Reklama
Jak ugotować fasolkę szparagową?
Fasolka szparagowa należy do grupy roślin strączkowych. Warto ją wprowadzić do swojego tygodniowego jadłospisu z uwagi na bogactwo witamin i składników mineralnych.
Fasolka ma niski indeks glikemiczny i jest doskonałym źródłem witaminy K, a także bardzo dobrym:
- witaminy C,
- manganu,
- błonnika,
- kwasu foliowego,
- witaminy B2.
Wykazano również, że fasolka zawiera cenne ilości krzemu w formie umożliwiającej odpowiednie wchłanianie, dzięki czemu wzmacnia kości i tkankę łączną.
Na bazarkach czy też sklepach królują różne odmiany fasoli szparagowej. Do tych najpopularniejszych należą karłowa – niska oraz tyczna – wymagająca podporu z uwagi na jej wysokość. Żółto i zielonostrąkowe fasole są najpopularniejszymi jednak można spotkać również inne odmiany np. fioletową.
Jak zrobić fasolkę szparagową? Do jej przygotowania najlepiej zastosować krótkie gotowanie na parze, lub też szybkie blanszowanie (zanurzenie warzywa we wrzącej wodzie na krótki czas). Takie zachowanie pozwala zachować jak najwięcej wartości w warzywie.
Jak zrobić to krok po kroku?
- Opłucz fasolkę pod bieżącą wodą.
- Odetnij nożem lub oderwij końcówki (tzw. ogonki) i zwłókniałe części fasolki.
- Do garnka nalej wody do wysokości około 5 cm, a następnie ją zagotuj.
- Wrzuć fasolkę i gotuj. Sprawdzaj w trakcie miękkość warzywa widelcem.
Reklama
Jak długo gotujemy fasolkę szparagową?
Na pytanie, ile gotuje się fasolka szparagowa nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od odmiany, czasu zbioru i przechowywania (im młodsza tym szybciej się gotuje).
Mrożona fasolka wymaga niezmiernie krótkiego czasu gotowania, a świeża dłuższego.
Czas gotowania fasolki szparagowej wynosi średnio od 4 do 10 minut w przypadku żółtych strąków, a nawet 10-20 minut w przypadków świeżej zielonej odmiany.
Fasolka szparagowa z bułką tartą
Najpopularniejszą formą podania tego warzywa jest klasyczna fasolka szparagowa z bułką tartą. Kaloryczność samej fasolki jest niska, jednak podanie jej z bułką tartą wymieszaną z masłem spowoduje, że dostarczymy o wiele więcej kilokalorii.
By uzyskać bułkę tartą do polania fasolki wystarczy na suchej patelni najpierw zrumienić bułkę, a następnie dodać masło i połączyć oba składniki.
Fasolka w bułce tartej smakuje obłędnie, a to z uwagi na połączenie produktu węglowodanowego z dodatkiem tłuszczowym, który wzmacnia smak fasolki.
Reklama
Fasolka szparagowa do słoików
Fasolka szparagowa na zimę to rozwiązanie dla tych, którzy lubią szybkie, a zarazem zdrowe propozycje. Bez przeszkód jej nadmiar można zamrozić, a także przygotować z niej przetwory.
Wiele osób zastanawia się nad możliwością mrożenia zielonej fasolki lub zakupu już zamrożonego produktu. Zielona fasolka to zdecydowanie warzywo, które można z łatwością zamrozić. Badania pokazują, że w wyniku mrożenia dochodzi do zatrzymywania dużych ilości cennych składników odżywczych w fasolce przez 3-6 miesięcy po zamrożeniu.
Fasolka szparagowa mrożona może być zatem świetną alternatywą wartościowego warzywa w sezonie zimowym. Obróbka wstępna i krótkie podgotowanie (2-3 minuty) przed porcjowaniem i zamrożeniem fasolki w zupełności wystarczy.
Fasolka szparagowa w słoikach to kolejna alternatywa, która sprawdzi się na czas zimy. By przedłużyć jej trwałość wystarczy zrobić zalewę, przygotować fasolkę jak do mrożenia, umieścić ją w słoikach i uzupełnić je płynem, a na koniec poddać pasteryzacji.
Reklama
Dania z fasolki szparagowej
Fasolka szparagowa żółta jak i zielona to świetny dodatek warzywny do klasycznego obiadu np. schabowego z ziemniakami.
Z jej udziałem można jednak przygotować wykwintniejsze dania - należą do nich m.in.:
- fasolka szparagowa z jajkiem,
- frittata z pomidorkami i fasolką zieloną,
- fasolka szparagowa z podprażonym sezamem i serem feta.
Na obiad z fasolką szparagową sprawdzi się również zapiekanka makaronowa z fasolką i pesto, kaszotto z kurczakiem, cukinią i fasolką czy kurczak w curry z ryżem i blanszowaną zieloną fasolką.
Dania z fasolki szparagowej są szybkie, smaczne, a zarazem niezmiernie wartościowe, dlatego warto włączyć je do swojego jadłospisu.
Reklama
Fasolka szparagowa z piekarnika
Fasolka szparagowa z piekarnika to również smaczny i zdrowy sposób przygotowania tego warzywa. Pieczenie pozwala na ograniczenie kontaktu płynu z strąkami, dzięki czemu składniki odżywcze nie przechodzą do gotującej się wody.
Przed pieczeniem warto fasolkę wstępnie przygotować (umyć i odciąć końcówki), a następnie wymieszać z oliwą i przeciśniętym przez praskę czosnkiem, a także doprawić solą i pieprzem. Tak przygotowane warzywo można podać w towarzystwie ryby czy też kurczaka.
Sezon letni sprzyja zmianom nawyków żywieniowych. Szeroka dostępność warzyw i owoców sezonowych, w tym fasoli szparagowej zachęca do próbowania nowych potraw.
Kiedy nie masz pomysłu na wykorzystanie produktów sezonowych z pomocą w bilansowaniu codziennego jadłospisu przychodzą nowoczesne rozwiązania dietetyczne oferujące gotowe diety.
Każdy plan można wygenerować zgodnie ze swoim celem, a w jego indywidualizacji pomaga wymiana składników czy też całych posiłków. Dzięki czemu można jeść sezonowo i trzymać się swoich postanowień.