Depresja to jedna z najpopularniejszych chorób psychicznych. Należy do grupy zaburzeń afektywnych i charakteryzuje się stosunkowo prostymi do rozpoznania objawami.
Depresję można rozpoznać po stanach, takich jak:
- obniżony nastrój,
- brak energii,
- lęki i ogólne zaburzenie rytmów okołodobowych.
Depresja ma różne typy. Najpopularniejszym z nich jest depresja epizodyczna, inaczej znana jako epizody depresyjne.
Co to jest epizod depresyjny?
Epizod depresyjny często objawami przypomina zwykłą chandrę i bywa z nią mylony. Podstawowym kryterium rozpoznania epizodu depresyjnego jest czas trwania. Gdy obniżony nastrój utrzymuje się dwa tygodnie i dłużej, należy skonsultować ten problem z lekarzem i jak najszybciej zacząć leczenie.
Reklama
Przyczyny epizodu depresyjnego
Epizod depresyjny to przypadłość, która często pojawia się u pacjentów, u których stwierdzono zespół przewlekłego zmęczenia. Dotyka także osoby starsze i w ich przypadku bywa mylona z objawami otępienia starczego. Objawy podobne do symptomów epizodu depresyjnego mogą powodować także niektóre leki - specyfiki na nadciśnienie, ciężkie choroby ogólnoustrojowe, czy niedoczynność tarczycy.
Reklama
Objawy epizodu depresyjnego
Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, o epizodzie depresyjnym mówimy, gdy przez co najmniej dwa tygodnie występują przynajmniej dwa z poniższych objawów:
- stan obniżonego nastroju, pesymizm,
- brak wiary w siebie,
- poczucie winy,
- niska samoocena,
- anhedonia (niemożność cieszenia się),
- myśli samobójcze,
- utrata apetytu.
Dodatkowo objawami mogą być takie zachowania, jak:
- utrata zainteresowań,
- zaburzenia snu,
- zmniejszony apetyt,
- spadek masy ciała,
- bóle brzucha, zaparcia,
- spadek libido,
- brak reakcji emocjonalnych wobec różnych zdarzeń.
Reklama
Jakie są rodzaje zaburzenia?
Epizod depresyjny, w zależności od rodzaju, przybiera formę albo przewlekłego smutku i melancholii, albo niemal całkowitego oderwania od rzeczywistości i skupienia wyłącznie na swoim smutku i negatywnych emocjach. Mówi się o kilku rodzajach epizodów depresyjnych:
- epizod depresyjny łagodny– charakteryzuje go obniżony nastrój utrzymujący się przez co najmniej dwa tygodnie, przez większość dnia i niemal co dzień. Dodatkowo chory traci zainteresowanie i zadowolenie względem aktywności, które dotychczas sprawiały mu przyjemność. Zauważalne jest ogólne zmęczenie i spadek energii,
- epizod depresyjny umiarkowany– w tego typu zaburzeniu pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak poczucie nieuzasadnionej winy, myśli samobójcze, problemy z koncentracją, zaburzenia snu, wzrost lub spadek łaknienia, problemy z utrzymaniem wagi,
- epizod depresyjny ciężki bez objawów psychotycznych– w epizodach ciężkiej depresji cierpienie chorej osoby jest wyraźnie widoczne. Pojawiają się próby samobójcze, chorego nęka przewlekły stres i jest niezdolny do wykonywania codziennych prac i obowiązków,
- epizod depresyjny ciężki z objawami psychotycznymi– charakteryzują go wszystkie powyższe objawy, a dodatkowo pojawiają się zachowania takie jak omamy, halucynacje, urojenia, czy irracjonalne myślenie.
Reklama
Jak leczyć epizod depresyjny?
Osoby, które podejrzewają u siebie epizod depresyjny, powinny udać się po pomoc do psychologa, bądź psychoterapeuty. Występowanie epizodu depresyjnego diagnozuje się poprzez:
- obserwację pacjenta,
- wywiad psychiatryczny,
- ocenę psychologiczną.
Terapię dobiera się do poziomu zaawansowania choroby, jak również ogólnego stanu zdrowotnego pacjenta.
Podobnie, jak w większości schorzeń o charakterze depresyjnym, również w leczeniu epizodów depresyjnych stosuje się psychoterapię. Kuracja opiera się najczęściej na terapii poznawczo – behawioralnej, która uczy chorego radzenia sobie z lękiem oraz ułatwia mu konstruktywne radzenie sobie z sytuacjami problemowymi. Leki przeciwdepresyjne przepisuje się w niewielkich dawkach, w przypadku uciążliwych objawów stanu depresyjnego.
W przebiegu łagodnej depresji pomoże na pewno utrzymanie higienicznego trybu życia. Chory powinien dbać o zachowanie odpowiednich proporcji między snem, pracą i odpoczynkiem. Powinien również w miarę możliwości ograniczać sytuacje stresowe. Pomocne okazać się może uprawianie sportu. Powrót do zdrowia będzie ponadto łatwiejszy, gdy pacjent ma okazywane wsparcie ze strony swoich bliskich.
Czytaj również: