Reklama
Jak odkazić ranę domowymi sposobami?
Najważniejszym krokiem w leczeniu ran jest ich odkażenie. W przypadku zadrapania lub drobnego skaleczenia można wypróbować także domowych sposobów, zwłaszcza jeśli nie mamy w domu żadnego środka dezynfekującego.
Wysokie działanie przeciwbakteryjne wykazuje czosnek. Po przemyciu rany wodą, można przyłożyć do niej na kilka minut zmiażdżony ząbek czosnku. Właściwości odkażające wykazuje także miód, który działa nie tylko antybakteryjnie, ale też przeciwgrzybiczo.
Domowe sposoby na leczenie ran
Nie tylko oparzenia można leczyć domowymi sposobami. Istnieją także domowe sposoby na rany cięte, tłuczone czy kąsane.
Zwolennicy medycyny naturalnej polecają m.in. okłady z aloesu. Aloes uchodzi bowiem za roślinę, która przyspiesza regenerację naskórka. Dodatkowo zawiera antyprostaglandyny, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Okłady z aloesu można stosować na większość ran, ale są szczególnie polecane na trudno gojące się rany.
Początek treści sponsorowanej
W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.
Koniec treści sponsorowanejCo ważne, do rany nie przykłada się liści aloesu, ale miąższ obecny w liściach. Następnie ranę należy zabandażować, a okłady zmieniać co godzinę.
Warto zastosować też zioła na rany. Jednym z polecanych jest babka lancetowata, która działa antybakteryjnie oraz wspomaga gojenie się ran.
Babkę lancetowatą można stosować w formie okładów z liści, a także wykorzystywać sok z liści do przemywania skóry. Roślina jest stosowana na trudno gojące się rany, rany kąsane, stłuczenia, oparzenia, a także na opuchliznę i siniaki.
Inną rośliną polecaną na rany jest skrzyp polny, który zwiększa krzepliwość krwi, przez co tamuje krwawienie, a tym samym przyspiesza gojenie. Ze skrzypu należy sporządzić wywar, następnie namoczyć w nim gazę i przyłożyć do rany.
Reklama
Domowe sposoby na oparzenia
Gorący tłuszcz, wrzątek, rozgrzane żelazko czy promienie słoneczne potrafią dotkliwie poparzyć skórę.
Oparzenia trzeciego stopnia wymagają natychmiastowego i specjalistycznego leczenia. Jednak w przypadku drobnych oparzeń warto wypróbować domowych sposobów. Bez względu na stopień poparzenia, należy w pierwszej kolejności schłodzić ranę oparzeniową - początkowo letnią, a następnie chłodną wodą.
W walce z oparzeniami skuteczne mogą się okazać między innymi zioła na rany oparzeniowe. Zwolennicy medycyny naturalnej zalecają przemywanie ran naparami z nagietka, rumianku czy czarnego bzu. Napary z ziół przed zastosowaniem powinny być schłodzone.
Następnie należy namoczyć w naparze gazik i stosować zewnętrznie. Okłady pomogą złagodzić objawy poparzenia oraz przyspieszą gojenie ran.
Inny domowy sposób na oparzenia to olej z dziurawca. Nasączony w oleju gazik należy przykładać do poparzonego miejsca, pomoże to szybciej zregenerować skórę, a dodatkowo zmniejszy ryzyko powstania szpecącej blizny.
Jeśli oparzenie zostało wywołane wrzątkiem możemy zastosować okład z ogórka, który złagodzi podrażnienie skóry i zmniejszy dolegliwości bólowe.
Jeżeli chodzi o domowe sposoby na oparzenia słoneczne, to szczególnie polecane są dwa produkty: maślanka oraz wapno. Maślanka łagodzi podrażnienia skóry, zmniejsza dolegliwości bólowe, a dodatkowo przyspiesza regenerację naskórka oraz przywraca odpowiednie pH skóry.
Gazę nasączoną maślanką należy pozostawić na skórze na około pół godziny, a następnie umyć ciało chłodną wodą. Zamiast maślanki można też użyć zsiadłego mleka lub kefiru.
Na oparzenia słoneczne skuteczne jest też wapno, gdyż pomaga zmniejszyć reakcję alergiczną na słońce. Wapno należy rozpuścić w szklance przegotowanej wody i wypić.
Reklama
Domowe sposoby na ropiejące rany
Nasze babcie wykorzystywały na przykład kapustę do leczenia ran ropnych, wykazuje ona bowiem działanie antybakteryjne oraz przyspiesza proces gojenia. Aby wykonać okład z kapusty wystarczy przyłożyć do rany pokrojone liście kapusty lub rozbite w moździerzu, a następnie użyć bandaża.
Ten domowy sposób na rany ropne pomaga także zmniejszyć obrzęk, dlatego jest wykorzystywany na stłuczenia kolan.
Innym domowym sposobem na ropiejące rany jest miód, który działa przeciwzapalne i zmniejsza ropny wysięk z rany.
Reklama
Domowe sposoby na odleżyny
Rany przewlekłe, szczególnie odleżyny i owrzodzenia, warto leczyć siemieniem lnianym, które działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Ponadto przyspiesza ziarninowanie, czyli tworzenie się nowej tkanki łącznej.
Siemię lniane na odleżyny stosuje się zewnętrznie w postaci okładów z odwarów. W przypadku odleżyn zaleca się też lniane opatrunki na rany zamiast bawełnianych, które pozwalają skórze oddychać.
Reklama
Domowe sposoby na rany w jamie ustnej
Uszkodzenie błony jamy ustnej może być efektem różnych działań. Wynikać mogą m.in. ze zwykłych skaleczeń jedzeniem, ale też niedoborów witamin, alergii czy cukrzycy lub nawet różnych chorób.
Najlepszym domowym sposobem na takie rany jest płukanie jamy ustnej. Świetnie sprawdzają się napary z rumianku, szałwii siemienia lnianego oraz lipy.
Dodatkowo można przyjmować witaminę B12, żelazo oraz cynk. Unikać przy tym należy wszelkich potraw o możliwych drażniących właściwościach.
Na rany na dziąsłach natomiast najlepsze są płukanki z osolonej wody. Można również przyłożyć zimny okład do rany. Dopiero w momencie, gdy pojawia się krwawienie i nie ustaje, skonsultować należy się ze stomatologiem.
Jeśli pojawi się natomiast afta, zazwyczaj konieczne jest używanie specjalnych maści z antybiotykiem. Objawy jednak mogą ustąpić po stosowaniu naparów z szałwii.
Reklama
Domowe sposoby na rany w nosie
Rany w nosie powstawać mogą przez przeziębienia. Częściej jednak są wynikiem uszkodzeń mechanicznych przez dłubanie w nosie lub pocieranie nosa ze strony zewnętrznej. Przyczyną również może być suchość w nosie.
Ważne jest w tym przypadku nawilżanie nosa. Stosować do tego można aloes, olejek z dzikiej róży czy nagietek. Przed użyciem czegokolwiek, najpierw należy przemyć ranę.
Trzeba też uważać na możliwe reakcje alergiczne. Jeśli nie ma się pojęcia o tym, czy jest się uczulonym, należy skonsultować się z lekarzem.
Proces gojenia natomiast wspomagać mogą witaminy z grupy A oraz B, a także żelazo.
Domowe sposoby na rany odbytu
Wszelkie pęknięcia okołoodbytnicze i w odbycie nazywane są szczeliną odbytu. Leczy odbywa się jedynie objawowo.
Najważniejsza jest odpowiednia dieta bogata w błonnik oraz odpowiednie spożycie płynów. Dodatkowo można stosować specjalne maści. Są też inne, domowe sposoby, jak nasiadówki w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła.
Rana taka z czasem zagoi się sama, jednak wskazanym jest, by wspomóc ten proces.