Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?
Drobne czerwone krostki na ciele dziecka są częstym problemem diagnostycznym w praktyce pediatrycznej. Pojawienie się krostek na ciele dziecka może bowiem mieć związek z wieloma jednostkami chorobowymi o odmiennej i zróżnicowanej etiologii. Począwszy od chorób infekcyjnych, poprzez różne dermatozy i alergie, na chorobach układowych i metabolicznych kończąc. Pediatra, aby postawić wstępne rozpoznanie, musi przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad z opiekunem dziecka, a także bardzo dokładnie przyjrzeć się krostkom u dziecka, analizując ich rodzaj, wielkość, zabarwienie, zajmowany obszar etc. Wszystkie te dane są niezbędne do postawienia wstępnej diagnozy.
Reklama
Czerwona wysypka u dziecka
Co warto podkreślić, wykwity skórne, które pojawiają się na ciele dziecka w przebiegu różnych chorób, mogą przybierać postać nie tylko krostek, ale także plamek lub pęcherzyków.
Zasadniczo wysypki skórne dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:
- plamiste,
- plamisto-grudkowe (plamisto-krostkowe),
- pęcherzykowe.
Co istotne, wysypki mogą być dominującym objawem choroby lub jedynie towarzyszącym.
Jeśli lekarz zaobserwuje u dziecka wysypkę na całym ciele lub zajmującą dużą powierzchnię skóry, w pierwszej kolejności będzie podejrzewał jedną z popularnych chorób wysypkowych. Czerwona wysypka plamisto-grudkowa u niemowlaka lub starszego dziecka najczęściej ma związek z różyczką, odrą lub chorobą bostońską.
Reklama
Krostki na ramionach u dziecka
Duże znaczenie w diagnostyce chorób wysypkowych ma lokalizacja wykwitów skórnych. Należy jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach wysypka ma charakter zstępujący (przenosi się na dolne partie ciała).
Czerwone krostki na ramionach u dziecka mogą być dla lekarza oznaką różyczki – choroby zakaźnej, wywołanej wirusem z rodziny Togaviridae.
Typowa dla różyczki wysypka ma charakter plamisto-grudkowy i przybiera kolor od bladoróżowego do czerwonego. Wykwity najpierw pojawiają się na twarzy, ale w ciągu kilku godzin drogą zstępującą przenoszą się na kończyny górne, zaś w kolejnych godzinach na tułów. Po około dobie wysypka może obejmować całe ciało.
Należy jednak zaznaczyć, że dziecko zazwyczaj trafia do lekarza w ciągu kilku godzin od pojawienia się pierwszych objawów, czyli jeszcze zanim wykwity obejmą całe ciało. Z tego powodu czerwone krostki na rękach u dzieckamogą być traktowane jako symptom różyczki.
Reklama
Krostki na udach u dziecka
Krostki na udach u dziecka mogą być objawem zespołu Gianottiego-Crostiego. Określenie to jest używane w odniesieniu do wysypek towarzyszących zakażeniom wirusami EBV (wirus z rodzaju Herpes), HHV6 (ludzki herpeswirus typu 6) i CMV (Cytomegalowirus).
Wykwity skórne typowe dla zespołu Gianottiego-Crostiego to żywoczerwone lub miedziane krostki o średnicy nieprzekraczającej 5 milimetrów, które mogą występować na kończynach dolnych, po wyprostnej stronie ramion, a także na pośladkach. Co charakterystyczne, wewnętrzna strona dłoni i stóp, a także zgięcia łokciowe i kolanowe oraz tułów pozostają wolne od zmian skórnych.
Natomiast czerwone kropki na stopach u dziecka są charakterystycznym objawem bostonki, nazywanej także chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej. Bostonka to typowa choroba wirusowa wieku dziecięcego wywołana przez enterowirusy. Jej charakterystycznymi objawami są różowa, plamisto-grudkowa wysypka na dłoniach i podeszwach stóp oraz zmiany pęcherzykowe w jamie ustnej.
Reklama
Czerwone krostki na pupie u dziecka
Z kolei czerwone krostki na pupie u dziecka to typowy objaw pieluszkowego zapalenia skóry - jednej z najczęstszych dermatoz w populacji dziecięcej. Stan zapalny pojawia się w miejscu przylegania pieluszki do skóry dziecka i zwykle przybiera postać plam rumieniowych, grudek lub krostek, a niekiedy także pęcherzyków i nadżerek.
Wśród czynników sprzyjających rozwojowi pieluszkowego zapalenia skóry wymienia się:
- nadmierną ekspozycję skóry na wilgoć,
- przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę,
- niedostateczną higienę miejsc intymnych,
- przewlekłe biegunki,
- długotrwałą antybiotykoterapię.
Reklama
Czerwone plamki na ciele niemowlaka
Czerwone plamki na ciele niemowlaka lub starszego dziecka mogą zaś wskazywać na odrę, czyli chorobę zakaźną wywołaną przez RNA - wirusa z rodziny Paramyxoviridae z rodzaju Morbilli. Dzięki szczepieniom ochronnym zachorowalność na odrę w Polsce jest niewielka, niemniej co roku rejestruje się od około kilkunastu do nawet stu przypadków zachorowań.
Typowa dla odry wysypka jest gruboplamista i żywoczerwona. Początkowo pojawia się za uszami i na karku, by w ciągu kilku godzin przemieścić się na twarz, szyję i górną część ramion. W drugiej dobie wysypka zajmuje dodatkowo klatkę piersiową, brzuch i plecy, zaś w trzeciej nogi, uda i stopy. Od 4 doby wysypka zaczyna zmieniać kolor - staje się brunatna, a dodatkowo może się łuszczyć.