Dziąsło po wyrwaniu zęba
Dziąsło po wyrwaniu zęba jest opuchnięte, nabrzmiałe, obolałe. Miejsce ekstrakcji stanowi ranę, podatną na uszkodzenia mechaniczne, nadkażenia bakteryjne, stany zapalne i inne powikłania, z których część może mieć bardzo ciężki przebieg. Możliwe następstwa są krótko- i długofalowe, a zaliczają się do nich między innymi:
- ból pozabiegowy, będący naturalną konsekwencją uszkodzenia tkanek miękkich i twardych;
- ropne zapalenie zębodołu, czyli infekcja wywołana przez bakterie bytujące w jamie ustnej, zwłaszcza w płytce nazębnej;
- poekstrakcyjne zapalenie zębodołu (PZZ) – inaczej: suchy zębodół. Dolegliwość o nieustalonej dotąd etiologii, prawdopodobnie związana z wypłukaniem skrzepu z rany, objawiająca się silnym, pulsującym i promieniującym do skroni bólem;
- uszkodzenie nerwu trójdzielnego, przebiegającego od skroni po środkową część żuchwy – bardzo bolesny uraz wymagający interwencji neurologicznej, a niekiedy neurochirurgicznej;
- szczękościsk.
Reklama
Ile boli dziąsło po wyrwaniu zęba?
Odpowiedź na pytanie, ile boli dziąsło po wyrwaniu zęba, jest ściśle zależna od tego, jak przebiega proces gojenia ran i regeneracji tkanek, a także tego, który ząb poddany był ekstrakcji – z reguły zdecydowanie bardziej bolesne jest usunięcie silnie zakorzenionych zębów trzonowych (szóstek, siódemek, a zwłaszcza ósemek).
Gwałtowny ból pozabiegowy pojawia się po upływie 2 do 4 godzin, po ustaniu działania środków przeciwbólowych. Dolegliwość powinna się utrzymywać nie dłużej niż 3-4 dni.
Jeśli jednak w czasie zabiegu doszło do uszkodzenia nerwu trójdzielnego (a dzieje się tak przede wszystkim w przypadku ekstrakcji ósemek), ból o dużym natężeniu może towarzyszyć pacjentowi nawet przez 2-3 miesiące, w zależności od skuteczności leczenia. Natomiast ból związany z zapaleniem zębodołu zazwyczaj pojawia się po 2-4 dniach od zabiegu i ustępuje w przeciągu maksymalnie 2 tygodni.
Reklama
Jak długo goi się dziąsło po usunięciu zęba?
Jak długo goi się dziąsło po usunięciu zęba? Dobrze zszyta i właściwie pielęgnowana rana powinna się wstępnie zabliźnić w ciągu około 7 dni, aczkolwiek należy pamiętać, że swój docelowy kształt dziąsło po ekstrakcji osiągnie po upływie nie mniej niż 6 miesięcy.
Warto dbać o to, by maksymalnie skrócić czas gojenia i zaoszczędzić sobie dolegliwości bólowych, ale przede wszystkim uniknąć przykrych powikłań związanych z bakteryjnym nadkażeniem rany, o które łatwo jest w niewyjałowionym środowisku jamy ustnej.
Ryzyko to występuje zwłaszcza w przypadku dużej ilości płytki nazębnej pokrywającej szkliwo pozostałych zębów, stanowiącej naturalny rezerwuar dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Co zrobić, aby uniknąć zakażenia? Czym złagodzić ból? Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba?
Reklama
Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba?
Po ekstrakcji najdalej położonych zębów trzonowych, ze względu na skalę uszkodzeń i powikłania ogólnoustrojowe, wskazane może być zastosowanie antybiotykoterapii – nie zawsze jednak istnieje taka konieczność, decyzja w tej kwestii zależy od oceny stomatologa.
W każdym natomiast przypadku dziąsło po usunięciu zęba należy regularnie odkażać, aby zapobiegać rozwojowi infekcji bakteryjnych oraz przyspieszyć proces regeneracji tkanek.
Reklama
Czego nie robić, żeby nie drażnić dziąsła po ekstrakcji?
Obolałe, spuchnięte dziąsło po usunięciu zęba wymaga też zastosowania się do kilku podstawowych zasad. Aby uczynić proces dochodzenia do pełni zdrowia bardziej efektywnym, należy:
- trzymać w ustach umieszczony po ekstrakcji tampon przynajmniej przez 30 minut. Nie tylko doraźnie hamuje on krwawienie, ale też ułatwia uformowanie się skrzepu, który zamknie ranę;
- nie palić papierosów i nie pić alkoholu – używki rozszerzają naczynia krwionośne, wydatnie utrudniając gojenie się dziąsła;
- nie pić gorących napojów, nie spożywać twardych produktów spożywczych, które mogłyby drażnić dziąsło, bądź doprowadzić do uszkodzenia szwów;
- w miarę możliwości myć zęby tak, by do maksimum ograniczyć odkładanie się płytki nazębnej, omijając jednak newralgiczne miejsce;
- ograniczyć do minimum wysiłek fizyczny, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia objawów, takich jak osłabienie czy gorączka;
- nie płukać intensywnie ust, aby nie uszkodzić skrzepu – to jeden z powodów, dla których do odkażania warto jest stosować środek w sprayu.