Co to jest e-recepta?
Niektórzy pacjenci, od dziesiątek lat przyzwyczajeni do tradycyjnych recept papierowych, zastanawiają się, czym właściwie jest e-recepta i jakie zasady dotyczą jej wystawiania i realizowania.
Współcześnie zastąpiła ona niemal całkowicie dawne rozwiązanie, ponieważ dziś recepta papierowa może być wystawiona tylko w szczególnym przypadku, np. przy braku dostępu do Internetu czy dla pacjenta o nieustalonej tożsamości.
W Polsce obowiązek wystawiania e-recept zaczął obowiązywać z dniem 8 stycznia 2020 roku. Jak to działa? Według Ministerstwa Zdrowia korzyści płynące z recept elektronicznych to przede wszystkim:
- możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece bez utraty refundacji (warto jednak pamiętać, że jeśli lekarz przepisał kilka opakowań tego samego leku, wszystkie opakowania trzeba wykupić w jednej aptece),
- czytelność zapewniająca bezpieczeństwo pacjenta (nie zostanie wydany inny lek z powodu niewłaściwego odczytania jego nazwy),
- brak możliwości zgubienia recepty (w każdej chwili można sprawdzić e-receptę online, na Internetowym Koncie Pacjenta),
- możliwość zrealizowania jej w każdej aptece na terenie całego kraju.
IKP umożliwia łatwy sposób zalogowania się przez profil zaufany, a e-recepta wystawiona przez lekarza jest w nim cały czas widoczna, wraz ze wskazaniami dotyczącymi przyjmowania i dawkowania leków, o ile lekarz je oznaczył.
Ile jest ważna e-recepta? W większości przypadków czas na wykupienie przepisanych na niej leków wynosi 30 dni, choć istnieją także recepty elektroniczne ważne:
- 7 dni – kiedy przepisane są na nich antybiotyki,
- 120 dni – recepty na środki immunologiczne, np. szczepionki,
- 365 dni – jeśli lekarz zaznaczy przedłużoną ważność przy wystawianiu.
Nowe rozwiązanie daje też możliwość wypisania recepty bez wizyty u lekarza. Co jest potrzebne, by zrealizować e-receptę? Wystarczy, że pacjent ma 4-cyfrowy kod, który dostaje SMS-em, mailem lub sprawdza na swoim IKP oraz własny numer PESEL.
E-recepta do duży krok naprzód, jeśli chodzi o ułatwianie kupowania leków, jednak istnieją jeszcze potrzeby konsumentów, niezaspokojone dotąd na rynku farmaceutycznym. Nadal kwestią nierozwiązaną pozostaje bowiem kupowanie leków na receptę przy braku możliwości samodzielnego udania się do apteki.
Reklama
Jak sprawdzić, co jest na e-recepcie?
Niektórzy pacjenci – szczególnie ci przyzwyczajeni do tradycyjnych, analogowych rozwiązań – martwią się, że nie będą umieli wykupić leków oraz zobaczyć, co zostało im przepisane. Jak sprawdzić leki na e-recepcie?
Jest to proste. Wystarczy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta i w punkcie „Recepty” nacisnąć przycisk „Zobacz”. W tym miejscu pacjent ma podgląd do każdej wystawionej mu recepty elektronicznej, na której może zobaczyć przepisane mu w niej leki.
Pacjenci często chcą wiedzieć nie tylko, jak sprawdzić jakie leki są na e-recepcie, ale też jak je przyjmować. Dawkowanie również zawsze podane jest na recepcie widocznej w IKP, dzięki czemu pacjent ma do niego podgląd w dowolnym momencie.
Oczywiście, podczas wizyty u lekarza każdy ma prawo poprosić o wydruk e-recepty. Wówczas korzystanie z IKP w ogóle nie będzie konieczne, a na wydruku znajdą się informacje o wypisanych lekach i ich dawkowaniu.
Jak sprawdzić, co mam na recepcie – to nie jedyne zmartwienie pacjentów. Wśród chorych są również tacy, dla których wyjście do apteki stanowi problem.
Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą udać się do aptek, mają teraz możliwość skorzystania z nowej usługi amboo.eu. Jej oferta polega na zakupie leków (również tych wypisanych na e-recepcie) przez asystenta w imieniu pacjenta oraz dostarczeniu ich pod wskazany przez niego adres.
Reklama
Jak zrealizować e-receptę?
Ponieważ e-recepty są rozwiązaniem stosunkowo nowym, nie każdy wie, jak należy je realizować. Kiedy lekarz przepisuje pacjentowi leki wydawane wyłącznie na receptę (RX), musi udostępnić mu tzw. kod recepty - czterocyfrowy numer niezbędny do tego, by wykupić zlecone produkty.
Kod może zostać wysłany do pacjenta SMS-em lub mailem; można też sprawdzić go w dowolnym momencie, logując się do IKP. Aby jednak mieć dostęp do swojego konta internetowego, należy założyć profil zaufany, który umożliwi logowanie.
Jak zrealizować e-receptę, mając już kod? Wystarczy podać go w aptece wraz ze swoim numerem PESEL, aby wykupić wszystko, co jej na niej przepisane. Różne leki można kupować w różnych punktach aptecznych, co jest wygodne w sytuacji, kiedy nie wszystkie środki dostępne są w jednym miejscu od ręki (wyjątek stanowi sytuacja, kiedy na e-recepcie widnieje kilka opakowań tego samego leku, o czym wspomnieliśmy wyżej).
Jak zrealizować receptę, kiedy mamy ograniczone możliwości wychodzenia z domu? To częsty problem osób z niepełnosprawnościami lub poważnymi infekcjami, choć nie tylko.
Amboo.eu to projekt odpowiedzialny społecznie, który dostrzega problemy takich osób i w odpowiedzi na nie oferuje usługę kupowania leków, produktów drogeryjnych, a także realizacji recept w imieniu pacjenta.
Wykupywanie leków staje się jeszcze prostsze. Wszystko „za Ciebie i dla Ciebie”, realizowane jest z należytą starannością, ponieważ w grę wchodzi kwestia najważniejsza – Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.
Reklama
Czy można zrealizować e-receptę przez Internet?
Czy da się zrealizować e-receptę online? Jak wykupić leki na receptę, nie wychodząc z domu? Kupowanie leków wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza drogą internetową jest niemożliwe. Nie da się zrealizować e-recepty przez Internet. Jak więc zaopatrzyć się w potrzebne leki, kiedy jest się chorym, a nie ma kogo poprosić o pomoc i pójście do apteki?
W odpowiedzi na ten problem powstał projekt amboo.eu, który umożliwia pacjentowi zdobycie przepisanych leków bez wychodzenia z domu. Jak to działa? Receptę elektroniczną zrealizować może w imieniu pacjenta asystent.
Co zrobić, żeby skorzystać z usługi? Wystarczy:
- zalogować się na stronie amboo.eu,
- wybrać potrzebne leki (te przepisane przez lekarza oraz ewentualnie inne potrzebne leki bez recepty, suplementy diety, a nawet kosmetyki),
- dokonać płatności przy pomocy karty płatniczej lub tzw. szybkiego przelewu,
- podać adres dostawy.
Asystent za pomocą aplikacji dostaje informację, co i gdzie ma zakupić (system sam wybiera najbliższe apteki i drogerie tak, by zamówienie zostało jak najlepiej i jak najszybciej zrealizowane), odwiedza wskazane punkty, a na koniec – dostarcza zakupy do rąk pacjenta.
Artykuł zawiera lokowanie produktu