Rynek kosmetyczny obfituje w ogromną ilość farb do włosów. Wiele z nich zawiera substancje chemiczne, które nie sprzyjają ochronie włosów. Produkty, które nie zawierają amoniaku są delikatniejsze, a ich działanie nie jest tak agresywne, jak w przypadku tradycyjnych farb. Warto z nich korzystać, farbując włosy słabe i łamliwe, a z pewnością poprawi się kondycja każdych włosów.
Reklama
Farby do włosów bez amoniaku
Farby przyjazne włosom nie zawierają w swym składzie amoniaku. Czym jest amoniak, cieszący się tak złą sławą? To substancja chemiczna, która powoduje odchylanie łusek włosa tak, aby pigmenty farby wnikały w jego strukturę, wcześniej usuwając naturalny pigment. Dodatkowo amoniak ma charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Powoduje często u wielu osób reakcje alergiczne (skórne i oddechowe). Osoby szczególnie mocno uczulone na ten składnik w ekstremalnych przypadkach mogą doświadczyć nawet wstrząsu anafilaktycznego, a to wymaga już interwencji lekarza. Długi czas stosowania farb z amoniakiem osłabia kondycje włosów, stają się one coraz bardziej zniszczone, łamliwe i przesuszone. Wprowadzenie na rynek farb bez amoniaku daje pełne możliwości koloryzacji, zabezpieczając jednocześnie włosy i skórę głowy. Są one stosowane w wielu salonach fryzjerskich. Można też bezpiecznie używać ich w domu.
Farby do włosów bez amoniaku to bezpieczna i jednocześnie skuteczna koloryzacja.
Reklama
Farby bez amoniaku
Większość firm kosmetycznych nie stosuje już amoniaku przy produkcji farb do włosów. Ale zawsze potrzebny jest składnik, który rozchyli łuskę włosa, ułatwiając nową pigmentację. Dlatego amoniak zastąpiono monoetyloaminą (w skrócie MEA) czyli substancją posiadającą takie właściwości, jak amoniak, jednak zdecydowanie mniej szkodliwą dla zdrowia. Jej działanie polega na powolnym rozchylaniu łusek włosa, dzięki czemu mniej niszczy włosy i nie narusza pH skóry głowy. Dla wielu osób farby bez amoniaku mają jeszcze dodatkowy atut – jest nim łagodniejszy zapach, postrzegany często jako brak zapachu. Zdrowa farba bez amoniaku nie powinna zawierać też kilku innych składników, które niekorzystnie wpływają na włosy.
Do dodatkowych „złych” substancji zaliczane są:
- parabeny,
- jod,
- nikiel,
- rezorcyna.
Obok amoniaku, jest to tak zwana „czarna lista” produktów w składach farb. Ich obecność, mimo braku amoniaku i tak powoduje niekorzystne oddziaływanie na farbowanie włosów. Podejmując ostateczną decyzję o koloryzacji włosów trzeba upewnić się, czy dany preparat nie zawiera tych składników. Warto też, aby farba do włosów bez amoniaku posiadała składniki odżywcze i regeneracyjne, których zadaniem jest ochrona włosów i skóry głowy.
Do dodatkowych „dobrych” substancji zaliczane są:
- aloe vera, bogaty w enzymy, sole mineralne i witaminy (A,C,E),
- biała brzoza, która jest środkiem reminalizującym, działającym jak tonik,
- jeżówka, działająca antyseptycznie,
- ekstrakty z jagód goji,
- masło karite-shea.
Każda farba bez amoniaku - do włosów blond, siwych i innych - nie niszczy włókna włosa i nie uszkadza jego struktury.
Reklama
Profesjonalne farby do włosów bez amoniaku
Mnogość profesjonalnych produktów do farbowania włosów bez amoniaku pozwala osiągać piękny kolor włosów, bez potrzeby narażania ich na szkodliwe działanie substancji chemicznych. Produkty te często nazywane są też farbami naturalnymi.
Oto podstawowe zalety profesjonalnych farb do włosów bez amoniaku:
- delikatne dla włosów i skóry głowy,
- zapobiegają wysuszaniu, łamaniu i rozdwajaniu włosów,
- doskonała propozycja dla osób często zmieniających kolor włosów,
- wskazane dla osób, które mają skłonności alergiczne (nie podrażniają skóry głowy, nie powodują swędzenia),
- idealny produkt dla kobiet w ciąży,
- nie uszkadzają struktury włosów,
- zawartość dodatkowych substancji, na bazie naturalnych składników,
- równomierne krycie włosów,
- żywszy kolor i nabłyszczenie włosów.
Farby bez amoniaku idealnie nadają się do koloryzacji „ton w ton”. Zalecane są dla osób, które pragną jedynie pogłębić swój naturalny kolor włosów, zmęczonych częstymi zabiegami fryzjerskimi.
Reklama
Rozjaśniacz bez amoniaku
Produkty te występują także w postaci rozjaśniaczy bez amoniaku. Taki kosmetyk gwarantuje idealny blond, zapewniając jednocześnie maksymalną ochronę włosów. Niektóre z tych produktów bezpiecznie rozjaśniają włosy nawet do 7 poziomów, niwelując żółty odcień. Zawierają składniki ochronno-pielęgnacyjne, dzięki którym możliwe jest uzyskanie jasnych włosów bez zniszczenia struktury włosa.
Jest możliwe dzięki ich szczególnym zaletom:
- zawartości olejków, które szczelnie otaczają włosy podczas rozjaśniania,
- zawartości substancji, które chronią przed uszkodzeniami w trakcie procesu rozjaśniania,
- braku amoniaku, który pozbawia rozjaśniacz przykrego zapachu i właściwości uczulających,
- formule, która zapobiega tworzeniu żółtych refleksów.
Rozjaśniacze bez amoniaku, tak jak farby, chronią włosy, są bezpieczne i delikatne dla skóry głowy, nie niszczą struktury włosa, nawet przy częstszym rozjaśnianiu.
Reklama
Jak często można farbować włosy farbą bez amoniaku?
Farby do włosów bez amoniaku można używać częściej niż te tradycyjne, a utrzymują się na włosach średnio do ponad 20 myć. Po tym czasie można bez oporów powtarzać zabieg koloryzacji. Ale zawsze należy pamiętać o podstawowej zasadzie przy farbowaniu włosów – czytanie instrukcji na farbach i stosowanie zaleceń producenta. Warto także przed każdą koloryzacją wspomóc zniszczone włosy, stosując odżywki regenerujące. Po farbowaniu korzystnie jest zmienić klasyczne odżywki koloryzujące na odżywki do włosów farbowanych, przeznaczone do danego koloru włosów. Takie zabiegi przedłużają trwałość koloryzacji.
Decyduje o tym przede wszystkim ich skład. Zastępca amoniaku, jakim jest MEA uwalnia farby od agresywnych składników. Koloryzacja bez amoniaku zapewnia włosom nie tylko odpowiedni kolor, ale także pozwala zachowywać ich doskonałą kondycję, wzmacniając włókna od zewnątrz i wewnątrz.