Ryż dziki
Dziki ryż pochodzi z bagnistych obszarów Ameryki Północnej. W rzeczywistości nie jest to odmiana ryżu, a nasiona rośliny z rodziny wiechlinowatych. Długie i cienkie ziarna cechują się ciemnobrązową barwą i intensywnym, zbożowo-orzechowym aromatem. Swój charakterystyczny kolor dziki ryż zawdzięcza amylozie – złożonemu wielocukrowi, który jest jednym ze składników skrobi.
Reklama
Dziki ryż - wartości odżywcze
Ryż dziki zawiera dwa razy więcej białka od ryżu brązowego i aż trzydzieści razy więcej antyoksydantów od ryżu białego! To także źródło przeciwutleniaczy (m.in. witaminy C), witamin z grupy B, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, żelaza, potasu, manganu i kwasu foliowego. Dziki ryż nie zawiera glutenu, dzięki czemu może być składnikiem diety osób z celiakią.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Reklama
Dziki ryż - właściwości
Dziki ryż nie zawiera sodu, co sprawia, że powinny jeść go osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym. W porównaniu do ryżu brązowego dziki ryż ma więcej błonnika i mniej węglowodanów, co oznacza, że charakteryzuje się niższym indeksem glikemicznym i może być spożywany przez osoby stosujące dietę niskiego IG. Sięgnąć po niego powinni także wegetarianie oraz anemicy – znajdujące się w nim żelazo w połączeniu z witaminą C doskonale się wchłania.
Reklama
Dziki ryż - jak gotować?
Dziki ryż można kupić zarówno w woreczkach, jak i na wagę. Najlepiej ugotować go korzystając z metody absorpcji, czyli w takiej ilości wody, która może zostać wchłonięta przez ryż w całości. Dzięki temu wszystkie składniki mineralne i witaminy zostają w ziarenkach. Ryż dziki gotujemy w proporcji 1:2 – jedną szklankę ryżu w dwóch szklankach wody. Nasiona najpierw płuczemy na sicie, a potem wsypujemy do gotującej się, lekko osolonej wody. Gotujemy na minimalnym ogniu aż do wchłonięcia wody przez ziarenka. Po tym czasie garnek zdejmujemy z ognia i odstawiamy na kilka minut do odparowania.
Reklama
Ryż dziki - kalorie
W 100 g ryżu dzikiego znajduje się 357 kalorii.
Reklama
Dziki ryż - przepis
Charakterystyczny wygląd dzikiego ryżu sprawia, że jest on bardzo dekoracyjny i doskonale pasuje do wykwintnych i egzotycznych dań. To także doskonały składnik zdrowych, pożywnych sałatek. Ryż dziki warto wymieszać z ryżem białym, np. basmati. Zapewni to nie tylko ciekawy wygląd potrawy – delikatny, neutralny smak ryżu białego zneutralizuje nieco intensywny aromat dzikiego.
Przepis na dietetyczną sałatkę z dzikim ryżem i łososiem
Składniki:
- 100 g suchego ryżu dzikiego lub mieszanego
- 250 g świeżego filetu z łososia bez skóry
- Szklanka posiekanej zieleniny – szczypiorku i natki
- Sok wyciśnięty z dwóch limonek + starta skórka
- Sól, pieprz
Filet z łososia myjemy, suszymy, oprószamy solą i gotujemy na parze lub pieczemy. Następnie dzielimy na mniejsze cząstki. Ryż gotujemy, odcedzamy i wsypujemy do miseczki. Łączymy go z rybą, zieleniną, sokiem i skórką z limonki. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.