Reklama
Jak gliceryna działa na włosy?
Gliceryna to bezwonny, przezroczysty płyn o oleistej konsystencji i słodkawym smaku. Określana też jako glicerol oraz propanotriol i stanowi związek chemiczny, pochodzący od alkoholi cukrowych.
Jest niejako produktem ubocznym powstałym przy produkcji mydła z tłuszczów roślinnych (np. oleju kokosowego, palmowego lub sojowego), z tłuszczy zwierzęcych lub syntetycznych (z propylenu).
Gliceryna to humektant, co oznacza, że posiada zdolność do przyciągania i kumulowania wilgoci wewnątrz danej struktury, np. włosów, skóry, tworzyw, itp.
Gliceryna w kosmetyce jest przez to bardzo chętnie wykorzystywana, np. przy produkcji:
- kremów do ciała,
- pomadek,
- balsamów,
- szamponów,
- odżywek do włosów, itp.
Dzięki właściwościom nawilżającym, ale także natłuszczającym i odżywiającym glicerynę szeroko wykorzystuje się także w przemyśle:
- spożywczym (m.in. jako konserwant),
- farmaceutycznym (glicerynę używa się np. do wytwarzania czopków doodbytniczych),
- samochodowym (gliceryna stanowi bazę dla płynów hamulcowych oraz chłodniczych), itd.
Dzięki wspomnianym właściwościom higroskopijnym, a także natłuszczającym i regenerującym gliceryna kosmetyczna do włosów wydaje się idealnym rozwiązaniem. Sprawia, że włosy stają się:
- nawilżone,
- miękkie,
- gładkie.
Dodatkowo nie puszą się. Ponadto, gliceryna zwalcza problem rozdwajających się końcówek. Substancja ta regeneruje zniszczone, cienkie, łamliwe i suche włosy.
Dzięki glicerynie do wnętrza włosa wnikają substancje odżywcze. Jednocześnie chroni ona włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Jakie jeszcze korzyści daje gliceryna na włosy? Efekty stosowania tego produktu są zauważalne już po pierwszym użyciu. Włosy są sprężyste, nie kołtunią się, są przyjemne w dotyku i łatwiej się układają.
Może być ona stosowana jako składnik nawilżający i uelastyczniający. Gliceryna świetnie wiąże ze sobą substancje, dlatego warto wykorzystać ją jako łącznik różnych komponentów i w postaci np. maseczki nałożyć na włosy, skórę czy rzęsy.
Jak stosować glicerynę na włosy?
Gliceryna do włosów może być stosowana na kilka sposobów. Jednym z nich jest dodanie kilku kropli (na początek lepiej wlać mniej, np. 2-3 krople) produktu do odżywki lub maski do włosów, które aktualnie mamy pod ręką i nałożyć na włosy na kilka-kilkanaście minut. Po tym czasie miksturę zmywa się z głowy.
Początek treści sponsorowanej
Warto pamiętać, że piękno zaczyna się we wnętrzu. Codzienną zbilansowaną dietę można uzupełnić o dostępne na rynku preparaty witaminowo-mineralne bogate w składniki wpływające na wygląd skóry, włosów i paznokci. Należy zwrócić uwagę na skład wybranego suplementu diety. Powinien on dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych, we właściwych proporcjach celem wsparcia naturalnych procesów biologicznych. Chcesz mieć mocną włosy, zdrową skórę i wytrzymałe paznokcie? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Koniec treści sponsorowanejInny sposób stosowania gliceryny polega na zrobieniu z niej „mgiełki” do włosów. Polega to na wlaniu do buteleczki z atomizerem (można użyć opakowania po innym produkcie kosmetycznym) około 50 ml wody i ok 10 g gliceryny.
Gotową substancją należy spryskać włosy (szczególnie końcówki) i zostawić do wyschnięcia. Do składu wyżej wymienionej mieszanki można jeszcze dołączyć ulubiony olejek lub olej.
Kolejna metoda polega na obfitym wsmarowaniu gliceryny w końcówki włosów, zapleceniu ich w warkocz i pozostawieniu na całą noc. Rano należy dokładnie zmyć produkt z włosów.
Warto pamiętać, że gliceryna jest przeznaczona dla osób o różnych typach włosów. Świetnie nada się zatem zarówno do włosów niskoporowych i wysokoporowatch,, a także kręconych i prostych. Produkty kosmetyczne gliceryną najlepiej jednak stosować zgodnie ze wskazówkami producenta.
Reklama
Jak przygotować glicerynę na włosy?
Glicerynę kupuje się gotową w aptece. To bardzo tani artykuł, który kosztuje 5-7 zł za 100-gramową buteleczkę (Glicerol 86%).
Przygotowanie gliceryny do zastosowania na włosy jest uzależnione od tego, co chcemy z tej substancji otrzymać. Jeśli ma to być maska do włosów, wówczas do zwykłej wody dodajemy jakiś olej (np. olejek o preferowanym zapachu) oraz kilka kropli gliceryny.
Zakupioną glicerynę można także dodać do drogeryjnej odżywki i zaaplikować ją na włosy, albo po prostu wetrzeć w końcówki (nie w skórę głowy, gdyż to może ją podrażnić oraz wysuszyć).
Zaleca się jednak rozcieńczanie tej substancji, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni w jaki sposób zachowa się ona na danym typie włosów.
Reklama
Kiedy nie powinno się używać gliceryny na włosy?
Gliceryna może powodować blaknięcie koloru, szczególnie jeśli do malowania włosów użyto farb w odcieniu czerwieni. Dlatego należy uważać ze stosowaniem tej substancji zaraz po farbowaniu włosów (szczególnie jeśli były one koloryzowane lekkim szamponem).
Jeżeli mamy zamiar suszyć włosy gorącym powietrzem, prostować je prostownicą czy stosować inne zabiegi termiczne, wówczas nie powinniśmy uprzednio nakładać gliceryny na pasma. Wynika to z faktu, że może ona oddać ciepło do wnętrza włosów, co z kolei wiąże się z ryzykiem ich spaleniai powstania innych uszczerbków.
Wśród fryzjerów krąży również pogląd, iż gliceryny nie należy stosować zimą, gdyż suche powietrze z pomieszczeń, w których się przybywa, gliceryna absorbuje do wnętrza włosa i zamiast go nawilżać, tylko bardziej go wysusza.
Gliceryny nie powinny też naturalnie stosować osoby, które są na nią uczulone.