na głowie - skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Przyczyny i leczenie
Kobieta odczuwa ból skóry głowy
Ból skóry głowy – skąd się bierze. Jak łagodzić objawy?
Łupież skórny o łagodnym przebiegu
Łupież różowy Giberta - przyczyny i domowe sposoby. Czy można się nim zarazić?
Mężczyzna z łupieżem białym
Łupież biały – jakie ma przyczyny oraz jak można go leczyć?
Kobieta drapiąca się w głowę z powodu łuszczącej się skóry
Łuszcząca się skóra głowy - jakie sposoby pomagają?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial