Gerontologia
Gerontologia to w XXI wieku ważna dziedzina nauk. Starzenie się ludności, to - oprócz aspektów medycznych, którymi zajmuje się geriatria, ma również poważne konsekwencje socjologiczne, psychologiczne i ekonomiczne. Gerontologia zajmuje się badaniem procesów starzenia się człowieka. Nauka ta skupia takie dziedziny jak:
- socjologia,
- psychologia,
- biologia,
- medycyna,
- kulturoznawstwo,
- a nawet antropologia.
W gerontologii społecznej istotny jest także czynnik ekonomiczny.
Reklama
Polskie Towarzystwo Gerontologiczne
W naszym kraju już od 2002 roku funkcjonuje Polskie Towarzystwo Gerontologiczne (ang. Polish Society of Gerontology). PTG jest ogólnonarodową organizacją non-profit, skupiającą gerontologów, geriatrów oraz innych profesjonalistów, których celem jest poprawa zdrowia i jakości życia oraz niezależności ludzi w podeszłym wieku. Członkowie PTG dążą do rozwijania i upowszechniania wiedzy o starości i starzeniu oraz edukacji gerontologicznej.
Ponadto, zgodnie ze statutem organizacja ta ma za zadanie integrować działania rozmaitych profesjonalistów zajmujących się problemami starzenia, by – jak określają to jego członkowie - budować wręcz holistyczne podejście do seniorów.
Reklama
Geriatria i gerontologia
Pojęcie gerontologii często mylone jest z geriatrią. Ta druga dziedzina również dotyczy osób starszych, ale tylko w wymiarze medycznym. Geriatra jest zatem jednym z elementów gerontologii. Jest także psychogerontologia, czyli gałąź gerontologii. Zajmuje się badaniem procesów adaptacji psychiki człowieka do procesów starzenia się.
Na polskim rynku wydawniczym dostępne jest nawet czasopismo „Gerontologia współczesna”. Jest to pierwszy na rodzimym rynku tytuł łączący środowisko seniorów z ich rodzinami, ale tez naukowcami, lekarzami, fizjoterapeutami, opiekunami osób starszych.
Reklama
Teorie starzenia się – gerontologia
Zdaniem ekspertów zajmujących się gerontologią populacja starzeje się i to gwałtownie. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) do 2050 roku odsetek światowej populacji powyżej 60 lat roku życia ma podwoić się z około 11 procent do 22 procent. Oznacza to, że liczba seniorów na świecie wzrośnie z 600 milionów aż do 2 miliardów!
Reklama
Gerontologia społeczna
Gerontologia jako nauka to także programy badawcze nad starością i starzeniem. Co ciekawe, Polskie Towarzystwo Gerontologiczne dostarcza nawet wiedzę dla praktyków ochrony zdrowia i pomocy społecznej, polityków i decydentów, stymulując, rozwijając i upowszechniając projekty badawcze, edukacyjne czy zdrowotne. Ponadto w celu poprawy jakości życia seniorów polscy specjaliści zajmujący się gerontologią społeczną opracowują ekspertyzy i standardy.
Reklama
Profilaktyka gerontologiczna
W Polsce i na świecie coraz więcej uwagi zwraca się na profilaktykę gerontologiczną, a więc potrzebie dbania o zdrowie i bycie aktywnym przed oraz w trakcie wejścia w podeszły wiek. W tym celu organizowanych jest szereg inicjatyw dla seniorów, począwszy od wykładów w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, przez zajęcia ruchowe, a nawet zawody sportowe.