Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Embolizacja, czyli jak pozbyć się mięśniaków macicy

Istnieje wiele metod leczenia mięśniaków macicy, a usuwanie narządu rodnego zawsze powinno być ostatecznością. Kobiety, u których zdiagnozowano te łagodne zmiany nowotworowe, mogą się poddać się embolizacji mięśniaków. W ciągu roku od wykonania tego małoinwazyjnego zabiegu, guzy potrafią zmniejszyć się nawet o 80 procent, a niektóre znikają na zawsze.
Radiologia zabiegowa polegająca na zamykaniu naczyń
Źródło: 123RF
Spis treści

Mięśniaki to łagodne zmiany nowotworowe, które pojawiają się na ścianach macicy u kobiet między 35. a 50. rokiem życia. Gdy guzy są małe, zwykle nie powodują żadnych dolegliwości. Gdy jednak rosną, wywołują bolesne i obfite miesiączki, które mogą prowadzić do anemii, potrafią nieprzyjemnie uciskać pęcherz moczowy oraz jelita prowadząc do zaparć i wzdęć, a także uciskać krzyżową część kręgosłupa. Mięśniaki macicy są także odpowiedzialne za niepłodność i trudności z donoszeniem ciąży.

W zależności od wielkości guzów, ich lokalizacji i objawów, jakie powodują ginekolog zdecyduje o sposobie leczenia. Jeśli zmiany są małe może zalecić jedynie regularne kontrole. Gdy są większe zaleci leczenie hormonalne lub operacyjne. Interwencja chirurgiczna może polegać na wycięciu całego narządu rodnego lub wyłuszczeniu samych guzów. Zarówno histerektomia, jak i miomektomia to zabiegi chirurgiczne, które wiążą się, z co najmniej czterodniowy pobytem w szpitalu i sześciotygodniowym okresem rekonwalescencji. Dlatego pacjentka, która została skierowana na operację powinna rozważyć przeprowadzenie embolizacji mięśniaków macicy.

Na czym polega embolizacja mięśniaków?

Według Kanadyjskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa embolizacje mięśniaków można przeprowadzić u każdej pacjentki, u której nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu (mięśniaki uszypułowane, ciąża, zakażenie narządów miednicy, nowotwór złośliwy, ciężka reakcja alergiczna na kontrast, niewydolność nerek, choroba psychiczna, wkładka wewnątrzmaciczna). W trakcie zabiegu radiolog nacina skórę w okolicy pachwiny i przez dwumilimetrowy otwór wprowadza cewnik do układu naczyniowego. Do tętnic wprowadzane są małe cząsteczki, które blokują dopływ krwi do guzów. Dzięki temu mięśniaki obumierają. Już dzień po zabiegu podczas kontrolnego badania USG widać zmniejszoną objętość mięśniaków.  W ciągu pierwszych 3 miesięcy od momentu wykonania embolizacji guzy kurczą się o 30-50 procent, a wciągu roku potrafią zmniejszyć objętość do 60-80 procent. Niektóre guzy zanikają całkowicie.

Reklama

Zalety embolizacji mięśniaków

Embolizacja jest zabiegiem mało inwazyjnym, który wykonuje się w znieczuleniu zewnątrzoponowym i nie wymaga on znieczulenia ogólnego. Pacjentka jest cały czas świadoma i ma kontakt z lekarzem przeprowadzającym zabieg, choć nie odczuwa bólu. Sam zabieg trwa od 30 minut do godziny, a pobyt w szpitalu nie powinien trwać dłużej niż dwa dni, zabieg nie wymaga cięcia chirurgicznego i zakładania szwów, dzięki czemu nie powstają blizny pooperacyjne. W trakcie jednej embolizacji można wyleczyć wszystkie zdiagnozowane mięśniaki, co jest czasem niemożliwe przy tradycyjnej operacji. Nadmierne krwawienia ustępują szybko po wykonaniu embolizacji. Dodatkowo zabieg nie wiąże się z usunięciem macicy i daje szansę na przyszłe macierzyństwo.

Embolizacja mięśniaków macicy niesie ze sobą także małą ilość poważnych powikłań. Jeden, dwa dni po zbiegu pacjentka może skarżyć się na ból w okolicach podbrzusza, tuż po embolizacji może wystąpić u niej stan podgorączkowy. U niektórych kobiety występują na początku małe plamienia i zaburzenia miesiączkowania. Czasem zdarza się, że u chorej wystąpi tzw. zespół poembolizacyjny, jest on związany z przejściowym niedokrwieniem mięśnia macicy. Kobieta może wtedy odczuwać ból brzucha, wymiotować i mieć niewielką gorączkę. Lekarze zaznaczają jednak, że w przypadku embolizacji mięśniaków, korzyści zawsze przewyższają działanie skutków ubocznych.

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Mięśniaki macicy - objawy i leczenie. Kiedy konieczna jest operacja?
Mięśniaki macicy
Rak jajnika - objawy, rokowania, przerzuty
Rak jajnika
Wyciek z sutka - przy ucisku, podczas okresu, w czasie ciąży. Co może oznaczać?
Wyciek z brodawki
Podobne artykuły
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy - objawy i leczenie. Lista badań
Kobietę boli brzuch
Endometrioza - niewidzialna choroba kobiet. Czy jest wyleczalna i czy można zajść w ciążę?
Torbiel na jajniku
Torbiel na jajniku: objawy, leczenie. Jak wygląda badanie?
Rak sromu – objawy i wygląd. Jak szybko się rozwija?
Rak sromu, czyli podstępna i słabo rozpoznawalna choroba. Jak wygląda leczenie?
Kobieta w bieliźnie trzyma tabliczkę w dłoniach
Polipy macicy: objawy. Czy są groźne? Czy polip macicy to nowotwór?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!