Reklama
Co to jest erekcja?
Erekcja (inaczej wzwód) to napływ krwi do prącia, w wyniku którego dochodzi do usztywnienia i zwiększenia rozmiaru penisa. Gdy członek jest w stanie spoczynku, ciała jamiste, które się w nim znajdują, są niemal w całości puste.
Podniecenie sprawia, że napełniają się one krwią, ich ścianki napinają się i zwiększają swoją objętość, a to z kolei powoduje ucisk sąsiadujących żył i uniemożliwia odpływ krwi z członka. Może zdarzyć się jednak, że krew odpływa nawet, gdy mężczyzna jest podniecony. W takiej sytuacji członek mięknie, a mężczyzna przeżywa z tego powodu frustrację.
Najważniejsze to zachować spokój – problemy z erekcjąmogą zdarzyć się każdemu mężczyźnie i naprawdę można sobie z nimi poradzić. Poranna erekcja zapobiega włóknieniu ciał jamistych i jest zjawiskiem normalnym, występującym niemalże u wszystkich zdrowych mężczyzn.
Reklama
Zaburzenia erekcji - przyczyny
Bez erekcji stosunek seksualny, a co za tym idzie – orgazm – jest niemożliwy, dlatego zaburzenia erekcji to problem, który wywołuje nie tylko niepokój, ale i frustrację czy wstyd. Problem z erekcją po 40. roku życia dotyczą aż 50% panów, ale zaburzenia te zdarzają się także w młodszym wieku – coraz częściej występują problemy z erekcją po 30 roku życia.
Przyczyn powstawania zaburzeń erekcji jest wiele i zwykle jest to skutek współistnienia kilku czynników – zarówno fizycznych, jak i psychicznych, przy czym te pierwsze dotyczą zwykle dojrzalszych panów, a drugie – tych młodszych.
Do przyczyn fizycznych problemów z erekcją zaliczyć należy m.in.:
- zażywanie niektórych leków,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- uszkodzenia naczyń i ciał jamistych prącia,
- niektóre zaburzenia neurologiczne,
- choroby takie jak: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.
Reklama
Problemy z utrzymaniem erekcji
Do psychicznych przyczynmogących wywołać zaburzenia erekcji zalicza się:
- niską samoocenę,
- problemy w związku (np. zdrada, poczucie winy),
- kompleksy,
- lęk przed niezdolnością do odbycia stosunku seksualnego,
- negatywne emocje związane z niewłaściwymi reakcjami ze strony partnerki.
To właśnie znalezienie przyczyny jest kluczowe dla postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiednich działań. Jeżeli mamy do czynienia z zaburzeniami erekcji na tle psychicznym, wówczas warto skorzystać z:
- psychoterapii,
- technik relaksacyjnych,
- wypróbować metody treningowe wspólnie z partnerką.
W przypadku problemów na tle fizycznym zwykle zaleca się przyjmowanie tabletek na erekcję (najbardziej popularny środek to viagra), iniekcje lub zabiegi chirurgiczne. Jeśli zaburzenia erekcji występują przewlekle, konsultacja z lekarzem będzie konieczna. Warto zatem wyzbyć się wstydu i jak najszybciej udać się do specjalisty, by móc zacząć działać.
Reklama
Tabletki na erekcję bez recepty
Powtarzających się często zaburzeń erekcji lepiej nie leczyć na własną rękę, w oczekiwaniu na wizytę u lekarza można jednak sięgnąć po specjalne tabletki na erekcję bez recepty. Wiele z nich zawiera sildenafil, czyli związek chemiczny. Wspomaga on rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, powodując zwiększenie napływu krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego i pozwala na utrzymanie wzwodu. Niektóre preparaty dodatkowo zawierają wyciągi roślinne (np. z guarany czy palmy sabałowej).
Wybierając preparaty bez recepty, należy wziąć pod uwagę skład i sięgać po sprawdzone produkty, polecane przez innych. Warto pamiętać, że często tego typu środki nie tylko poprawiają erekcję, ale również mają ogólnie dobry wpływ na jakość życia seksualnego. Na rynku dostępnych jest wiele produktów na potencję, więc na pewno każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.
Reklama
Jak wzmocnić erekcję?
By pojawiła się poprawa erekcji nie trzeba od razu korzystać z farmakologii. Dobrym sposobem są regularne ćwiczenia mięśni kegla, czyli mięśni dna miednicy. Możliwość ich kontroli daje panom jednocześnie większą możliwość kontrolowania erekcji. Zaletą ćwiczeń mięśni kegla jest fakt, że można wykonywać je zawsze i wszędzie. Aby zacisnąć mięśnie kegla, dobrze jest wyobrazić sobie, że zaciskamy mięśnie krocza, by powstrzymać się od oddania moczu (pęcherz musi zostać wcześniej opróżniony!). Mięśnie trzymamy spięte przez 10-15 sekund i robimy 3 serie po 10 powtórzeń.Taki „trening” powtarzamy 3-4 razy dziennie.
Przedłużenie erekcji nastąpi także jeśli skorzystamy ze specjalnego pierścienia erekcyjnego, który wydłuża wzwód nawet o 20 minut. Wystarczy założyć go u podstawy penisa – gadżet ograniczy odpływ krwi z prącia, utrzymując erekcję. Pierścień może być dodatkowo wyposażony w stymulator łechtaczki, który zintensyfikuje doznania partnerki.