Gorsety ortopedyczne to ortezy, które zakłada się na tułów, aby skorygować powstałe deformacje kręgosłupa. Gorset na kręgosłup dobrze stabilizuje układ kostny. Jednak nie tylko unieruchamia, wpływa także na korekcję kręgosłupa, w wybranych częściach. Dzięki niemu osoba mająca wady postawy utrzymuje prawidłową postawę ciała.
Gorset ortopedyczny cena
Gorsety ortopedyczne robione są na zamówienie, a więc pod wymiary konkretnego pacjenta. Koszt wykonania sięgać może od 1,5 tys. zł do nawet kilku tysięcy złotych. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje znaczną część kosztu, o ile oczywiście jesteśmy płatnikiem składek. Jeśli tak, gorset na kręgosłup może nas kosztować kilkaset złotych.
Reklama
Gorset ortopedyczny skolioza
W przypadku stwierdzenia skoliozy, czyli bardzo częstej wady postawy, lekarz zleci wykonanie gorsetu, którego zadaniem będzie ucisk na kręgosłupie oraz żebrach. Choroba ta najczęściej ujawnia się w okresie największego wzrostu, zazwyczaj pomiędzy 6 a 24 miesiącem życia (tzw. skrzywienia wczesnodziecięce), 5 a 8 rokiem, a także u nastolatków w okresie dojrzewania. Gorset ortopedyczny na skoliozę nie tylko powstrzymuje pogłębienie schorzenia, ale także „naprawia” już powstałe skrzywienie.
Reklama
Gorset ortopedyczny lędźwiowy
Dostępne są też gorsety ortopedyczne lędźwiowo-krzyżowe. Gorset ortopedyczny lędźwiowy mogą stosować dorośli pacjenci skarżący się na bóle spowodowane:
- dyskopatią,
- skoliozą nisko zlokalizowaną,
- zmianami zwyrodnieniowych lędźwiowego odcinka kręgosłupa,
- spondyloartozą
- oraz cierpiący na silne napięcia mięśni grzbietu.
Reklama
Gorset na kręgosłup piersiowy
Pracownie medyczne wykonują również gorsety na kręgosłup piersiowy. Najczęściej przepisywane są one pacjentom z hiperkifozą piersiową, czyli tzw. okrągłymi plecami, cierpiącym na chorobę Scheuermanna, przewlekłe zespoły bólowe odcinka lędźwiowego osteoporozę czy dyskopatie.
Reklama
Gorsety ortopedyczne rodzaje
Wyróżnia się kilka rodzajów gorsetów:
- Chenaeu,
- Charleston,
- Milwaukee,
- Boston,
- siedzisko ortopedyczne.
Do produkcji gorsetów wykorzystywane są różne materiały, mniej lub bardziej elastyczne i o różnej twardości. Są to m.in. włókno węglowe, aluminium, metal, płyty termoplastyczne, a także naturalna skóra.
Reklama
Gorset na kręgosłup - czy pomaga?
Na efekty noszenia gorsetu korekcyjnego trzeba cierpliwie poczekać. Aby ta orteza pomogła usunąć deformacje kręgosłupa, należy stosować się do zaleceń lekarza i producenta gorsetów ortopedycznych. Ortezę należy nosić niemalże 24 godziny na dobę. W pierwszych 2 dniach powinno się go nosić przez 6 godzin, w kolejnych dwóch dniach 10 godzin. Dnia 5 i 6 należy go nosić około 16 godzin. Od 7 dnia powinien być zdejmowany maksymalnie na 2 godziny dziennie (na przykład do kąpieli, przed posiłkami, na czas ćwiczeń/rehabilitacji), zatem w gorsecie należy także spać.
Reklama
Gorset korekcyjny - czerwone ślady na ciele
Czerwone ślady na skórze, które można zauważyć po zdjęciu gorsetu, to naturalny efekt noszenia ortezy. Powodem do niepokoju powinien być ich brak, który świadczy o niedostatecznym nacisku na tułów, a tym samym niedostatecznej korekcie kręgosłupa. Czerwone ślady powinny zniknąć ze skóry pacjenta po około 60 minutach od zdjęcia gorsetu ortopedycznego.