Egzema w ostatnich czasach dotyka coraz większą rzeszę ludzi. Jest to spowodowane ogromna ilością alergenów i częstymi skłonnościami do uczuleń u wielu osób. Ale nie jest choroba zakaźną, a zatem nie można się nią zarazić w trakcie jakiegokolwiek kontaktu z osobą dotkniętą egzemą. Wiele czynników wywołuje to charakterystyczne zapalenie skóry, ale poznanie przyczyn ułatwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i wprowadzenie do codziennego życia określonych zasad postępowania.
Egzema na twarzy
Egzema na twarzy to powierzchniowy stan zapalny skóry, które może być wywołany różnymi czynnikami. Bardzo często schorzenie to nazywane jest także atopowym zapaleniem skóry lub alergicznym wypryskiem kontaktowym. Podłoże egzemy może być bardzo różne i przybiera różnorakie formy.
U wielu osób ma charakter przewlekły. Objawy wyciszają na pewien czas, aby powrócić i stwarzać znowu przykre dolegliwości. Taki stan zapalny powoduje zaczerwienie na twarzy, pojawianie się mało estetycznych grudek i łuszczenie skóry. Niestety, egzema na twarzy przyczynia się także do powstawania u pacjentów niechęci do życia towarzyskiego i realizowania codziennych obowiązków.
Egzema może występować w dwóch rodzajach, w zależności od przyczyny jej powstawania:
- egzema egzogenna - powstaje na skutek negatywnych czynników zewnętrznych, na które konkretna osoba jest uczulona,
- egzema endogenna – powstaje na skutek negatywnych czynników wewnętrznych takich, jak reakcja układu immunologicznego organizmu czy uwarunkowania genetyczne.
W zależności od stopnia nasilenia choroby, wyróżnia się 3 fazy alergicznego wyprysku kontaktowego:
- faza ostra – to silny rumień na twarzy, ropiejące pęcherze i tak zwane wysiękowe ognisko choroby,
- faza podostra – to lekkie złuszczenie i niewielkie strupki na rumieniu,
- faza przewlekła – to długo utrzymujący się stan zapalny, który powoduje ogromne złuszczenie i dokuczliwy świąd.
W czasie egzemy skóra staje się bardzo sucha i swędząca. To niestety wywołuje chęć drapania, a to z kolei doprowadza do uszkodzeń skóry i zapaleń bakteryjnych.
Reklama
Przyczyny egzemy na twarzy
Wiele czynników może wywoływać egzemę na twarzy. Częściej narażone są na to schorzenie osoby, zamieszkujące w większych zanieczyszczonych miastach. Jako choroba nieinfekcyjna polega na powstawaniu stanu zapalnego na wierzchniej stronie skóry. Oto główne przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry twarzy:
- Czynniki genetyczne -jeśli ktoś z rodziny chorował na egzemę to jest duże prawdopodobieństwo, że ta skłonność będzie odziedziczona,
- Czynniki zewnętrzne, czyli produkty wywołujące uczulenie
- składniki kremów,
- maseczki do twarzy,
- mydła,
- żele do pielęgnacji,
- farby do włosów,
- pasty do zębów,
- perfumy,
- rośliny,
- wypełnienia stomatologiczne,
- metale, na przykład kobalt czy nikiel,
- elementy oprawek od okularów, na przykład zawarte w nich akrylany,
- Osłabienie układu immunologicznego,
- Uczulenie na składniki diety
- owoce cytrusowe,
- truskawki,
- czekolada,
- pomidory,
- mleko,
- seler,
- jajka,
- Uczulenie na niektóre leki
- antybiotyki,
- leki antyseptyczne.
Egzema na twarzy to nie tylko duży problem zdrowotny, ale także społeczny. Mocno utrudnia życie i wykonywanie codziennych obowiązków. Ale prawidłowo zdiagnozowana przyczyna jej powstania to pierwszy krok do prawidłowego leczenie objawów egzemy.
Reklama
Objawy egzemy na twarzy
Objawy egzemy na twarzy są bardzo zróżnicowane. Zależą od stopnia nasilenia choroby, a nieleczone mogą stanowić poważne problemy zdrowotne. Wygląd skóry dotkniętej egzemą ulega wielu zmianom wraz z upływem czasu. Na początku choroby skóra jest zaczerwieniona, o dość nierównej strukturze. Następnie pokrywa się grudkami, zaczyna mocniej boleć i swędzieć. Niestety rozdrapywanie powstałych pęcherzyków powoduje pękanie skóry, która staje się sucha i uciążliwie swędząca. Skóra twarzy ulega także pogrubieniu i pęknięciom, pojawia się jeszcze większa suchość i łuszczenie naskórka. Jeżeli egzema na twarzy trwa dłuższy czas, rozdrapywane miejsca stają się ciemniejsze, bardziej wysuszone i pogrubione i często tworzą się na nich strupy. Obszar egzemy na twarzy nie jest wyraźnie odgraniczony od zdrowej skóry. Dlatego też niekiedy trudno dostrzec, który fragment skóry wokół zmian chorobowych jest już prawidłowy.
Z uwagi na charakter objawów, egzemę na twarzy można podzielić na 2 rodzaje:
- egzema ostra – trwa w miarę krótko od rozpoczęcia choroby, a skóra jest zaczerwieniona, dość bolesna i swędząca, niekiedy obrzęknięta,
- egzema przewlekła – ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, często z uwagi na ciągłe rozdrapywanie pęcherzyków, a skóra staje się mocno wysuszona, złuszczona i bolesna.
Reklama
Leczenie egzemy na twarzy
Skuteczność leczenia egzemy na twarzy zależy od rozpoznania przyczyn tej choroby. Poznanie czynnika, powodującego tak silne zapalenie skóry, a następnie wyeliminowanie go to pierwszy krok w leczeniu egzemy. Ważny jest wywiad środowiskowy, przeprowadzany u pacjenta, a także zrobienie dodatkowych badań i testów alergicznych. O specjalistycznym leczeniu zawsze decyduje lekarz, który może zlecić antybiotyki, silne leki przeciwzapalne i maści sterydowe.
Ogromne znaczenie ma codzienna domowa pielęgnacja skóry i przestrzeganie określonych zasad postępowania. Przede wszystkim trzeba wyeliminować czynnik, który powoduje uczulenia. A zatem warto używać do pielęgnacji twarzy specjalnych, łagodnych kosmetyków, które nie powodują dodatkowych podrażnień. Pod żadnym pozorem nie wolno pocierać twarzy ręcznikiem czy rozdrapywać zmian skórnych. Do kąpieli można używać delikatnych soli kąpielowych, pozbawionych substancji chemicznych.
Dobrze jest wprowadzić odpowiednią dietę, lekkostrawną i eliminującą alergeny. Wielu lekarzy podkreśla, iż warto stosować olej kokosowy – zarówno w kuchni, jak i do pielęgnacji ciała. Stres także przyczynia się do zwiększania natężenia choroby. Spokojny i cichy tryb życia w okresie egzemy to z pewnością czynnik sprzyjający powrotowi do zdrowia.
Lekarze zalecają do domowego stosowania specjalistyczne kremy do twarzy. Można zakupić je w aptekach czy drogeriach. Najczęściej są to kremy na egzemę, które w swoim składzie zawierają:
- oleje roślinne, które odbudowują naskórek,
- witaminę E, która bardzo przyspiesza regenerację,
- pantenol o właściwościach kojących i łagodzących,
- glicerynę, która przeciwdziała przesuszeniu skóry twarzy.