Kim jest fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta to osoba, która posiada uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty z dnia 25.09.2015 r.
Od tego terminu także zawód polskich fizjoterapeutów został uregulowany prawnie i znalazł się w grupie zawodów medycznych. Oznacza to, że fizjoterapeuci mogą obecnie decydować o terapii pacjentów, nie tylko - jak to było dotychczas - realizować wytyczne lekarskie.
Z drugiej strony zwiększa to bezpieczeństwo pacjentów, którzy mogą sprawdzić czy nazwisko konkretnego fizjoterapeuty znajduje się na liście Krajowej Izby Fizjoterapeutów (każdy fizjoterapeuta posiada swój unikatowy numer, znajdujący się w rejestrze).
Kim jest fizjoterapeuta? To specjalista fizjoterapii, który ukończył odpowiednie studia i został dopuszczony do wykonywania swoich obowiązków przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Obecnie w naszym kraju pracuje około 70 tysięcy specjalistów z zakresu fizjoterapii.
Reklama
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Co robi fizjoterapeuta? Osoba specjalizująca się w tym fachu ma uprawnienia, by od początku do końca zaplanować i przeprowadzić terapię pacjenta. W dalszym ciągu odpowiedzialna jest też za wykonywanie zleconych przez np. lekarza ortopedii zabiegi fizjoterapeutyczne.
To, czym zajmuje się fizjoterapeuta, to współcześnie coraz szersze spektrum zadań. Może bowiem wspierać:
- osoby dorosłe z różnego rodzaju bólami mięśniowo-stawowo-kostnymi, borykające się z kontuzjami (nie tylko dotyczy to sportowców),
- kobiety ciężarne np. cierpiące na przeciążenia kręgosłupa,
- panie po porodach, które mają np. kłopoty z nietrzymaniem moczu (tzw. fizjoterapia uroginekologiczna),
- dzieci z wadami postawy,
- chorych np. po udarach, czy z chorobami neurodegeneracyjnymi.
Fizjoterapeuta terapeutyzuje pacjentów ze schorzeniami albo problemami z narządem ruchu, ponadto przywraca maksymalną dla danego człowieka sprawność ruchową. Dzięki temu chorzy szybciej wracają do formy i „normalnego” funkcjonowania w życiu codziennym.
To, co w ostatnich czasach robi fizjoterapeuta, to opieka fizjoterapeutyczna w rozumieniu pulmonologicznym nad pacjentami po COVID-19.
Reklama
Wizyta u fizjoterapeuty
Do wizyty u fizjoterapeuty należy się odpowiednio przygotować. Najlepiej ubrać wygodny, luźny strój, taki jak dres oraz sportowe buty, ponieważ jest wysoce prawdopodobne, że trzeba będzie wykonywać jakieś ruchy ciałem, być może jakieś ćwiczenia, itp.
Na wizytę do fizjoterapeuty warto przynieść dokumentacją medyczną (czyli np. wyniki badań, zdjęcia rentgenowskie, zapisy USG) związaną z problemem, czy schorzeniem, które przywiodło pacjenta do gabinetu fizjoterapeutycznego.
Fizjoterapeuta z pewnością poprosi o szczegółowy opis jak doszło do urazu, jak przebiegało dotychczasowe leczenie (o ile już jakieś było), zapyta o rodzaj bólu i w jakich sytuacjach się on pojawia, jak długo trwa. Może także chcieć dopytać o inne szczegóły.
Specjalista będzie też oglądał, dotykał, naciskał wybrane obszary ciała. Być może przeprowadzi już jakieś czynności uruchamiające, krótki masaż, itp.
Wybierając się na wizytę do fizjoterapeuty z niemowlakiem należy wziąć ze sobą całą dokumentację dotyczącą ciąży, porodu oraz oceny stanu zdrowia dziecka, trzeba się także liczyć z pytaniami m.in. o przebieg porodu, sposób karmienia, noszenia i opieki nad niemowlęciem, czy ewentualne jego schorzenia.
Wizyta u fizjoterapeuty trwa tyle, ile potrzeba – to specjalista decyduje o czasie spotkania. Z reguły taka pierwsza wizyta zajmuje około 30-40 minut. Ilość wizyt u fizjoterapeuty także ma związek z konkretnym leczeniem i jego postępami, zatem u jednej osoby wystarczą 2-3 spotkania, u innej – kilkanaście albo więcej.
W niektórych przypadkach fizjoterapeuta odbywa wizyty domowe, np. u pacjenta, który ma problem z dojazdem do kliniki, jest schorowany, na jego życzenie, czy występują inne wskazania.
Reklama
Fizjoterapeuta dziecięcy
Fizjoterapia dzieci jest pomocna nie tylko najmniejszym pacjentom, którzy cierpią na jakieś problemy związane z aparatem ruchu, ale także zdrowym dzieciom. Fizjoterapeuta dla niemowląt może bowiem wychwycić błędy rodzicielskie w opiece lub pielęgnacji dziecka.
Mowa np. o nieprawidłowym noszeniu, karmieniu, przewijaniu, układaniu do snu, czy wykonywaniu innych zabiegów pielęgnacyjnych, które wykonuje się każdego dnia. Pozwoli to uniknąć kłopotów z wadami postawy i innymi nieprawidłowościami u dziecka w przyszłości.
Fizjoterapeuta niemowlęcy podpowie również na co zwracać uwagę kiedy dziecko zacznie raczkować, stawać, chodzić, itd.
Na fizjoterapię dzieci i niemowląt warto udać się także wówczas, gdy rodzice zauważą jakieś niepokojące objawy lub nieprawidłowości u dziecka związane z narządem ruchu, czy kiedy wizytę u takiego specjalisty zasugeruje pediatra.
Uwagę rodziców powinny zwrócić m.in. takie sytuacje jak:
- wyraźne różnice między sprawnością jednej i drugiej strony ciała,
- odmawianie leżenia na brzuchu,
- niewykazywanie zainteresowania otoczeniem,
- niepodążanie wzrokiem za przedmiotem, np. palcem, czy zabawką.
Reklama
Ile kosztuje wizyta u fizjoterapeuty?
Decydując się na wizytę u fizjoterapeuty, trzeba także liczyć się z kosztem związanym z kuracją. Rzadko kiedy wystarcza jedno spotkanie ze specjalistą, by rozwiązać problem. Najczęściej potrzebny jest cykl wizyt, najczęściej połączonych z właściwą, opracowaną dla danego pacjenta rehabilitacją, zabiegami fizykoterapeutycznymi, itp.
Cena wizyty u fizjoterapeuty jest uzależniona od wielu różnych parametrów, m.in. od: wielkości konkretnej kliniki fizjoterapeutycznej, rozmiaru miasta, w którym odbywa się leczenie, doświadczenia i fachowości konkretnego specjalisty, rodzaju urazu, bądź leczonego problemu, czasu, jaki minął od pojawienia się kontuzji, zaangażowania pacjenta w terapię, schorzeń towarzyszących, itp.
Mniej więcej koszt wizyty u fizjoterapeuty waha się od ok 70 do 150 zł. Jeśli terapia jest poważniejsza i trwa dłużej, należy przygotować się na całościowe wydatki rzędu kilku tysięcy złotych.