Reklama
Co to jest ejakulacja?
Ejakulacja to wytrysk nasienia z prącia wskutek stymulacji seksualnej – przez seks, masturbację bądź w wyniku polucji. Porcja nasienia, która wydobywa się w tym momencie z członka zwana jest ejakulatem. Wytrysk umożliwiają rytmiczne skurcze znajdujących się w członku ciał jamistych, dzięki którym sperma jest wyrzucana z prącia.
Z ejakulacją (i orgazmem) związane są również skurcze jąder, nasieniowodów, cewki moczowej i zwieracza odbytu, a także wzrost częstości akcji serca i oddechów – wszystko to wspólnie doprowadza do wyrzutu ejakulatu, którego objętość wynosi jednorazowo od 0,1 do 10 ml, przy czym zmniejsza się ona z wiekiem.
Reklama
Ejakulacja u mężczyzn
By doszło do ejakulacji, w organizmie mężczyzny musi zajść szereg procesów. Kluczowe jest pojawienie się bodźca, który doprowadzi do powstania podniecenia seksualnego. Wówczas pojawia się wzwód. Dodatkowa stymulacja członka poprzez ruchy frykcyjne powoduje maksymalne podniecenie, a to natomiast prowadzi do wspomnianych już skurczów, w wyniku których następuje wyrzut nasienia.
Warto w tym miejscu dodać, że nim dojdzie do ejakulacji, z członka może wydobyć się preejakulat, czyli płyn, który pełni rolę naturalnego lubrykantu. Pojawia się on w trakcie stymulacji członka, a jego zadaniem jest ułatwienie wykonywania ruchów frykcyjnych. Uwaga - preejakulat może zawierać plemniki.
Reklama
Przedwczesna ejakulacja
U niektórych mężczyzn występuje przedwczesny wytrysk. Mężczyzna nie czuje wówczas zbliżającej się ejakulacji i jest ona dla niego zaskoczeniem. Zwykle przedwczesna ejakulacja występuje u młodych, mężczyzn i wynika z braku ich doświadczenia lub gwałtownego podniecenia. Problem ten zwykle przemija po jakimś czasie.
Do przedwczesnego wytrysku może dojść również po długim okresie abstynencji seksualnej i wówczas również nie ma się czym martwić. Zbyt wczesna ejakulacja jest poważnym problemem w sytuacji, gdy wynika ona z jakiegoś lęku, stresu lub chorób, np. cukrzycy. Wówczas należy skonsultować się ze specjalistą.
Reklama
Problemy z ejakulacją - ejakulacja opóźniona
Odwrotnością przedwczesnej ejakulacji jest ejakulacja opóźniona. Zwykle występuje ona u starszych mężczyzn, gdy faza przemieszczania się nasienia z nasieniowodów do cewki moczowej znacznie się wydłuża.
Wówczas, mimo wzwodu, mężczyzna nie może osiągnąć orgazmu i wytrysku. Więcej o opóźnionym wytrysku orzeczytaj: tutaj.
Reklama
Ejakulacja wsteczna
Podczas, gdy przedwczesna i opóźniona ejakulacja mogą mieć podłoże psychologiczne, ejakulacja wsteczna to zaburzenie czysto fizjologiczne i jeden z powodów niepłodności u mężczyzn.
O wytrysku wstecznym mówimy, gdy podczas ejakulacji nasienie nie zostaje wyrzucone z prącia na zewnątrz, ale z cewki moczowej cofa się do pęcherza moczowego. Nie jest to szkodliwe dla zdrowia, ale w znaczący sposób utrudnia lub wręcz uniemożliwia zapłodnienie.
Do przyczyn ejakulacji wstecznej należą m.in.:
- uszkodzenie nerwów (wywołane np. cukrzycą),
- uszkodzenie mięśni (wywołane np. urazem),
- radioterapia okolic miednicy,
- przyjmowanie niektórych leków, m.in. alfa-blokerów.
Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:
Reklama
Brak ejakulacji
Brak ejakulacji u mężczyzny nazywany jest aspermią, a gdy z prącia wydostaje się minimalna ilość ejakulatu – hipospermią. Zaburzenie to może wynikać z:
- niedrożności nasieniowodów,
- stanów zapalnych jąder,
- przerostu prostaty,
- chorób nerek,
- nadciśnienia.
Jeśli brak ejakulacji u mężczyzny występuje sporadycznie, może być to jedynie wynik czasowej niedyspozycji. Jeśli jednak problem ten utrzymuje się dłuższy czas, wówczas trzeba udać się do urologa.
Zazwyczaj brak wytrysku związany jest z obniżeniem libido i niemożliwością osiągnięcia prawidłowego wzwodu. Wtedy konieczna może okazać się psychoterapia.
Reklama
Ejakulacja u kobiet
Kobiecy wytrysk wciąż owiany jest tabu, dlatego potwierdzamy – to nie mit! Nie jest to zbyt dobrze zbadanie i opisane zjawisko, jednak nie ulega wątpliwości, że zdarza się ono niektórym kobietom. Naukowcy są zdania, że doprowadza do niego stymulacja słynnego punktu G.
Znajdujące się tam struktury w momencie podniecenia wypełniają się płynem, który pod wpływem skurczów może wydostać się na zewnątrz.