Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Gorączka w ciąży - w 1, 2 i 3 trymestrze. Jak ją zbić i kiedy jechać do szpitala?

Gorączka w ciąży, podobnie jak i poza nią, może być wywoływana przez różnego rodzaju infekcje i stany zapalne. W większości przypadków nie stanowi ona zagrożenia dla płodu, jednak zdarzają się sytuacje, w których pomoc medyczna jest konieczna. Kiedy gorączka u ciężarnej jest powodem do niepokoju i co robić, gdy się pojawi?
Kobieta w ciąży mierzy temperaturę z powodu gorączki.
źródło: 123RF
W skrócie
  • Prawidłowa temperatura ciała u kobiet w ciąży jest taka sama, jak u innych pacjentów. Oscyluje w granicach 36-37⁰C, w zależności od metody pomiaru.
  • Stan podgorączkowy lub gorączka u ciężarnych mogą mieć bardzo różne przyczyny. Do najczęstszych należą przeziębienie i inne infekcje wirusowe lub bakteryjne.
  • Każda gorączka w ciąży powinna być skonsultowana z lekarzem. Wysoka może stanowić zagrożenie dla płodu i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.
Spis treści

Czy gorączka może być objawem ciąży?

Gorączka jest jednym z naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Pojawia się, gdy atakują go patogeny, lub gdy uznaje on, że został przez nie zaatakowany (nie zawsze sytuacje te są tożsame). Prawidłowa temperatura ciała oscyluje w granicach 36-37 stopni, co zależy przede wszystkim od miejsca pomiaru oraz rodzaju zastosowanego termometru.

Tuż po zapłodnieniu temperatura u kobiety może być bardziej zbliżona do górnej granicy normy, czyli wynosić około 37⁰C, co jest „zasługą” zachodzących wówczas w organizmie zaburzeń hormonalnych.

Stan podgorączkowy jednak, a tym bardziej gorączka nie są objawami ciąży, jako że hormony nie wpływają na temperaturę ciała w tak dużym stopniu. Gorączka podczas ciąży świadczy zatem o zachodzących w organizmie nieprawidłowościach, co trzeba zawsze skonsultować z lekarzem. Jeśli chodzi o fizjologiczne podwyższenie temperatury na samym początku ciąży, z reguły jest ono na tyle nieznaczne, że przez większość kobiet pozostaje niezauważalne.

Temperatura wyższa o 2-3 kreski nie musi świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia i nie jest żadnym wyznacznikiem ciąży. Celem jej potwierdzenia zaleca się wykonanie testu ciążowego, minimum dzień po spodziewanej miesiączce.

Reklama

Jakie mogą być przyczyny gorączki w ciąży?

Kobiety w ciąży mają temperaturę ciała taką samą, jak inni pacjenci, a gorączka u nich ma z reguły podłoże niezwiązane z samą ciążą.

Stan podgorączkowy może świadczyć np. o przeziębieniu, szczególnie, gdy oprócz niego pojawiają się takie objawy jak ból gardła czy katar.

Ponieważ nie wszystkie leki stosowane w ciąży są całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się płodu, objawy takie najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Inne powszechne symptomy, które mogą towarzyszyć gorączce w czasie ciąży to: ból głowy, bóle mięśni, wysypka, dreszcze.

Te ostatnie pojawiają się zwykle, gdy temperatura jest znacząco podwyższona. Wymienione dolegliwości mogą świadczyć one o rozmaitych infekcjach, spośród których do najczęstszych należą:

  • infekcje wirusowe dróg oddechowych,
  • infekcje układu moczowego,
  • stany zapalne. 

O gorączce w ciąży mówi się, kiedy temperatura ciała przyszłej mamy przekracza 38⁰C. Stan taki, szczególnie jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może negatywnie wpływać na procesy rozwojowe dziecka, dlatego każde uczucie gorączki należy kontrolować.

Reklama

Czy i jaka gorączka jest niebezpieczna w ciąży?

Czy gorączka w ciąży szkodzi dziecku? Jaka jest niebezpieczna, a jaka nie stanowi powodu do niepokoju? Stan podgorączkowy, czyli temperatura 37 - 37,5⁰C nie wpływa na rozwój maluszka i nie jest dla niego groźna. Jeśli jednak podnosi się ona do poziomu przekraczającego 38⁰C, należy podejrzewać, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego - np. rozwija się stan zapalny.

Wysoka gorączka w ciąży (39⁰C lub wyższa) może negatywnie wpływać na rozwijający się w macicy płód, szczególnie jeśli utrzymuje się ona przez dłuższy czas.

Warto przy tym pamiętać, że gorączka jest tylko jednym z objawów rozwijającej się w organizmie choroby. Sama w sobie może nie być zagrożeniem w ciąży i nie mieć wpływu na dziecko, ale nieleczona infekcja prowadzi niekiedy do groźnych powikłań. To dlatego każdy stan podwyższonej temperatury należy skonsultować z lekarzem, by dokładnie określić jego przyczynę.

Reklama

Gorączka w ciąży a 1, 2 i 3 trymestr

Jakie znaczenie ma to, czy gorączka pojawia się w 1, 2 czy w 3 trymestrze ciąży? Za początek ciąży przyjmuje się nie moment poczęcia, ale pierwszy dzień ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem. Licząc w ten sposób, z reguły w 4 tygodniu dochodzi dopiero do zagnieżdżenia (implantacji) zarodka wewnątrz macicy.

Od tego momentu zaczynają zachodzić bardzo intensywne procesy rozwojowe, których prawidłowość zależy m.in. od zdrowia matki. To dlatego zarówno gorączka, jak i inne czynniki (dolegliwości, przyjmowane leki itd.) w pierwszym trymestrze mają największe znaczenie i są najgroźniejsze dla zaczynającego się dopiero rozwijać płodu.

Na początku ciąży, kiedy to dochodzi do pierwszych podziałów komórkowych i kształtowania się zarodka, należy w szczególny sposób dbać o to, by temperatura ciała była prawidłowa, pamiętając jednocześnie, że nie wszystkie środki można wówczas przyjmować.
Gorączka w 3 trymestrze, czyli pod koniec ciąży, kiedy dziecko jest już w dużym stopniu rozwinięte, jest mniej groźna, jednak gdy się pojawia (nawet w 9 miesiącu), należy udać się do lekarza, by zdiagnozować jej podłoże.

Sama gorączka przy porodzie nie powinna stanowić zagrożenia dla dziecka, jednak różne rozwijające się w organizmie matki infekcje mogą utrudniać poród, dlatego przed rozwiązaniem warto o siebie dbać i na co dzień monitorować stan zdrowia.

Reklama

Co stosować na gorączkę w ciąży, żeby ją zbić?

Od jakiej temperatury należy zbijać gorączkę w ciąży? Ponieważ podwyższona temperatura jest naturalnym sposobem organizmu na walkę z patogenami, nie zawsze wskazane jest stosowanie środków na jej obniżenie. Często przy stanie podgorączkowym lekarze nie zalecają jego zbijania, by pozwolić organizmowi samemu się bronić. Może to nawet niekiedy pomóc uniknąć przyjmowania silniejszych leków.

Zbijanie gorączki w ciąży zwykle zaleca się, kiedy temperatura przekracza 38⁰C, choć zawsze najlepiej skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym. Jak zbić gorączkę w ciąży, skoro wiele leków nie jest wówczas bezpiecznych dla rozwijającego się płodu? Można w pierwszej kolejności zastosować domowe sposoby na gorączkę, takie jak choćby chłodne okłady na głowę i inne części ciała.

Na zbicie gorączki zamiast okładów działają też chłodne kąpiele, jednak trzeba zachować ostrożność, by zanadto nie wychłodzić organizmu i nie doprowadzić do przeziębienia. Domowym sposobem na zbicie gorączki są również niektóre napary ziołowe lub inne substancje roślinne.

W ciąży jednak również z nimi trzeba być czujnym. Nie wszystkie zioła są wówczas w pełni bezpieczne, dlatego przed ich zastosowaniem należy poradzić się lekarza. Co robić, gdy domowe sposoby nie działają? Co na utrzymującą się gorączkę w ciąży zastosować? Przede wszystkim, kiedy objawy nie ustępują, trzeba udać się do specjalisty i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Jakie leki na gorączkę w ciąży można przyjmować?

Popularne leki na gorączkę, stosowane powszechnie przez dorosłych pacjentów to paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, zwany potocznie aspiryną. Które z nich można przyjmować w ciąży, nie martwiąc się, że zaszkodzą dziecku?

Złą sławą wśród kobiet ciężarnych okryty jest kwas acetylosalicylowy, który w skrajnych przypadkach może powodować nieprawidłowości w procesach rozwojowych płodu. Szczególnie nie jest on zalecany w pierwszym trymestrze, kiedy organizm dziecka dopiero zaczyna się kształtować.

Środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) - w tym ibuprofen - również nie są zalecane dla przyszłych mam. Tak naprawdę najbezpieczniejszy lek na gorączkę w ciąży to paracetamol - środek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Jest on najczęściej stosowany przez kobiety ciężarne, nie tylko w przypadku podwyższonej temperatury ciała, ale też przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych (np. bólu głowy). Co na zbicie gorączki w ciąży, gdy paracetamol okazuje się nieskuteczny? Jeśli substancja ta nie daje spodziewanych rezultatów, należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą.

Reklama

Kiedy z gorączką w ciąży do szpitala, a kiedy do lekarza?

Kiedy do szpitala? Gdy przy gorączce u kobiet w ciąży pojawią się dreszcze, krwawienia lub inne groźne objawy, nie powinny one czekać na wizytę w gabinecie, ale natychmiast zgłosić się do szpitalnej izby przyjęć.

Oczywiście każdy przypadek podwyższonej temperatury ciała w ciąży powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Gorączka jest tylko jednym z objawów rozmaitych infekcji i stanów zapalnych, które często wymagają leczenia, by nie doprowadzić do groźnych powikłań. Gdy jest to tylko stan podgorączkowy, nie należy wpadać w panikę. Najlepiej wówczas umówić się do lekarza rodzinnego i udać się po poradę w pierwszym możliwym terminie.

Wysoka gorączka w ciąży wymaga już jednak szybkiej interwencji. Kiedy do lekarza? Poradę trzeba uzyskać niezwłocznie, by nie dopuścić do rozwoju choroby podwyższającej temperaturę ciała. Gorączka u ciężarnej jest najbardziej niepokojąca, gdy jest bardzo wysoka lub gdy towarzyszą jej inne niepokojące symptomy.

Czytaj również

Bibliografia

  • Przeziębiona kobieta ciężarna, w: Medical Tribune 03/2015.
  • I. Grzechowiak, Wybrane aspekty farmakoterapii w okresie ciąży - bezpieczeństwo stosowania leków OTC i Rx, Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska.
  • B. Niżnik, K. Gaweł, B. Stanisz, Farmaceutyki - pomoc czy zagrożenie dla kobiet w ciąży?, w: Farmakologia Polska, Tom 70, nr 7, 2014.
  • S. Klamann, Opieka farmaceutyczna nad kobietą w ciąży - wybrane schorzenia i ich farmakoterapia, Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska.
  • Chpl: Paracetamol.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze - co pomaga?
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Kobieta z nietypowym kształtem brzucha w ciąży
Kształt brzucha w ciąży - od czego zależy? Czy ułożenie dziecka ma znaczenie?
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch z poczuciem dyskomfortu z powodu nieprawidłowego koloru śluzu w ciąży
Śluz w ciąży - jaka wydzielina na początku i przed porodem?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!