Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Flegma w gardle - skąd się bierze i jak sobie z nią radzić? Leki i domowe sposoby

Flegma w gardle powszechnie kojarzy się z infekcją górnych dróg oddechowych, ale może być także symptomem innych chorób. Często cierpią na nią palacze, bywa, że dotyka osób zmagających się z astmą. To jednak nie wszystko - sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny flegmy w gardle oraz jak sobie z nią poradzić.
Mężczyzna ma flegmę w gardle
źródło:123RF
W skrócie
  • Flegma w gardle to wydzielina z nosa lub zatok spływająca po tylnej ściance gardła. Najczęściej kojarzy się z przeziębieniem, ale może być też reakcją śluzówki u osób palących papierosy lub efektem ubocznym przyjmowania wziewnych sterydów przez astmatyków.
  • Jeśli flegma w gardle zdarza się u osób niebędących palaczami, niecierpiących na astmę czy przeziębienie, może być objawem innej choroby. Najczęściej jest to refluks krtaniowo-gardłowy lub przewlekłe zapalenie zatok.
  • W większości przypadków na flegmę w gardle pomoże wyleczenie infekcji górnych dróg oddechowych i zrezygnowanie z papierosów. W innych przypadkach należy zastosować leczenie zalecone przez lekarza - doraźnie można stosować np. ziołowe herbatki.
SPRAWDŹ TEŻ: Chrypka i flegma w gardle - jak je leczyć?
Spis treści

Główne przyczyny flegmy w gardle

Flegma w gardle to charakterystyczny objawe przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Flegmą nazywamy gęstą wydzielinę, spływającą po tylnej ścianie gardła - pochodzi ona z nosa lub zatok i powoduje chrypkę oraz odkrztuszanie.

Niektórzy pacjenci borykają się z ciągłą chrypką i flegmą w gardle, pomimo braku infekcji. Lekarze nazywają tę przypadłość zespołem przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, w skrócie PNDS.

Zalegająca flegma w gardle bez kataru oraz innych objawów, świadczących o zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym, jest częstą dolegliwością palaczy. Organizm w sposób naturalny broni się przed drażniącymi substancjami smolistymi z papierosa i wytwarza wydzielinę, której zadaniem jest nawilżenie gardła. 

Na uczucie flegmy w gardle często narzekają także astmatycy, zwłaszcza zażywający sterydy wziewne, których celem jest rozrzedzenie oskrzeli. Skutkiem ubocznym takich leków jest bowiem wzmożone wydzielanie śluzu. 

Zwykle PNDS, o ile nie towarzyszą mu inne dolegliwości chorobowe, jest bagatelizowany. Warto jednak wiedzieć, że pod tym niepozornym objawem mogą kryć się groźne i wymagające leczenia schorzenia. Jakie? 

Reklama

Inne przyczyny flegmy w gardle 

Ciągła flegma w gardle, która nie jest symptomem ostrej infekcji górnych dróg oddechowych, skutkiem ubocznym wziewnych sterydów lub reakcją obronną organizmu palacza, może wskazywać na następujące choroby:

Reklama

Flegma w gardle a refluks krtaniowo-gardłowy

Refluks krtaniowo-gardłowy to schorzenie, którego istotą jest cofanie się treści żołądkowej do gardła. Zazwyczaj powodem tego stanu jest niewłaściwa praca dolnego zwieracza przełyku, który powinien uniemożliwiać cofanie się pokarmu. W efekcie do przełyku, a niekiedy także wyżej, czyli do gardła, przedostaje się pokarm wraz z kwaśnym, drażniącym sokiem żołądkowym. 

Skutkiem zarzucania treści pokarmowej do gardła są różnorodne dolegliwości ze zgagą na czele. Zdecydowanie mniej mówi się o flegmie w gardle przy refluksie krtaniowo-gardłowym, jednakże bez wątpienia jest to jeden z objawów tej choroby.

Reklama

Flegma w gardle a przewlekłe zapalenie zatok

Flegma w gardle wraz z problemami z oddychaniem może zaś wskazywać na przewlekłe zapalenie zatok. Większość laryngologów uważa, że główną przyczyną PNDS jest właśnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej zatok przynosowych (Janczewski 2010). 

Zgodnie z klasyfikacją European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps (EPOS), przewlekły stan zapalny zatok przynosowych diagnozuje wtedy, gdy objawy chorobowe trwają powyżej 12 tygodni i nie ustępują pod wpływem klasycznego leczenia. Dominującym objawem schorzenia może być właśnie uczucie flegmy w gardle. 

Przewlekłe zapalenie zatok najczęściej jest efektem niewłaściwie leczonego ostrego zapalenia wirusowego, ale także niewykrytej alergii, wad anatomicznych (skrzywiona przegroda nosa), chorób zębów. 

Reklama

Jak pozbyć się flegmy z gardła?

Ciągła flegma w gardle i chrząkanie może skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieją sposoby na wyeliminowanie tego objawu. Jak się pozbyć flegmy z gardła? Wszystko zależy od przyczyny tego stanu. Jeśli powodem zalegania gęstej wydzieliny w gardle jest infekcja dróg oddechowych, należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki. 

W przypadku ciągłej chrypki i flegmy w gardle u nałogowego palacza, najskuteczniejszym sposobem na ich wyeliminowanie będzie walka z nałogiem. Jeśli zalegająca flegma w gardle jest skutkiem ubocznym zażywania sterydów, pacjent może poprosić lekarza o zmianę preparatu, ewentualnie o przepisanie leku, który złagodzi dokuczliwą kluchę w gardle.

Inaczej będzie wyglądało leczenie flegmy w gardle, która towarzyszy refluksowi. Terapia zazwyczaj przebiega dwutorowo – pacjent zażywa środki farmakologiczne oraz przechodzi na dietę zmniejszającą wydzielanie soku żołądkowego. Przewlekłe zapalenie zatok również leczy się farmakologicznie, a w przypadku braku poprawy – chirurgicznie. Zastosowanie znajduje czynnościowa mikrochirurgia wewnątrznosowa.

Reklama

Leki na flegmę w gardle

Jeżeli chodzi o leki na flegmę w gardle spowodowaną refluksem żołądkowo-gardłowym, to stosuje się głównie preparaty zobojętniające kwas żołądkowy, czyli tzw. inhibitory pompy protonowej. Niekiedy dodatkowo lekarze przepisują pacjentom leki z grupy blokerów receptorów histaminowych H2.

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok leczenie farmakologiczne obejmuje:

  • antybiotykoterapię;
  • stosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa i zatok;
  • stosowanie leków mukolitycznych;
  • terapię z użyciem leków przeciwzapalnych;

Reklama

Domowe sposoby na rozrzedzenie flegmy 

W doborze domowych sposobów na rozrzedzenie flegmy decydującą rolę odgrywa przyczyna dolegliwości. Jedną z domowych metod leczenia w przypadku refluksu żołądkowo-gardłowego jest dieta, która polega na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów, które zwiększają produkcję soku żołądkowego, takich jak:

  • kawa;
  • herbata;
  • napoje gazowane;
  • alkohol;
  • owoce i soki cytrusowe;
  • pomidory;
  • ostre przyprawy;
  • tłuste potrawy;
  • czekolada;
  • orzeszki ziemne. 

Pomocne mogą być także ziołowe herbatki, zwłaszcza imbirowa. Zaś skutecznym domowym sposobem na złagodzenie objawów przewlekłego zapalenia zatok jest płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej, ewentualnie inhalacje z użyciem pary wodnej.

Czytaj również

Bibliografia

  • Mackiewicz A., Wojtuń S., Gil J., Pozasercowe bóle w klatce piersiowej, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2013, 9 (1), p. 25–31.
  • Janczewski G., Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, Mag. Orl, 2010, 36, IX, 133–138.
  • Wachnicka-Bąk A., Lipińska-Opałka A., Będzichowska A., Kalicki B., Jung A., Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1), p. 25–31.
  • Dymek A., Dymek L., Starczewska-Dymek L., Bożek A., Dymek T., Nowak K., Refluks krtaniowo-gardłowy (LPR) u pacjentów z przewlekłą chrypką, [w:] Otolaryngologia polska, tom 66, wydanie 1, Styczeń–Luty 2012, s. 33-38.
  • Bielecki P., Sieśkiewicz A., Garkowski M., Rogowski M., Kowal K., Przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa: spojrzenie alergologa i laryngologa, [w:] Alergologia Polska - Polish Journal of Allergology, tom 4, wydanie 2, Kwiecień – Czerwiec 2017, s. 68-76.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Pulsowanie w uchu - co oznacza? Domowe sposoby i leki
Mężczyzna cierpi na pulsowanie w uchu
Co oznaczają czerwone uszy?
Czerwone ucho
Podobne artykuły
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Szum w uszach - co oznacza i jak go zlikwidować? Przyczyny, domowe sposoby i leki
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!