Co to jest GGTP?
GGTP, czyli gamma-glutamylotransferaza to enzym, który odpowiada za rozkład aminokwasów, a także peptydów. GGTP wytwarzany jest głównie w wątrobie, ale też występuje w innych kluczowych organach wewnętrznych, takich jak:
- trzustka;
- nerki;
- jelita;
- prostata;
- a nawet mózg.
Reklama
GGTP – na czym polega jego badanie?
Badanie stężenia GGTP jest jednym z narzędzi w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych. Badanie GGTP, wraz z innymi pomiarami, takimi jak ALAT, AspAT, LDH, tworzy tak zwane próby wątrobowe. GGTP i inne poddane badaniu enzymy pomagają wykryć między innymi:
- przewlekłe zapalenie wątroby;
- stłuszczenie wątroby na skutek nadużywania alkoholu, cukrzycy bądź nadwagi.
Uzyskując prawidłowe wyniki w badaniu GGTP lekarze są w stanie z dużą dozą pewności wykluczyć choroby w obrębie wątroby i dróg żółciowych, natomiast podwyższona aktywność GGTP może wskazywać na poważne problemy.
Reklama
Badanie krwi GGTP – jak wygląda i kto powinien je zrobić?
Próby wątrobowe przeprowadza się z próbki krwi pobranej z żyły, na czczo, po około 12 godzinach od ostatniego posiłku. Należy pamiętać, że duży wpływ na wynik badania ma dieta – spożycie alkoholu lub tłustego mięsa nawet dzień przed badaniem zafałszuje wynik.
Zaleca się, aby tego typu badaniom poddawać się co 12 miesięcy, w szczególności dotyczy to osób, które uskarżają się na ból po prawej stronie jamy brzusznej, tuż pod żebrami, a także zaobserwowały między innymi duży spadek masy ciała, wzdęcia, biegunki, wymioty. W przypadku kobiet wskazaniem do przeprowadzenia badania GGTP i innych enzymów mogą być zaburzenia lub wstrzymanie krwawienia miesięcznego.
Reklama
GGTP – jak jest norma?
W związku z wykorzystaniem różnych sprzętów laboratoryjnych, spotkać się można z różnymi normami dotyczącymi GGTP. Tak jak w przypadku wielu innych badań i mierzonych parametrów, należy się spodziewać, że oprócz wyników, laboratorium zaopatrzy pacjenta i jego lekarza w dokładny opis norm.
Reklama
GGTP – jak odczytać wyniki?
W przypadku enzymu GGTP spotykamy się z sugestiami, że jego wartość nie powinna być wyższa, niż 10-66 IU/l u kobiet oraz 18-100 IU/l u mężczyzn. Gdzie indziej można się jednak na przykład dowiedzieć, że u pań wskaźnik GGTP nie powinien przekraczać 35 IU/l, a u panów – 40 IU/l, albo – odpowiednio 38 i 43 IU/l. Rozbieżności są spore, dlatego warto się dokładnie dowiedzieć, jak dana jednostka badawcza interpretuje wyniki i co uznaje za normę. Co ważne – powszechnie przyjmuje się, ze u mężczyzn stężenie GGTP jest generalnie wyższe, a to w związku z aktywnością gruczołu krokowego.
Reklama
Wysokie GGTP – co może oznaczać?
Podwyższone GGTP może oznaczać rozwój wielu poważnych chorób. Wymienić wśród nich można:
- zapalenie wątroby;
- marskość wątroby;
- stłuszczenie wątroby;
- zapalenie trzustki;
- nowotwór;
- mononukleozę zakaźną.
Reklama
Jak obniżyć poziom GGTP?
Wątroba jest jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenie organów w ciele człowieka. W dużym stopniu sami przyczyniamy się do problemów z wątrobą poprzez dietę i niehigieniczny tryb życia. Chcąc zadbać o wątrobę, a tym samym obniżenie parametrów GGTP i innych enzymów, należy:
- ograniczyć spożycie alkoholu;
- ograniczyć spożycie kawy;
- ograniczyć używanie soli;
- wprowadzić do diety jak najwięcej produktów gotowanych;
- jeść jak najwięcej warzyw, takich jak: sałata, marchew, ziemniaki, fasola zielona, buraki;
- pić dużo soków, najlepiej własnoręcznie, bezpośrednio tłoczonych z owoców lub warzyw.