Erytrocyty w moczu norma - czy krwinki czerwone w moczu to zawsze powód do niepokoju?
Czerwone krwinki zwane erytrocytami nie powinny się pojawić w wynikach badania moczu u zdrowej osoby. W trakcie oddawania moczu z organizmu są wydalane produkty przemiany materii, które nie są już potrzebne, a nawet mogą być szkodliwe dla ustroju. Głównie to woda, mocznik, sole mineralne i substancje, które nadają moczowi kolor, zapach i smak.
Zdarza się jednak czasem, że w moczu znajdują się także substancje, które nie są efektem przemiany materii. Jeśli ich ilości są śladowe, nie ma powodów do obaw, choć zalecana jest szersza diagnostyka. Jeśli jednak jest ich więcej konieczna jest konsultacja z lekarzem. Tak właśnie jest z erytrocytami w moczu.
Jeśli pojawiają się w śladowych ilościach mogą być spowodowane wysiłkiem fizyczny lub drobnym urazem (u kobiet w trakcie lub tuż po menstruacji może pojawić tzw. krwiomocz rzekomy), jeśli jednak jest ich więcej, przyczyny krwiomoczu są zazwyczaj bardzo poważne.
Pojawienie się erytrocytów w moczu zawsze powinno być powodem rozszerzonej diagnostyki, ale w pierwszej kolejności trzeba powtórzyć badanie ogólne moczu. Potem w zależności od podejrzeń, lekarz może:
- zlecić badanie całej morfologii
- sprawdzić parametry pracy nerek i układu krzepnięcia
- zlecić badania obrazowe lub biopsję
Reklama
Erytrocyty wyługowane a erytrocyty świeże w moczu - jak jest różnica?
Choć badanie moczu jest tanie i można wykonać je w domu oraz w każdym laboratorium, to interpretację wyniku zawsze powinniśmy pozostawić lekarzowi. Dla określenia przyczyny czerwonych krwinek w moczu ważna jest nie tylko ich ilość, ale także określenie pod mikroskopem, jakiego rodzaju są to erytrocyty.
Erytrocyty wyługowane w moczu (o zmienionej budowie) mogą świadczyć o chorobach nerek, erytrocyty świeże w moczu (o prawidłowej budowie) sugerują, że przyczyn należy szukać w zaburzeniach dolnej części układu moczowego.
Reklama
Jakie potencjalnie przyczyny może mieć krwiomocz?
Jeśli w wynikach badania pojawiają się czerwone krwinki w moczu, ale ich wartość jest poniżej 3 w tzw. polu widzenia osadu moczu, to nie ma powodów do obaw. Gdy ich poziom znacznie wzrasta mamy do czynienia z krwiomoczem, który może mieć różne przyczyny.
Najczęściej podwyższony poziom krwinek czerwonych świadczy o zmianach w układzie moczowym. Bardzo często krwiomocz jest następstwem zapalenia pęcherza moczowego, cewki moczowej lub kamicy dróg moczowych i wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak:
- częste oddawanie moczu
- trudności z oddawaniem moczu
- ból podbrzusza
- stan podgorączkowy
Innym ważnym źródłem pojawienia się czerwonych krwinek w moczu są patologie związane z nerkami: kłębuszkowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, torbiele nerek, zakrzepica żył nerkowych, uraz nerki.
Podwyższone erytrocyty w moczu mogą świadczyć także o rozwijających się chorobach nowotworowych w obrębie układu moczowego lub narządów płciowych: rak pęcherza, rak prostaty, rak szyjki macicy i pochwy, rak nerki.
Nadwyżka czerwonych krwinek może wiązać się również z niewydolnością krążenia, zaburzeniami krzepnięcia krwi, marskością wątroby, zapaleniem gruczołu krokowego u panów i endometriozą u pań, przyjmowaniem niektórych leków (m.in. heparyny, dikumarolu, krew może zabarwić też nitrofurantoina, fenacetyna, metronidazol i salicylany).
Reklama
Erytrocyty w moczu dziecka. O czym mogą świadczyć?
Wzrost erytrocytów w moczu dziecka częściej niż u dorosłych jest związany z zaburzeniami metabolizmu. Krwiomocz może świadczyć o skazie krwotocznej, nadmiernym wydalaniu jonów wapnia i szczawianów z moczem. Erytrocyty w moczu dziecka mogą pojawią się również przy zapaleniu wyrostka robaczkowego.
Często przyczyną pojawienia się czerwonych krwinek w moczu dziecka jest tzw. krwiomocz łagodny rodzinny, trzeba wtedy wykonać badanie moczu u wszystkich członków najbliższej rodziny, z dziadkami włącznie.
Reklama
Erytrocyty w moczu w ciąży - możliwe powody
Badanie moczu jest podstawowym badaniem, jakie wykonuje się ciężarnym w trakcie każdej wizyty kontrolnej. Powszechną przyczyną wzrostu erytrocytów w ciąży są infekcje dróg moczowych, na które ciężarne są bardziej narażone niż inne kobiety.
Czasem zdarza się, że krwiomoczem objawiają się kamienie w nerkach i pęcherzu, anemia sierpowata lub cukrzyca.