Przyczyny drętwienia języka
Przyczynami drętwienia języka może być niedobór witamin (np. B12). Częsta jest też hipokalcemia, czyli zbyt niskie stężenie wapnia. Drętwienie występuje także przy nadmiernym spożywaniu alkoholu lub paleniu papierosów albo przyjmowaniu narkotyków. Takim objawom można szybko zaradzić uzupełniając niedobory witamin i minerałów, odstawiają używki.
Drętwie języka może być skutkiem reakcji alergicznych np. zjedzenie czegoś, na co jesteśmy uczuleni lub chemikaliów służących do celów spożywczych np. zabezpieczania cytrusów przed zepsuciem w czasie transportu. W takim wypadku eliminujemy z naszej diety podejrzany pokarm, płuczemy usta, przyjmujemy wapno lub lek przeciwalergiczny.
Przyczyną drętwienia i pieczenia języka mogą być zakażenia:
- Zakażenie grzybicze, zwane kandydozą objawia się drętwieniem języka i białym nalotem, owrzodzeniami i pęknięciami w kącikach ust.
- Zakażenie wirusowe, czyli afty w jamie ustnej lub opryszczka.
- Zakażenia bakteryjne np. zakażenie krętkami kiły w przypadku kontaktu oralnego z osobą chorą.
Kiedy natomiast drętwieje sam czubek języka może to być oznaka nowotworu. Rak języka najczęściej rozwija się u nasady bądź z boku języka. Dlatego nawet drętwiejącej końcówki języka nie należy ignorować.
Reklama
Zdrętwiały język po usunięciu ósemki
Drętwienie języka może być wynikiem zabiegów stomatologicznych na skutek uszkodzenia nerwu lub powikłania po znieczuleniu przewodowym.
Podczas znieczulenia może dojść do uszkodzenia części włókienek nerwowych, które u każdego mają inny przebieg i mogą znaleźć się na torze wkłucia igły.
W trakcie dużego zabiegu np. usuwania ósemki można uszkodzić nerw, a spowodowane tym drętwienie języka może trwać nawet ok. trzech miesięcy i dłużej. Z czasem powinno samo ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, należy zgłosić się do lekarza, może być potrzebna elektrostymulacja nerwu.
Reklama
Drętwienie języka a nerwica
Drętwienie języka jest także jednym z objawów nerwicy. Towarzyszące nerwicy objawy to drętwiejące ręce, zawroty głowy, drętwienie twarzy, duszności, lęki. W tym przypadku drętwienie powinno dość szybko ustąpić.
Stres często wpływa w dziwny sposób na ciało. Jeśli jest go za dużo może wywoływać uczucie drętwienia czy mrowienie kończyn, twarzy czy właśnie języka. Osoby ze stwierdzoną nerwicą i stanami lękowymi skarżą się na takie objawy. Wskazane jest jednak wykonanie dodatkowych badań, by wykluczyć możliwe choroby.
Reklama
Drętwienie języka i ust
Kiedy drętwieniu języka towarzyszą zaburzenia smaku, widzenia, drętwienie warg lub części twarzy, należy skontaktować się z lekarzem.
Zdrętwiały język może być sygnałem poważnych chorób jak:
- stwardnienie rozsiane,
- niedoczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- udar mózgu,
- guz mózgu;
Żeby wyeliminować lub potwierdzić te poważne choroby niezbędne są badania krwi lub specjalistyczna diagnostyka.
Reklama
Leczenie drętwienia i mrowienia języka
Zwykle drętwienie języka mija dość szybko, jeśli jednak trwa długo i powoduje dyskomfort lub zaniepokojenie, należy znaleźć przyczynę. Jeśli jest nią alergia, należy zacząć przyjmować leki i ograniczyć na tyle, na ile to możliwe przyjmowanie alergenów.
W innym przypadku trzeba pójść do lekarza pierwszego kontaktu, który wypyta o inne towarzyszące dolegliwość, zabiegi stomatologiczne w ostatnim czasie, przyjmowane leki. Następnie skieruje na badania laboratoryjne. W najlepszym wypadku skończy się na suplementacji diety.
Być może język da nam znać o poważnych chorobach, których leczenie trzeba prowadzić pod okiem specjalisty.