Ten owoc ma jedynie około 30 kalorii i posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc ma jedynie około 30 kalorii i posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc ma jedynie około 30 kalorii i posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊

Endoskopia zatok i FESS - diagnostyka i leczenie chorób zatok przynosowych

Endoskopia zatok to metoda bezinwazyjna i skuteczna, dlatego coraz częściej stosuje się ją zarówno w celach diagnostycznych, jak i podczas zabiegów chirurgicznych. Zalecana jest przede wszystkim przy przewlekłym stanie zapalnym zatok, ale ma także kilka innych wskazań. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przebiega zabieg i rekonwalescencja oraz jakie są koszty operacji FESS.
Na zdjęciu przedstawiono lekarza przygotowującego sprzęt medyczny do przeprowadzenia endoskopii zatok.
źródło: 123rf.com/
W skrócie
  • Przewlekłe zapalenie zatok to główne wskazanie do wykonania endoskopii. Zabieg FESS jest wykorzystywany także w przypadku torbieli, polipów oraz zmian nowotworowych.
  • Zarówno badanie endoskopowe zatok, jak i operacja FESS są przeprowadzane w znieczuleniu, dlatego są bezbolesne dla pacjentów. Do jamy nosowej wprowadzany jest endoskop, dzięki któremu lekarz uzyskuje dokładny obraz zatok.
  • Zabieg FESS wyróżnia się dużą skutecznością, większą swobodę oddychania odczuwa zdecydowana większość pacjentów. Powrót do aktywności następuje zwykle po siedmiu dniach.
Spis treści

Reklama

Czym jest endoskopia zatok i FESS?

Przewlekłe problemy z zatokami nie zawsze ustępują w wyniku leczenia farmakologicznego i pacjenci stają przed koniecznością przeprowadzenia endoskopii laryngologicznej.

Korzystając z endoskopu, czyli długiej, cienkiej rurki wprowadzanej do jamy nosowej, lekarz może wykonać zarówno badanie diagnostyczne, jak również przeprowadzić endoskopową operację zatok.

W pierwszym przypadku specjalista zyskuje możliwość oceny stanu jamy nosowej oraz zatok przynosowych. Dzięki dużej precyzji badania możliwe jest zdiagnozowanie polipów, zmian nowotworowych, skrzywienia przegrody nosa oraz ciał obcych, a także pobranie materiału do dalszych badań.

Endoskopia zatok wykorzystywana jest również w przypadku zabiegów FESS. Skrót ten oznacza funkcjonalną endoskopową operację zatok, w trakcie której udrożnione zostaje ujście zatok przynosowych poprzez m.in. usunięcie torbieli czy korektę przegrody nosowej. Metoda FESS cieszy się popularnością, ponieważ pozwala nie tylko na zlikwidowanie objawów, ale także niwelowanie przyczyn problemów z zatokami.

Rodzaje endoskopii w laryngologii

Laryngologia zajmuje się chorobami nosa, gardła, zatok, krtani oraz uszu. Oceniając ich stan, lekarz może korzystać z nowoczesnej aparatury, wśród której coraz częściej znajduje się endoskop laryngologiczny. Urządzenie pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc i ocenę ich stanu.

W laryngologii wyróżnia się różne rodzaje endoskopii, w zależności od zgłaszanych przez chorego objawów:

  • nosa - wykonywana przy przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych i diagnostyce nosowej części gardła;
  • gardła i krtani - zalecana przy niedrożności krtani, stanach zapalnych oraz problemach ze zmianą barwy głosu i chrypką;
  • ucha - pozwala na ocenę stanu błony bębenkowej oraz struktur ucha zewnętrznego. Zalecana w przypadku bólu ucha oraz urazów mechanicznych.

Endoskopia nosogardła wykonywana jest z wykorzystaniem giętkiego lub sztywnego endoskopu. W badaniu uszu stosowany jest endoskop sztywny. Wskazania do endoskopii zatok

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych problemów z zatokami szukają sposobu, by ograniczyć stany zapalne, zniwelować ból i ułatwić swobodne oddychanie. Te dolegliwości mogą mieć różne przyczyny, a coraz częściej proponowanym przez laryngologów rozwiązaniem, jest endoskopowa operacja zatok.

Wśród wskazań do zabiegu wymienia się przede wszystkim przewlekły stan zapalny, który nie ustępuje w wyniku leczenia farmakologicznego. Jego przyczyną mogą być polipy usuwane metodą FESS.

Chirurgia endoskopowa zatok wykorzystywana jest także w przypadku ciał obcych oraz wszelkich zmian nowotworowych i torbieli. Metoda sprawdza się zarówno w przypadku ich umiejscowienia w zatokach szczękowych, jak i nosowych.

Reklama

Przebieg badania endoskopowego zatok

Badanie endoskopowe może dotyczyć nosa, nosogardła, zatok przynosowych oraz szczękowych. Umożliwia rozpoznanie chorób lub daje obraz warunków anatomicznych, które mogą powodować dolegliwości. Laryngologiczne badania endoskopowe cieszą się popularnością również ze względu na fakt, że jest precyzyjne, a jednocześnie bezbolesne dla pacjenta.

Podczas wykonywania badania endoskopowego chory znajduje się w pozycji leżącej lub siedzącej. Lekarz rozpoczyna od zastosowania znieczulenia powierzchniowego i oczyszczenia nosa. Następnie wprowadza do jamy nosowej endoskop. W trakcie zabiegu możliwe jest również pobranie próbek do dalszych badań.

Endoskopia zatok najczęściej nie trwa dłużej niż kilka-kilkanaście minut.

Sprzęt używany do endoskopii zatok

Endoskop laryngologiczny to specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu można uzyskać obraz wnętrza jamy nosowej, zatok, gardła czy krtani. Na jego końcu umieszczona jest kamera, pozwalająca lekarzowi na bieżąco śledzić obraz na monitorze.

Przy badaniu zatok wykorzystywany jest endoskop giętki, którego budowa umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Reklama

Zabieg FESS - przebieg operacji

Osoby zgłaszające się do laryngologa, po otrzymaniu diagnozy i kwalifikacji do operacji FESS, zwykle nie wiedzą, na czym polega zabieg i mają w związku z nim wiele pytań. Należy wiedzieć, że jest to procedura przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, a czas jej trwania jest zależny od indywidualnego przypadku, ale zwykle mieści się w przedziale 1-3 godzin.

W ramach przygotowania do zabiegu FESS pacjent przechodzi konsultację anestezjologiczną. Wśród zaleceń przed operacją wymienia się także nieprzyjmowanie leków przeciwzakrzepowych na około tydzień wcześniej. Na 6-8 godzin przed zabiegiem należy powstrzymać się od jedzenia i picia.

Endoskopowa operacja zatok przebiega według schematu:

  • podanie znieczulenia ogólnego,
  • wprowadzenie do jamy nosowej endoskopu, a następnie narzędzi chirurgicznych,
  • usunięcie polipów, zmienionych chorobowo tkanek lub innych blokad,
  • oczyszczenie zatok i założenie tamponady.

Po zakończeniu procedury pacjent pozostaje pod nadzorem lekarzy, zostaje wybudzony z narkozy i spędza w szpitalu zwykle jeden-dwa dni.

Powikłania i ryzyko związane z zabiegiem FESS

Osoby posiadające wskazania do operacji FESS interesuje przede wszystkim, czy jest ona bezpieczna. Jest to z pewnością zabieg, który u wielu pacjentów przyniósł pozytywne rezultaty, ale jak w przypadku każdej tego rodzaju operacji, możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych.

Pojawiają się one u niewielkiego odsetka pacjentów (około 2-3%) i powinny być omówione z lekarzem. Wśród niegroźnych komplikacji wymienia się przede wszystkim niewielkie krwawienia.

Do poważniejszych zalicza się problemy ze wzrokiem (uszkodzenie nerwu wzrokowego, podwójne widzenie), wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego, krwiak oczodołu czy odma podskórna.

Reklama

Rekonwalescencja po zabiegu czyszczenia zatok przynosowych

Czy wiesz, że
Rekonwalescencja po endoskopowej operacji zatok jest zaskakująco krótka - już po tygodniu większość pacjentów może wrócić do pracy? Jest to możliwe dzięki temu, że zabieg wykonuje się przez nos, bez zewnętrznych nacięć.

Po zabiegu FESS nie ma potrzeby długiego pobytu w szpitalu, zwykle jest to jeden-dwa dni, w trakcie których następuje usunięcie opatrunków. Pacjenci szybko wracają także do normalnej aktywności. Najczęściej wystarczający jest tydzień zwolnienia; w przypadku wykonywania prac fizycznych, czas ten może zostać wydłużony do dwóch tygodni. W tym okresie należy powstrzymywać się również od treningów sportowych.

Podczas wypisu ze szpitala, lekarz informuje o zaleceniach, które są dostosowane do stanu zdrowia i indywidualnej sytuacji. Wśród nich najczęściej znajduje się konieczność stosowanie sterydów donosowych oraz przepłukiwanie nosa roztworem chlorku sodu, co pozwoli na prawidłowy odpływ skrzepów krwi i wydzieliny. Pacjenci muszą zgłaszać się również na wyznaczone przez lekarza wizyty kontrolne, podczas których wykonywane będzie oczyszczanie jamy nosowej i ocena procesu gojenia.

Reklama

Skuteczność endoskopii zatok i zabiegu FESS

Efekty endoskopowego udrożniania zatok nie będą odczuwalne od razu, na co pacjenci muszą być przygotowani. Proces gojenia i uzyskania pełnej drożności zatok może potrwać nawet kilka miesięcy i dopiero wówczas możliwa jest ocena skuteczności leczenia zatok metodą FESS.

W badaniu prowadzonym na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego 90% pacjentów wyraziło satysfakcję z zabiegu endoskopowego zatok przynosowych. Jako pozytywny efekt wskazali oni przede wszystkim ustąpienie blokady nosa, co umożliwiło swobodne oddychanie i znaczną poprawę jakości życia. Wśród rezultatów FESS wymienia się również ustąpienie objawów przewlekłego zapalenia zatok i lepsze dotlenienie organizmu. 

Reklama

Ile kosztuje endoskopia zatok?

Aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu endoskopii zatok, należy zgłosić się do laryngologa, który na podstawie objawów i po przeprowadzeniu badania, zdecyduje o dalszym leczeniu. Endoskopowa operacja zatok może być wykonana zarówno w ramach NFZ, jak również w prywatnym ośrodku medycznym.

W pierwszym przypadku pacjenta czeka z pewnością dłuższa droga, ponieważ musi uzyskać skierowanie do laryngologa, które wystawi lekarz rodzinny, a po konsultacji ze specjalistą otrzymuje termin operacji. Zabieg FESS zatok na NFZ jest refundowany - a więc bezpłatny, stąd duża liczba osób, które z niego korzysta.

Chcąc szybciej uzyskać pomoc z problemami z zatokami, wielu pacjentów sprawdza ofertę gabinetów prywatnych. Interesuje ich głównie cena endoskopii laryngologicznej, która nie należy do niskich. W zależności od miasta i wybranej przychodni medycznej może się wahać między siedmioma-dziesięcioma tysiącami złotych.  

Endoskopia zatok i FESS u dzieci

Również dzieci mogą dotyczyć przewlekłe problemy z zatokami. Objawiają się podobnymi dolegliwościami, jak u dorosłych, ale w przypadku najmłodszych preferowane jest leczenie antybiotykami w połączeniu ze steroidami donosowymi, lekami rozrzedzającymi wydzielinę oraz płukaniem zatok. Dopiero gdy te terapie zawiodą, wykonywana jest endoskopia laryngologiczna u dzieci.

Bezwzględnym wskazaniem do FESS u najmłodszych jest m.in. całkowita niedrożność nosa w przypadku mukowiscydozy, ropień oczodołu, polip nozdrzy tylnych, torbiel śluzowa lub śluzowo-ropna oraz grzybicze zapalenie zatok przynosowych.

Endoskopia nosa u dzieci wykonywana jest z wykorzystaniem tych samych narzędzi, jak u dorosłych, zostaje jednak poprzedzona wykonaniem tomografii komputerowej, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia przylegających struktur.

Czytaj również

Bibliografia

  • Cielec E., Krupa S., Ozga D., Ocena jakości życia pacjentów po zabiegu endoskopowym zatok przynosowych, Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne 1/2020, dostępny online: https://www.termedia.pl/Ocena-jakosci-zycia-pacjentow-po-zabiegu-endoskopowym-zatok-przynosowych,50,41284,1,0.html [dostęp 25.09.2024 r.].
  • Miłoński J, Pietkiewicz P, Olszewski J., Operacje endoskopowe nosa i zatok przynosowych. Otolaryngologia Polska 65(1)/2011.
  • Miłoński J, Olszewski J., Endoskopowe leczenie chorych z zapaleniami zatok przynosowych i współistniejącymi anatomicznymi zaburzeniami drożności nosa, Polish Journal of Otolaryngology 7/2009, dostępny online: https://otolaryngologypl.com/article/6484/pl [dostęp 25.09.2024 r.].
  • Sautter NB, Smith TL. Endoscopic septoplasty. OtolaryngolClin North Am. 42(2)/2009.
  • Zielnik-Jurkiewicz B., Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych u dzieci, Polish Otorhinolaryngology Review 1/2017, dostępny online: https://otorhinolaryngologypl.com/article/97984/pl [dostęp 25.09.2024 r.].
Dagmara Pawlik
Artykuł napisany przez
Dagmara Pawlik
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przygodę z copywritingiem rozpoczynała od krótkich opisów produktów, dziś najchętniej tworzy dłuższe artykuły blogowe, nie tylko z branży medycznej - interesuje ją również wnętrzarstwo i teksty poświęcone kulturze. Prywatnie miłośniczka literatury non-fiction, dobrych kryminałów i rękodzieła. W ramach współpracy z Pharma Partner tworzy artykuły blogowe, opisy SEO produktów i marek.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zabiegi laryngologiczne
Płukanie zatok czołowych – jak i czym je oczyścić?
Płukanie zatok czołowych  można przeprowadzić w gabinecie lekarskim albo w domu
Płukanie zatok - jak i czym płukać zatoki w domu?
Produkty do płukania zatok
Świecowanie uszu - co to jest i na czym polega? Efekty
Zabieg świecowania uszu
Podobne artykuły
Pacjent cierpiący na intensywny ból gardła
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę. Sprawdź, jak się pozbyć uporczywych dolegliwości
Ciało obce w nosie - pierwsza pomoc. Jak wyciągnąć u dzieci?
Mężczyzna z zatkanymi uszami
Jak odetkać ucho: zatkane woskowiną, wodą lub katarem? Zobacz najlepsze sposoby
Młoda kobieta czyści ucho mężczyźnie, za pomocą specjalnego sprayu.
Jak prawidłowo czyścić uszy? Kompleksowy przewodnik
Nawilżenie nosa to sposób regeneracji błony śluzowej
Nawilżenie nosa - sposoby regeneracji błony śluzowej. Co warto stosować?

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!