Właściwości glinu
Glin znacznie lepiej przewodzi elektryczność niż miedź, jest też od niego o wiele tańsza. Ma trzykrotnie mniejszą gęstość niż stal.
Do niezaprzeczalnych zalet glinu należy również:
- możliwość poddania go recyklingowi,
- łatwość w łączeniu poszczególnych aluminiowych części,
- nieprzepuszczalność promieniowania rentgenowskiego, dlatego jest stosowane przy wykonywaniu elementów ochronnych używanych do badań RTG,
- odporność na rdzewienie,
- zdolność zmiany koloru.
Reklama
Gdzie można znaleźć glin?
Aluminium otacza nas niemal zewsząd. Z tego materiału wykonane są:
- garnki, patelnie, blachy do pieczenia,
- spożywcza folia aluminiowa,
- tacki do grillowania,
- puszki do przechowywania konserw czy napojów,
- kosmetyki - największe stężenie glinu posiadają antyperspiranty. Ten pierwiastek zawierają także kosmetyki, w tym fluidy do makijażu.
Glin naturalnie znajduje się również w :
- herbacie,
- mleku,
- jogurtach,
- przetworzonych serach,
- piwie,
- mące,
- cukrze,
- proszku do pieczenia,
- galaretce,
- dżemie,
- przyprawach: majeranku, pieprzu czy bazylii.
Reklama
Czy glin jest szkodliwy dla zdrowia?
Wokół glinu i zawierających go kosmetykach narosło już wielem kontrowersyjnych tematów. Jedni oskarżają go o przyczynę powstawania choroby Alzheimera czy raka piersi, drudzy twierdzą, że takie ilości nie zagrażają zdrowiu, gdyż wcześniej muszą przejść testy, klasyfikujące kosmetyki jako niegroźne.
Oszacowano, że średnio, tygodniowo z naszej diety spożywamy nawet do 290 mg glinu.
Jego szkodliwość jest cały czas badana. Jednak odkryto, że w tkankach mózgu osób chorujących na Alzheimera, występowały wysokie stężenia glinu. Wykryto także szkodliwość wysokich dawek aluminium u osób cierpiących na choroby kości, nerek czy układu nerwowego.
Reklama
Skutki nadmiaru glinu w organizmie
Objawami nadmiaru glinu w organizmie mogą być:
- nadmierne pocenie się,
- mdłości,
- biegunki,
- osłabienie,
- niedokrwistość.
Powyższe odkrycia mogą sugerować, by ograniczać sytuacje w których może wchłaniać związku glinu do organizmu.
Do rad takich należą:
- unikanie przechowywania żywności w folii aluminiowej, zwłaszcza tej słonej i kwaśnej. Kwas bowiem może wchodzić w interakcje z alumunium, powodując przedostawanie się go do jedzenia,
- ograniczenie pieczenia w folii aluminiowej, a do tego celu wykorzystywać naczynia szklane, żaroodporne a zamiast tacek grillowych, grillować potrawy bezpośrednio na kratce od piekarnika.
Kolejną kwestią są kosmetyki. Spora część z nich zawiera sole glinu czy kompleksy glinowo-cyrkonowe. Najczęściej w kosmetykach można spotkać związku glinu o nazwach: Aluminium Chlorohydrate, Aluminium sesquichlorohydrate, Aluminium chloride. Nie ma badań, które mówiłyby o szkodliwości takich kosmetyków na zdrowie człowieka. I być może właśnie z tego powodu, warto podchodzić do tematu z ostrożnością i unikać sytuacji w których dostarczamy ten pierwiastek do organizmu.