Czym są gazy pochwowe i jak się objawiają?
Gazy pochwowe to wydostające się w czasie stosunku lub wysiłku fizycznego powietrze z pochwy. Wiele kobiet doświadcza tego zjawiska i często jest ono źródłem skrępowania i zażenowania. Zupełnie niepotrzebnie, bo odgłosy z pochwy to naturalny odruch organizmu.
Dźwięk wydawany pochwą w trakcie seksu lub wysiłku (na przykład na treningu) jest na tyle charakterystyczny, że większości kojarzy się z krępującym „bąkiem”.
Tak naprawdę ten dziwny dźwięk to tylko odgłos powietrza, które musi przebić się przez ciasno ułożone tkanki. Nie należy się tym przejmować, bo gazy pochwowe są oznaką normalnego stanu fizjologicznego.
Z gazami jelitowymi łączy je tylko dźwięk i w przeciwieństwie do tych pierwszych są bezwonne. Gazy z pochwy nie pochodzą z działania bakterii, a tylko z nadmiaru zasysanego powietrza.
Ważne: jeśli gazy pochwowe mają brzydki i nieprzyjemny zapach, najczęściej rybi, należy zgłosić się do lekarza. Może być to sygnał o rozwijającej się infekcji intymnej.
Gazy z odczuwalną, nieprzyjemną wonią, pojawiają się też przy występowaniu przetoki pochwowej, czyli nieprawidłowego połączenia odbytnicy z pochwą.
Dlaczego w ogóle pojawiają się i co oznaczają gazy z pochwy? Mięśnie pochwy w określonych sytuacjach kurczą się i rozluźniają, a wtedy najczęściej dochodzi do zasysania powietrza.
Rozluźniona pochwa wciąga powietrze i następnie w czasie skurczu „wyrzuca” je na zewnątrz. Im szybsze i gwałtowniejsze ruchy tym więcej powietrza przedostaje się do pochwy i wydostaje się na zewnątrz. Towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk, wypuszczany najczęściej w najmniej odpowiednim momencie.
Reklama
Przyczyny gazów z pochwy. Skąd się biorą?
Gazy pochwowe nie są wytwarzane w pochwie lub macicy. To tylko powietrze, które przedostało się do wewnątrz i musi też wydostać się na zewnątrz. Przyczyny wydostania się gazów z pochwy są naprawdę bardzo różne.
Najczęściej te charakterystyczne dźwięki pojawiają w następujących sytuacjach:
- podczas lub po stosunku - powietrze zassane w trakcie seksu do środka pochwy szuka swojego ujścia. Im seks gwałtowniejszy i bardziej intensywny tym więcej powietrza przechodzi do środka. Nieprzyjemne odgłosy z pochwy mogą także pojawiać się podczas pettingu,
- podczas ćwiczeń - wysiłek fizyczny sprzyja takim reakcjom organizmu
- w czasie badania ginekologicznego - gazy pojawiają się przy badaniu „per vaginam”, czyli po bezpośrednim wprowadzeniu palca do pochwy,
- przed okresem i podczas okresu - w tym momencie cyklu menstruacyjnego hormony mają za zadanie pozbyć się błony śluzowej, czyli endometrium, a taki stan wywołuje wzdęcia i konieczność „wyrzucenia” nagromadzonego powietrza,
- po urodzeniu dziecka - ma to związek z nadmiernym rozluźnieniem pochwy po porodzie naturalnym. Kobiety, które już rodziły są bardziej narażone na wydobywanie się gazów pochwowych,
- na skutek obniżenia się dna macicy - organizm starzeje się i te mięśnie tracą swoje odpowiednie napięcie oraz zdolność do kurczenia się. Dodatkowo obok gazów z pochwy może pojawić się nietrzymanie moczu.
Reklama
Gazy z pochwy w ciąży i porodzie
W czasie oczekiwania na dziecko u przyszłej mamy pojawiają się nie tylko „tradycyjne” gazy, które pochodzą z jelit i są odpowiedzią układu pokarmowego.
W ciąży powszechną przypadłością są gazy pochwowe i przyszłe mamy mogą odczuwać je częściej niż zwykle.
Relaksyna, czyli hormon produkowany przez łożysko i ciałko żółte rozluźnia połączenia w obrębie miednicy, sprzyja rozluźnieniu spojenia łonowego w ciąży pojawiają się gazy z pochwy. To naturalne zjawisko, które nie powinno wzbudzać niepokoju.
Po porodzie gazy pochwowe są zdecydowanie częstsze i pojawiają się w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Częstym problemem kobiet jest poporodowe obniżenie pochwy - jest ona nadmiernie rozciągnięta lub pozbawiona napięcia mięśniowego.
Pochwa w takim stanie rozluźnienia swoich ścianek częściej zasysa powietrze, które szybko uchodzi i wydostaje się ze zwiększonym natężeniem dźwięku.
To normalny stan fizjologiczny dla okresu poporodowego, który powinien minąć po połogu i czasie rekonwalescencji.
Jeśli takie gazy pojawiają się dość intensywnie lub z czasem nasilają się, warto skonsultować to z lekarzem, szczególnie, gdy w okolicach pochwy pojawia się ból.
Reklama
Jak się pozbyć gazów z pochwy? Czy to się leczy?
Co robić, aby pozbyć się gazów z pochwy? Wiemy już, że to normalne zjawisko, ale wielu kobietom może przeszkadzać i krępować w intymnych sytuacjach lub w trakcie aktywności fizycznej.
Oto sposoby i podpowiedzi, jak sobie pomóc:
- ćwiczenie mięśni Kegla - ich zadaniem jest wzmocnienie i zwiększenie siły wytrzymałości tych mięśni, aby były skutecznym podparciem dla narządów miednicy mniejszej,
- fizjoterapia, a dokładnie współpraca z fizjoterapeutką urologiczną, która tworzy indywidualny zestaw ćwiczeń wzmacniających odpowiednie mięśnie i przywracających prawidłową pracę mięśni dna miednicy kobiet, które rodziły siłami natury,
- zabiegi medycyny estetycznej, których zadaniem jest kurczenie ścianek pochwy. Do takich zabiegów zaliczamy na przykład laserowe zwężanie pochwy. Ten zabieg polega na skierowaniu światła lasera na ścianki pochwy, aby podgrzane włókna kolagenowe uległy skurczeniu. Innym zabiegiem jest waginoplastyka, czyli wycięcie fragmentu pochwy i ponowne zszycie.
Reklama
Jak zapobiegać gazom z pochwy?
Gazom z pochwy można zapobiegać, wykorzystując określone pozycje w seksie i regularnie ćwicząc mięśnie Kegla. W przypadku seksu niewskazana jest pozycja „na pieska” i misjonarska odwrócona.
Takie ułożenia są najbardziej niewskazane, jeśli chcemy unikać gazów wydobywających się przez pochwę. Większy komfort w tym zakresie da nam pozycja klasyczna „misjonarska”.
Pamiętajmy jednak, że zmiana pozycji może zmniejszyć ryzyko oddawania gazów pochwowych, ale wcale nie musi całkowicie wyeliminować problem. Im bardziej otwarta pochwa, tym większe ryzyko tego kłopotliwego dźwięku.
Jeśli zapobieganie gazom pochwowym nie sprawdzi się w danym przypadku, warto wtedy popracować nad akceptacją takiego stanu i naszej normalnej fizjologii. Dobrze jest porozmawiać o tym ze swoim partnerem i wszystko mu wytłumaczyć.
Otwartość na takie problemy to naprawdę najlepsza droga do dobrej relacji i udanego życia seksualnego, a zatem warto się przełamać i szczerze rozmawiać.