Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Glukoza w moczu w ciąży, u dziecka i u cukrzyka

Glukoza w moczu w ciąży powinna być regularnie badana, nawet raz na miesiąc. Chodzi o to, by w porę wychwycić ewentualne nieprawidłowości w poziomie cukru u ciężarnej i jak najszybciej wprowadzić właściwe postępowanie. Niekiedy wystarczy właściwa dieta i porcja ruchu aplikowana regularnie, czasem konieczne jest zaordynowanie leczenia insuliną.
Ciężarna kobieta trzyma się za brzuch
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Glukoza w moczu w ciąży

Glukoza w moczu nie powinna występować w ogóle, jednak w okresie ciąży jej śladowe ilości nie muszą niepokoić. Jeśli zostanie stwierdzona glukoza w moczu w ciąży, należy jak najszybciej powtórzyć to badanie oraz wykonać dodatkowe testy na występowanie ewentualnej cukrzycy. Jeśli wstępna diagnoza się potwierdzi, trzeba od razu wdrożyć odpowiednie postępowanie, a w razie konieczności – stosowne leczenie.

Co oznacza glukoza w moczu w ciąży?Kiedy stężenie glukozy w moczu u ciężarnej jest znaczne lub rośnie w kolejnych badaniach, może to oznaczać, że mamy do czynienia z cukrzycą ciężarnych, która najczęściej pojawia się w drugim trymestrze ciąży i dotyczy średnio około 8 procent ciężarnych. Jest to spowodowane nadmiarem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią. To wynika z niedostatecznej ilości insuliny, która zajmuje się transportem glukozy do poszczególnych tkanek w organizmie kobiety ciężarnej oraz do płodu. W trzecim trymestrze ciąży zapotrzebowanie na insulinę dodatkowo wzrasta, co może spowodować jeszcze większy jej niedobór. A to stanowi otwartą drogę do kłopotów z uregulowaniem poziomu cukru nie tylko w czasie ciąży, ale także po niej, w dalszym życiu kobiety i dziecka, które nosi w swoim łonie. 

Badanie glukozy w moczu w ciąży

Poziom glukozy w moczu jest sprawdzany w czasie ciąży raz w miesiącu, zaczynając już od pierwszej wizyty u ginekologa położnika aż do ostatniego badania, ponieważ cukrzyca, jeśli nawet nie została stwierdzona u kobiety przed ciążą, może pojawić się w jej trakcie, nawet dopiero w ostatnim trymestrze.

Badanie to należy przeprowadzić na czczo, co oznacza, że przed przystąpieniem do wykonywania tego testu nie powinno się niczego jeść, ani pić. Ponadto w dniu poprzedzającym analizę moczu pod kątem glukozy nie powinno się spożywać dużej ilość węglowodanów, a w szczególności cukrów prostych, a także podejmować ciężkiego wysiłku fizycznego. Może to bowiem zafałszować wyniki badań.

Bezpośrednio przed badaniem należy podmyć krocze, osuszyć je i przygotować czysty, sterylny pojemnik na mocz, zakupiony w aptece. Mocz do badania należy złapać ze środkowego strumienia, a zatem oddać pierwszą część moczu do toalety, tak by w naczynku przetransportowanym do laboratorium znalazł się środkowy mocz.

Reklama

Normy glukozy w moczu w ciąży

Ile powinna wynosić prawidłowa glukoza w moczu? Normadla ciężarnych jest taka sama jak dla innych osób i wynosi 99 mg/dL (lub 55 mmol/L). Norma glukozy w moczu jest zdecydowanie przekroczona jeśli wynik wskazuje na wartość powyżej 180 mg/dL. Jeśli natomiast wynik analizy moczu zawiera sformułowanie: „brak glukozy w moczu” lub „ glukoza nieobecna”, mamy powody do radości, ponieważ w danej chwili cukrzyca nam nie zagraża. 

Podwyższona cukrzyca w moczupowoduje, że należy zainicjować odpowiednie działania. Przede wszystkim należy badanie powtórzyć z bezwzględnym zakazem jedzenia węglowodanów dzień przed i przyjmowania wszelkich posiłków i trunków bezpośrednio przed badaniem. Aby właściwie zinterpretować wynik tego badania powinno się także zbadać poziom glukozy we krwi i wykonać inne testy, takie jak np. próba obciążeniowa. 

Wysoka glukoza w moczu u ciężarnej może spowodować groźne konsekwencje zdrowotne, zarówno u przyszłej mamy, jak i u płodu będącego jeszcze w matczynym brzuchu oraz u dziecka po porodzie.

Reklama

Konsekwencje podwyższonej glukozy w ciąży

Wysoki poziom glukozy w moczu u kobiety będącej w ciąży wiąże się z niebezpieczeństwem wystąpienia sytuacji, które będą obciążały zdrowie zarówno ciężarnej, jak i dziecka. Z zagrożeń leżących po stronie przyszłej mamy należy wymienić m.in.:

  • wzmożone infekcje dróg moczowych, 
  • nadciśnienie tętnicze krwi
  • stan przedrzucawkowy, 
  • wielowodzie, 
  • powikłania okołoporodowe, 
  • poronienie,
  • poród przedwczesny, 
  •  nefropatię, 
  • polineuropatię
  • retinopatię cukrzycową, 
  • kwasicę metaboliczną, 
  • a nawet zgon. 

Ponadnormatywna obecność glukozy w moczu ciężarnej może wywołać także niebezpieczne konsekwencje dla płodu, takie jak np. wewnątrzmaciczne obumarcie, wcześniactwo, zahamowanie rozwoju, wady wrodzone, duża masa urodzeniowa (powyżej 4500 g) oraz zwiększona podatność na tycie i zachorowania na cukrzycę w późniejszym wieku (przede wszystkim na cukrzycę typu 2). 

Kiedy stężenie glukozy przekracza normę lekarze starają się ją stabilizować, nie dopuszczając nawet do krótkotrwałych incydentów skoku tego cukru we krwi. Nierzadko wymienione wyżej okoliczności zmuszają do wcześniejszego zakończenia ciąży poprzez natychmiastowe wykonanie cięcia cesarskiego, niezależnie od wieku płodu. 

Reklama

Postępowanie z cukrzycą w czasie ciąży

Co robić kiedy glukoza w moczu w ciąży jest za wysoka? Norma przekroczona skłania do wprowadzenia w życie stosownych kroków. Przede wszystkim należy skupić się na diecie, z której powinno się wykluczyć cukry proste i inne niebezpieczne dla cukrzyków węglowodany. Jadłospis takiej ciężarnej powinien obfitować w warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste. Ponadto przyszła mama powinna zainteresować się jakąś regularną aktywnością fizyczną, dopasowaną do swojego stanu, zdrowia i możliwości. 

Poziom cukru u takich ciężarnych należy stale monitorować. Jeśli powyższe postępowanie nie przynosi rezultatu, lekarze zwykle podejmują decyzję o wprowadzeniu insulinoterapii, czyli podawaniu ciężarnej insuliny w iniekcjach. Medycy starają się robić co w ich mocy aby ciąża nie była powikłana, a dziecko przyszło na świat jak najbliżej terminu porodu i w jak najlepszej kondycji. 

Kobietę ciężarną, u której stwierdzono za wysoką glukozę w moczu należy regularnie badać pod kątem glikemii, ciśnienia tętniczego krwi oraz stanu nerek. Powinno się też kontrolować u niej dno oka, a także kwestie związane z neurologią. Poza tym podczas badania USG należy często sprawdzać jak przebiega rozwój dziecka.

Czytaj również

Bibliografia

  • Cichocka Aleksandra, Szostak-Węgier Dorota, Żywienie kobiet w ciąży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2013, II, ISBN 9788320044157.
  • Cyganek Katarzyna, Ziembińska Angelina, Cukrzyca na obcasach, Poradnik cukrzycowy dla kobiet, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019, ISBN 9788320057904.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Powikłania cukrzycy
Retinopatia cukrzycowa - jak się objawia ta „cukrzycowa choroba oczu”?
Retinopatia cukrzycowa
Hipoglikemia - co to jest i jak się objawia? Leczenie i pierwsza pomoc
Glukoza
Podobne artykuły
Stopa cukrzycowa
Powikłania cukrzycy - ostre i przewlekłe. Czym się różni typ 1 a 2?
Lekarz w zielonych rękawiczkach jednorazowych bada stopę cukrzycową pacjenta
Stopa cukrzycowa - objawy, przyczyny i leczenie. Jak uniknąć amputacji?
Kwasica ketonowa
Kwasica ketonowa - leczenie domowe i dieta. Jak się objawia?
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - czym jest? Jakie przyczyny, leczenie i dieta?
Ciężarna kobieta trzyma się za brzuch
Glukoza w moczu w ciąży, u dziecka i u cukrzyka

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial