Problemy zgagi i refluksu są aktualnie bardzo rozpowszechnione, w szczególności w rozwiniętych społeczeństwach. Wpływ na to mają między innymi tempo życia, stres i nieprawidłowa dieta.
Refluksem nazywamy cofanie się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co może prowadzić do zgagi, czyli uczucia bolesnego pieczenia umiejscowionego w okolicy za mostkiem.
Wrzody z kolei są ubytkami w ochronnej warstwie śluzowej żołądka, co powoduje powstawanie palących nadżerek w żołądku, przełyku czy w jelitach.
Właściwości famotydyny
W celu zwalczania nieprzyjemnych dolegliwości zgagi czy wrzodów stosuje się leki zobojętniające (antacida), inhibitory pompy protonowej lub antagonisty receptorów H2, których przedstawicielami były dotąd ranitydyna i famotydyna.
Niestety ze względu na potencjalną szkodliwość ranitydyny została ona czasowo całkowicie wycofana z użytkowania na całym świecie. Sprawia to, że obecnie jedynym lekiem z tej grupy, będącym w ciągłym użyciu jest famotydyna.
Mechanizm działania famotydyny polega na blokowaniu receptorów H2 w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Dzięki temu ograniczają one wydzielanie kwasu solnego. Treść żołądkowa nie jest stale zakwaszana i jej pH ulega zwiększeniu. Wyższe pH to mniejsza kwasowość i mniejsze dolegliwości bólowe związane z uczuciem pieczenia w żołądku czy w przełyku.
Reklama
Dawkowanie famotydyny
Zarówno famotydyna, jak i ranitydyna należą do tej samej grupy leków, jednakże famotydyna jest około 7,5 razy mocniejsza niż ranitydyna. Zamiast standardowej dawki 150 mg ranitydyny można użyć 7,5 razy mniej famotydyny – czyli 20 mg.
Famotydyna występuje tylko w postaci tabletek doustnych do stosowania dla osób dorosłych. W przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy stosuje się 40 mg przed snem, przez około 6 tygodni. W zapobieganiu nawrotom choroby wrzodowej - 20 mg wieczorem.
W chorobie refluksowej przełyku lub w zapobieganiu jej nawrotom - 20 mg dwa razy dziennie. W przypadku wystąpienia zespołu Zollingera-Ellisona stosuje się 20 mg co 6 godzin.
Reklama
Działania niepożądane famotydyny
Mimo że famotydyna jest względnie bezpieczna to mogą mimo wszystko wystąpić pewne skutki uboczne, choć przeważnie nie są one zbyt poważne. Najczęściej dochodzi do problemów żołądkowo-jelitowych, tzn.:
- wzdęć,
- biegunek,
- nudności,
- wymiotów,
- bólów brzucha.
Ponadto możliwe jest także wystąpienie bólów i zawrotów głowy, wysypki skórnej, świądu. Rzadziej dochodzi do zaburzeń wątroby, depresji czy omamów. Trzeba także uważać na wystąpienie bradykardii (zwolnienie akcji serca) i bloku przedsionkowo-komorowego.
By sprawdzić dokładną listę wszystkich działań niepożądanych należy przeczytać ulotkę famotydyny dołączoną do każdego opakowania leku.
Reklama
Leki na zgagę z famotydyną
Jak już było wspomniane wcześniej, jeszcze do niedawna istniały na rynku farmaceutycznym dwaj przedstawiciele antagonistów H2. Jednak różnica między nimi jest taka, że ranitydyna nie była na receptę, a famotydyny bez recepty wykupić się aktualnie nie da.
Możliwe, że z powodu absencji tej pierwszej cząsteczki na rynku w niedługim czasie famotydyna będzie dostępna bez recepty, jednak na tę chwilę jej profil bezpieczeństwa nie został dostatecznie zbadany by podjąć taką decyzję.
Cena famotydyny nie jest wysoka. Jest to preparat refundowany i występuje w dawce 20 i 40 mg w opakowaniach po 30 i 60 tabletek. W przypadku leków w wersji pełnopłatnej trzeba zapłacić od 5 do 21 złotych. Wykupienie recepty posiadającej refundację będzie kosztować od 4 do 10 złotych.
Reklama
Wskazania refundacyjne famotydyny
Żeby otrzymać lek z refundacją trzeba cierpieć na jedną z chorób objętych we wskazaniach refundacyjnych leku, czyli:
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;
- zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej dwunastnicy po wyleczeniu jej aktywnej postaci;
- stany chorobowe związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego (zespół Zollingera-Ellisona);
- leczenie choroby refluksowej przełyku;
- zapobieganie nawrotom choroby refluksowej przełyku oraz wystąpieniu nadżerek lub owrzodzeń w przebiegu choroby refluksowej przełyku;