Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi: cebulki, świeży i suszony

Czosnek niedźwiedzi (znany też jako czosnek dziki lub cebula czarownic) jest rośliną wykazującą cały szereg właściwości prozdrowotnych o udowodnionej skuteczności. Można spożywać go pod wieloma postaciami – suszony jako przyprawę do potraw, jeść jego świeże liście lub pić z niego ziołową herbatę. Gdzie można kupić czosnek niedźwiedzi? Okazuje się, że dostać go można w wielu miejscach.
Masło z czosnkiem niedźwiedzim w słoiczku
źródło:123RF
Spis treści

Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi, jako roślina o wielu właściwościach leczniczych, coraz chętniej sadzona bywa w polskich ogródkach. Dziko rośnie ona w rejonach Kaukazu, w Turcji, ale również w Europie Środkowej, więc nasza strefa klimatyczna sprzyja jej uprawie. Dlatego na cebulki, nasiona i sadzonki czosnku niedźwiedziego jest spory popyt, a zatem i z dostępnością nie powinno być problemu.

Cebulki i nasiona cebuli czarownic dostać można przede wszystkim w sklepach ogrodniczych, szczególnie sezonowo – w porze najlepszej na sadzenie zioła, czyli późnym latem lub jesienią (czosnek niedźwiedzi do zakiełkowania potrzebuje mrozów lub przynajmniej przymrozków, więc z wysiewaniem go koniecznie trzeba zdążyć przed zimą). Nasiona w sklepach takich mogą być dostępne nawet przez cały rok, gorzej z cebulkami, które do sprzedaży muszę być przecież w odpowiednim momencie zebrane.

Gdzie jeszcze sezonowo można kupić cebulki czosnku niedźwiedziego? Z pewnością na targowiskach i straganach z roślinami cebulowymi. Często zakup w takich miejscach okazuje się najlepszy, ponieważ dostępne w nich cebulki są zwykle świeże, a zioło wyrasta z nich bujnie.

Nasiona dostępne są również w marketach wielobranżowych oraz większości marketów budowlanych na stoiskach z nasionami.

Cebulki i nasiona czosnku dzikiego można również kupić przez Internet. W sklepach internetowych dostępne są one przez cały rok i w przystępnych cenach. Przed rozpoczęciem uprawy warto jednak zasięgnąć informacji jak i kiedy dokonywać nasadzeń lub wysiewu.

Reklama

Gdzie kupić sadzonki czosnku niedźwiedziego?

Sadzonki czosnku niedźwiedziego, podobnie jak nasiona i cebulki, można kupić:

  • w sklepach ogrodniczych,
  • na targach i straganach z sadzonkami roślin,
  • przez Internet.

W sklepach ogrodniczych  i na targowiskach sadzonki roślin sprzedawane są sezonowo, szczególnie wiosną, która jest najlepszym momentem do przesadzania wyhodowanych już roślin z doniczek do gruntu.

Przez Internet sadzonki takie można kupić przez cały rok, ale przed zakupem warto zastanowić się lub zasięgnąć informacji, czy dany moment dobry jest na sadzenie czosnku dzikiego do gruntu.

Sadzonki są droższe niż nasiona i cebulki. A jednak sadzonki są inwestycją najpewniejszą, ponieważ wsadzone do gruntu łatwo się przyjmują i szybko rozrastają (niekiedy jedna wystarczy na rozpoczęcie przydomowej „uprawy”), podczas gdy wyhodowanie czosnku niedźwiedziego z nasion wcale nie jest łatwe – wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, a niekiedy też kilkakrotnego powtarzania całej procedury.

Reklama

Gdzie kupić świeży i suszony czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi można też kupić pod postacią świeżych liści lub suszony – w formie przyprawy do potraw lub do sporządzania naparów.

Świeże liście czosnku niedźwiedziego sprzedawane są z reguły w pęczkach po kilka złotych za pęczek. Przeważnie dostać je można na targach z warzywami, owocami i ziołami bezpośrednio od hodowców lub w marketach spożywczych. Liście w świeżej postaci to oczywiście produkt sezonowy – zbiera się je przeważnie na przełomie marca i kwietnia i wówczas właśnie można szukać ich na straganach i w warzywniakach.

Zdecydowanie łatwiej jest nabyć suszony czosnek niedźwiedzi, ponieważ ten może być długo przechowywany, dostępny jest więc przez cały rok. Można kupić go w marketach, na targowiskach (głównie na straganach z przyprawami i ziołami), w warzywniakach, sklepach ze zdrową żywnością (tzw. eco lub bio) i sklepach internetowych.

Suszone liście czosnku niedźwiedziego dostępne są w formie rozdrobnionego suszu lub cięte grubo na większe kawałki. I jedne i drugie stosować można jako aromatyczną i smaczną przyprawę do wielu potraw.

Reklama

Czy warto kupować czosnek niedźwiedzi?

Na pytanie, czy warto kupować, uprawiać i spożywać czosnek niedźwiedzi, odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowanie tak. Jest to jedna z najzdrowszych roślin rosnących w naszym klimacie, wykazująca bardzo wiele właściwości leczniczych, zawierająca witaminy i mikroelementy ważne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu:

Reklama

Działanie czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi spożywany pod różnymi postaciami wykazuje działanie:

  • antynowotworowe– wykorzystywany jako wsparcie w leczeniu raka żołądkajelita grubego czy raka mózgu w postaci glejaka,
  • antybakteryjne– hamuje negatywne działanie drobnoustrojów, nie zaburzając przy tym naturalnej flory bakteryjnej organizmu,
  • przeciwbólowe i przeciwzapalne– dzięki nim zalecany jest dla osób z problemami reumatycznymi,
  • wspierające pracę układu krążenia– skutecznie chroni przez zmianami miażdżycowymichorobą wieńcowązawałem serca czy udarem,
  • wspierające pracę układu pokarmowego– hamuje rozwój pasożytów takich jak owsiki, glisty, tasiemce, pobudza apetyt i wspomaga trawienie,
  • podnoszące odporność na infekcje.

Czytaj też:

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zioła
Maść z glistnika jaskółcze ziele. Gdzie kupić? Jak działa? Na co pomaga? Przepis
Glistnik jaskółcze ziele w moździerzu i domowe leki
Liść laurowy - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania
Zielony liść laurowy oraz olej laurowy
Melisa - właściwości i działanie. Jak parzyć i ile razy dziennie pić?
Parzenie melisy
Podobne artykuły
Ziele czystku
Czystek - na co pomaga i jak długo można go pić? Właściwości i działanie
Liście piołunu
Piołun - wygląd, właściwości i działanie. Jak stosować?
Białe kwiatki przytulii czepnej
Przytulia czepna - właściwości i przeciwwskazania. Jak ją pić i stosować?
Mak lekarski - jak go rozpoznać i gdzie rośnie? Nasiona i uprawa
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda