Czym jest galantamina?
Acetylocholina to jeden z głównych neuroprzekaźników, potrzebnych do prawidłowego działania układu nerwowego człowieka. Jest ona uwalniana przez komórki nerwowe do przestrzeni znajdującej się między neuronami.
Im dłużej acetylocholina będzie utrzymywać się w tych obszarach, tym lepiej i sprawniej będzie działać układ nerwowy.
Jednak jest ona rozkładana na mniejsze cząsteczki przez enzym zwany acetylocholinesterazą. Galantamina, która jest inhibitorem acetylocholinoesterazy (czyli blokuje ten enzym) sprawia, że acetylocholina nie jest tak szybko rozkładana i dłużej utrzymuje się w przestrzeni między komórkami nerwowymi.
Jednak jej działanie polega nie tylko na zwiększeniu czasu działania acetylocholiny. Dodatkowo wspomaga wydzielanie dopaminy - innego ważnego neuroprzekaźnika w układzie nerwowym.
Reklama
Właściwości galantaminy
Galantamina jest naturalnym alkaloidem izochinolinowym pozyskiwanym między innymi z przebiśniegu Woronowa (Galantus woronowii) oraz z bulw innych przedstawicieli rodziny amarylkowatych.
Oficjalnym wskazaniem do stosowania galantaminy jest objawowe i wspomagające leczenie chorób nerwowo-mięśniowych i rdzenia kręgowego. Dodatkowo można też wspomagać terapię choroby Alzheimera galantaminą.
Schorzenie to charakteryzuje się postępującą degeneracją układu cholinergicznego (część układu nerwowego). Stosowanie galantaminy przedłuża obecność acetylocholiny w szczelinach synaptycznych zmniejszając istotnie objawy choroby.
Reklama
Dawkowanie galantaminy
Wśród preparatów galantaminy można wyróżnić kapsułki do połykania lub ampułki do wstrzyknięć dożylnych, podskórnych lub domięśniowych. Terapię rozpoczyna się od małych dawek leku, by następnie ją stopniowo zwiększać. U dorosłych zalecana dawka początkowa wynosi 2,5 mg i zwiększa się ją co 3-4 dni.
Jednorazowo podskórnie można podać 10 mg leku, a w ciągu jednej doby - 20 mg.
Niektórzy pacjenci pytają o tabletki galantaminy 4 mg – w Polsce najmniejsze zarejestrowane opakowania miały 8 mg, a następnie były wyższe dawki – 16 i 24 mg. Jednak tabletki galantaminy ze względu na wysoką cenę nigdy nie były popularne i przez to ich zastosowanie w medycynie było znikome.
Aktualnie w użyciu pozostaje tylko wersja do wstrzyknięć. Terapię galantaminą prowadzi się przez 40 lub 60 dni. Cykle leczenia można powtarzać 2-3 razy w odstępie 1-2 miesięcy.
Reklama
Działania niepożądane galantaminy
Niestety podczas terapii tym lekiem należy być ostrożnym i wyczulonym na wszelkiego rodzaju działania niepożądane. Mogą wystąpić zaburzenia serca w postaci bradykardii, bloku przedsionkowo-komorowego czy kołatania serca.
Możliwe są także:
- bóle i zawroty głowy,
- bezsenność,
- zwężenie źrenic,
- nadmierne łzawienie,
- skurcz oskrzeli,
- przyspieszony oddech lub nudności,
- wymioty,
- nasilona perystaltyka i bóle brzucha.
Produkt nie jest zalecany do stosowania podczas ciąży oraz karmienia piersią, gdyż jego bezpieczeństwo w takich przypadkach nie zostało określone.
Ponieważ lek może wywoływać zawroty głowy lub zaburzenia widzenia więc może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn.
Reklama
Gdzie kupić galantaminę?
Oczywiście nie kupi się galantaminy w sklepie. Żeby ją otrzymać trzeba udać się do specjalistycznej placówki jaką jest apteka lub punkt apteczny. Nawet wtedy trzeba pamiętać, że nie jest możliwe kupienie galantaminy bez recepty.
Cena galantaminy w aptece jest w głównej mierze uzależniona od stężenia leku oraz od konkretnej placówki, w której chce się dokonać zakupu.
Ponieważ nie jest to lek refundowany, więc każda apteka może ustalać dowolną marżę na ten produkt. Jak było wspomniane wcześniej, jedyne dostępne preparaty na rynku to roztwory do wstrzykiwań. Słabszy lek o stężeniu 2,5 mg/ml kosztuje około 50 zł. Mocniejszy preparat (5 mg/ml) kosztuje już około 100 zł za opakowanie.