Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Ejakulacja - czym jest? Zaburzenia, problemy z ejakulacją

Ejakulacja to wytrysk nasienia z prącia pojawiający się w wyniku stymulacji seksualnej. Opisujemy, jak wygląda mechanizm tego zjawiska oraz jakie są zaburzenia ejakulacji.
Lekarz trzyma probowki
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest ejakulacja?

Ejakulacja to wytrysk nasienia z prącia wskutek stymulacji seksualnej – przez seks, masturbację bądź w wyniku polucji. Porcja nasienia, która wydobywa się w tym momencie z członka zwana jest ejakulatem. Wytrysk umożliwiają rytmiczne skurcze znajdujących się w członku ciał jamistych, dzięki którym sperma jest wyrzucana z prącia. 

Z ejakulacją (i orgazmem) związane są również skurcze jąder, nasieniowodów, cewki moczowej i zwieracza odbytu, a także wzrost częstości akcji serca i oddechów – wszystko to wspólnie doprowadza do wyrzutu ejakulatu, którego objętość wynosi jednorazowo od 0,1 do 10 ml, przy czym zmniejsza się ona z wiekiem.

Reklama

Ejakulacja u mężczyzn

By doszło do ejakulacji, w organizmie mężczyzny musi zajść szereg procesów. Kluczowe jest pojawienie się bodźca, który doprowadzi do powstania podniecenia seksualnego. Wówczas pojawia się wzwód. Dodatkowa stymulacja członka poprzez ruchy frykcyjne powoduje maksymalne podniecenie, a to natomiast prowadzi do wspomnianych już skurczów, w wyniku których następuje wyrzut nasienia. 

Warto w tym miejscu dodać, że nim dojdzie do ejakulacji, z członka może wydobyć się preejakulat, czyli płyn, który pełni rolę naturalnego lubrykantu. Pojawia się on w trakcie stymulacji członka, a jego zadaniem jest ułatwienie wykonywania ruchów frykcyjnych. Uwaga - preejakulat może zawierać plemniki.

Reklama

Przedwczesna ejakulacja

U niektórych mężczyzn występuje przedwczesny wytrysk. Mężczyzna nie czuje wówczas zbliżającej się ejakulacji i jest ona dla niego zaskoczeniem. Zwykle przedwczesna ejakulacja występuje u młodych, mężczyzn i wynika z braku ich doświadczenia lub gwałtownego podniecenia. Problem ten zwykle przemija po jakimś czasie. 

Do przedwczesnego wytrysku może dojść również po długim okresie abstynencji seksualnej i wówczas również nie ma się czym martwić. Zbyt wczesna ejakulacja jest poważnym problemem w sytuacji, gdy wynika ona z jakiegoś lęku, stresu lub chorób, np. cukrzycy. Wówczas należy skonsultować się ze specjalistą.

Reklama

Problemy z ejakulacją - ejakulacja opóźniona

Odwrotnością przedwczesnej ejakulacji jest ejakulacja opóźniona. Zwykle występuje ona u starszych mężczyzn, gdy faza przemieszczania się nasienia z nasieniowodów do cewki moczowej znacznie się wydłuża.

Wówczas, mimo wzwodu, mężczyzna nie może osiągnąć orgazmu i wytrysku. Więcej o opóźnionym wytrysku orzeczytaj: tutaj.

Reklama

Ejakulacja wsteczna

Podczas, gdy przedwczesna i opóźniona ejakulacja mogą mieć podłoże psychologiczne, ejakulacja wsteczna to zaburzenie czysto fizjologiczne i jeden z powodów niepłodności u mężczyzn.

O wytrysku wstecznym mówimy, gdy podczas ejakulacji nasienie nie zostaje wyrzucone z prącia na zewnątrz, ale z cewki moczowej cofa się do pęcherza moczowego. Nie jest to szkodliwe dla zdrowia, ale w znaczący sposób utrudnia lub wręcz uniemożliwia zapłodnienie. 

Do przyczyn ejakulacji wstecznej należą m.in.: 

  • uszkodzenie nerwów (wywołane np. cukrzycą), 
  • uszkodzenie mięśni (wywołane np. urazem), 
  • radioterapia okolic miednicy, 
  • przyjmowanie niektórych leków, m.in. alfa-blokerów.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Brak ejakulacji

Brak ejakulacji u mężczyzny nazywany jest aspermią, a gdy z prącia wydostaje się minimalna ilość ejakulatu – hipospermią. Zaburzenie to może wynikać z:

  • niedrożności nasieniowodów, 
  • stanów zapalnych jąder, 
  • przerostu prostaty,
  • chorób nerek,
  • nadciśnienia. 

Jeśli brak ejakulacji u mężczyzny występuje sporadycznie, może być to jedynie wynik czasowej niedyspozycji. Jeśli jednak problem ten utrzymuje się dłuższy czas, wówczas trzeba udać się do urologa.

Zazwyczaj brak wytrysku związany jest z obniżeniem libido i niemożliwością osiągnięcia prawidłowego wzwodu. Wtedy konieczna może okazać się psychoterapia.

Reklama

Ejakulacja u kobiet

Kobiecy wytrysk wciąż owiany jest tabu, dlatego potwierdzamy – to nie mit! Nie jest to zbyt dobrze zbadanie i opisane zjawisko, jednak nie ulega wątpliwości, że zdarza się ono niektórym kobietom. Naukowcy są zdania, że doprowadza do niego stymulacja słynnego punktu G.

Znajdujące się tam struktury w momencie podniecenia wypełniają się płynem, który pod wpływem skurczów może wydostać się na zewnątrz.

Czytaj również
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Libido i potencja
Podniecenie - na czym polega? Jak je wywołać?
Kobieta trzyma prześcieradło
Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie
Hiszpańska mucha
Domowe sposoby na potencję - które najlepsze?
Sposoby na erekcję
Podobne artykuły
Mierzenie penisa centymetra krawieckiego
Jak zmierzyć długość członka? Czy rozmiar penisa w ogóle ma znaczenie?
Libido u mężczyzn
Libido u mężczyzn - jak podnieść i zmniejszyć popęd?
Rozmiar penisa
Obwód penisa - jak zwiększyć obwód penisa?
Mężczyzna szukający sposobów na powiększenie penisa
Powiększanie penisa - domowe sposoby i ćwiczenia
Zdrowotne korzyści orgazmu
Zdrowotne korzyści z orgazmu. Czym jest orgazm, jak go osiągnąć i dlaczego warto?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!