Jak działa e-papieros?
Mechanizm e-papierosa polega na podgrzaniu liquidu, który zamienia się w parę wodną. To właśnie ją palący wdycha i wydycha. Choć elektroniczne e papierosy nie zawierają substancji smołowatych i rakotwórczych, tak jak tradycyjne papierosy, to nadal w ich składzie znajduje się nikotyna.
E-papierosy uchodzą za zdrowsze i polecane są osobom, które myślą o rzuceniu nałogu. Dlaczego? Ponieważ w ich składzie znajduje się tylko:
- woda,
- gliceryna,
- nikotyna,
- substancja smakowa,
- glikol propylenowy.
Reklama
E-papieros a ciąża
Czy jednak palenie w ciąży e-papierosa nie zaszkodzi dziecku? Faktycznie dym, który powstaje przy paleniu e-papierosa to tak naprawę para wodna, która dziecku nie powinna zaszkodzić. Jednak mowa tu o biernym paleniu po porodzie.
Niestety, gdy na palenie e-papierosa decyduje się kobieta w ciąży musi mieć świadomość, że wszystko co trafia do jej organizmu przedostaje się również do organizmu dziecka.
Pomimo lepszego składu, niż w przypadku tradycyjnych papierosów, w e-papierosach nadal znajduje się nikotyna, a to ona ma najbardziej negatywny wpływ na organizm nie tylko matki, ale i dziecka. Oczywiście w elektronicznych papierosach nie ma substancji smolistych czy rakotwórczych, dlatego uważane są za zdrowsze.
Nie da się jednoznacznie określić czy e-papierosy szkodzą kobietom i dzieciom w trakcie ciąży, ponieważ są stosunkowo młodym produktem na rynku i nie ma na ten temat wielu dostępnych badań. Jednak doskonale znane są powikłania i możliwe komplikacje ciążowe w przypadku, gdy ciężarna zażywa nikotynę, która jest składnikiem zarówno zwykłych jak i elektronicznych papierosów.
Reklama
Skutki palenia e-papierosa w ciąży
Dostarczając w ciąży do organizmu nikotynę, kobieta naraża swoje dziecko na przykre skutki:
- zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu lub odklejenia się łożyska i pęknięcia błon płodowych,
- może dojść do urodzenia dziecka martwego,
- dzieci rodzą się z dużo niższą wagą niż u kobiet niepalących,
- dziecko może być niedotlenione i niedożywione,
- zwiększa się również ryzyko wad rozwojowych oraz tzw. śmierci łóżeczkowej,
- deformacja kończyn dziecka.
Dodatkowo pojawiają się problemy z przewodem pokarmowym i układem oddechowym, dziecko może urodzić się z tzw. zajęczą wargą lub jego narządy wewnętrzne mogą wydostać się poza brzuszek, bo jego powłoki brzuszne są cienkie lub uszkodzone.
Następuje też efekt tzw. głodu nikotynowego. W zasadzie kobieta sama uzależnia swoje dziecko od nikotyny.
W dalszym rozwoju dziecka mogą pojawić się problemy z:
- układem krążenia,
- koncentracją,
- nauką,
- nawiązywaniem relacji społecznych.
Warto również pamiętać o tym, że nikotyny w zwykłych papierosach jest znacznie mniej niż w e-papierosach.
Reklama
Czy trzeba rzucić palenie e-papierosa w ciąży?
Choć nie ma jasnych dowodów na to, że papierosy elektroniczne w ciąży szkodzą matce i dziecku, to warto pamiętać, że w wszystkie pokarmy, napoje i inne substancje, które przyjmuje matka w ciąży mają wpływ na dziecko.
Jeśli ciąża jest planowana to warto zastanowić się nad rzuceniem palenia jeszcze zanim dojdzie do zapłodnienia. Oszczędzi to matce niepotrzebnych stresów związanych z rzucaniem nałogu już w czasie ciąży, zwłaszcza, że to czas kiedy powinna troszczysz cię o siebie i dziecko w spokoju i bez zbędnych stresów.