Co oznacza gorzki smak w ustach?
Gorzki posmak w ustach (a także gardle) jest rzeczą zupełnie naturalną w sytuacji, gdy piliśmy przed chwilą kawę, niesłodzoną herbatę, piwo czy wytrawne wino, paliliśmy papierosy lub spożywaliśmy potrawy z cykorią, rukolą, sałatą lodową lub np. jagnięciną czy wątróbką.
Gorzej, jeśli gorycz w ustach odczuwamy w sytuacji, gdy nie jedliśmy i nie piliśmy nic, albo też konsumowane przez nas pokarmy i napoje nie były bynajmniej gorzkie.
W takiej sytuacji gorzki smak w ustach może świadczyć o rozwoju groźnych schorzeń, przeróżnych zaburzeniach, a także m.in. o ciąży czy niewłaściwej reakcji na antybiotykoterapię.
Reklama
Przyczyny gorzkiego smaku w ustach
Najczęściej gorzki smak w ustach nie jest poważnym objawem. Może jednak wskazywać na pewne choroby lub zaburzenia. Do najczęstszych przyczyn tego stanu należą:
- choroby wątroby i trzustki: wirusowe zapalenie typu B i C, marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki,
- choroby przewodu pokarmowego: wrzody żołądka i dwunastnicy, kamica żółciowa, refluks przełyku,
- choroby jamy ustnej: próchnica, stan zapalny dziąseł i języka,
- zaburzenia neurologiczne: stwardnienie rozsiane, padaczka, uszkodzenie kubków smakowych,
- dieta: nadużywanie potraw gorzkich, ale też zbyt słodkich, niedobór cynku i miedzi,
- cukrzyca: podwyższony poziom insuliny może zmieniać smak,
- astma,
- nadciśnienie tętnicze,
- wizyta u stomatologa: leczenie kanałowe (przez opatrunek lub zatrucie zęba), wyrywanie zęba (rezultat gojenia rany),
- zarażenie Helicobacter pylori: gorzki smak to nietypowy objaw, ale może występować razem ze zgagą, bólem brzucha i wzdęciami,
- antybiotykoterapia,
- niewłaściwa higiena jamy ustnej,
- infekcja drożdżakami,
- refluks żołądkowy
- ciąża.
Gorzki smak ustach może doskwierać także osobom żyjącym w stresie, a także chorującym na nerwicę, gdyż wtedy wzmaga się wydzielanie kwasu solnego w żołądku.
Reklama
Gorzki smak w ustach po jedzeniu a wątroba
Metaliczny lub gorzki smak w ustach po jedzeniu może być objawem schorzeń wątroby, wśród których wymieniamy wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C (wywoływane odpowiednio przez wirusy HBV i HCV) a także marskość wątroby będącą zazwyczaj efektem choroby alkoholowej.
W tym przypadku gorzki smak w ustach będzie zostawać po zjedzeniu większości potraw, nawet tych, które same w sobie gorzkie nie są. Zresztą problemem nie będzie wyłącznie gorzki posmak w ustach po jedzeniu, ale też odrealnione odczuwanie naturalnego smaku w czasie jedzenia.
Towarzyszyć temu może utrata apetytu i objawy takie jak gorączka czy nudności. Dodatkowo na języku pojawiają się białe plamy.
Jeśli natomiast pojawi się żółty nalot, zazwyczaj jest to oznaka problemów z układem trawiennym, np. refluksem żołądkowym.
Reklama
Gorzki smak w ustach rano
Gorzki smak w ustach rano, po przebudzeniu, zazwyczaj jest wynikiem stanów zapalnych przyzębia, czyli tkanek otaczających i utrzymujących ząb. Zapalenia przyzębia powodowane są zazwyczaj bakteriami bytującymi w odkładającej się płytce nazębnej.
Drobnoustroje po kolei atakują i sieją spustoszenie w samych zębach, w dziąsłach, a na koniec także w strukturze kostnej, w której osadzone są zęby. To wszystko powoduje ich rozchwianie i z czasem wypadanie. Chorobom przyzębia towarzyszą nieprzyjemny zapach z ust i gorzki posmak nie tylko po jedzeniu.
Również inne choroby zębów i jamy ustnej, a także zaniedbania higieniczne w tym obrębie należą do najczęstszych przyczyn, jeśli chodzi o odczuwanie porannej goryczy w ustach. Wymienić wśród nich można m.in. próchnicę czy zapalenie języka.
Reklama
Gorzki smak w ustach po antybiotyku
Zdarza się też, że zostaje gorzki smak w ustach po antybiotyku oraz innych lekach, m.in. środkach obniżających ciśnienie oraz stosowanych w leczeniu choroby Alzeimera, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, cukrzycy, astmy a także w chemioterapii.
W tym przypadku jedynym zmartwieniem powinno być skuteczne leczenie przyczyny pierwotnej, czyli choroby.
Gorzki smak w ustach jest w tej sytuacji doświadczeniem chwilowym związanym jedynie z przyjmowaniem leków, które przeminie po zakończeniu terapii.
Reklama
Gorzki smak w ustach w ciąży
Gorzki smak w ustach i mdłości w ciąży są dolegliwościami odczuwanymi przez niektóre kobiety, a nasilają się szczególnie w II trymestrze.
Gorycz w ustach jest w tym przypadku konsekwencją zmian hormonalnych, które zaszły w organizmie, między innymi zwiększonego stężenia progesteronu.
Istotne jest też zwiększenie objętości macicy, która zaczyna uciskać inne narządy wewnętrzne. Jedną z konsekwencji jest przedostawanie się kwasów żołądkowych do przełyku, co przynosi uczucie gorzkości w ustach. Zjawisko to może towarzyszyć ciężarnej kobiecie aż do samego porodu.
Reklama
Gorzki smak w ustach a zaburzenia neurologiczne
Uczucie goryczy w ustach może być spowodowane także przez zaburzenia neurologiczne - uogólnione lub miejscowe. W połączeniu z innymi objawami (drżenie mięśni, pogorszenie wzroku, problemy z wymową), gorzki smak w ustach może nas zaniepokoić w kontekście ciężkiej choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane.
Gorycz w ustach odczuwają też często osoby chore na padaczkę. Powodem tego typu doznań mogą być też zaburzenia pracy kubków smakowych albo struktur mózgu, na przykład wskutek ucisku.
Z pewnością więc, odczuwając w sposób trwały gorzki smak w ustach, który nie jest związany z przyjmowanymi pokarmami i napojami, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.
Gorzki smak w ustach a choroby laryngologiczne
Jednym z mniej znanych objawów zapalenia migdałków jest właśnie gorzki smak w ustach. Towarzyszy mu dodatkowo ból gardła.
Posmak w tym przypadku może także przypominać smak sera pleśniowego.
Kiedy pojawi się żółto-zielona wydzielina razem z gorzkim smakiem w ustach, przyczyną może być zapalenie zatok.
W momencie, gdy pojawią się niepokojące objawy udać należy się do lekarza, najlepiej laryngologa.
Gorzki smak w ustach a koronawirus
W przypadku zachorowań na COVID-19 wiele osób skarży się na zmieniony smak, utratę węchu i inne specyficzne objawy. Gorzki, metaliczny posmak w ustach może być związany właśnie z koronawirusem.
Najczęściej jednak zarażenie COVID-19 wiąże się z całkowitą utratą zmysłu węchu i smaku.
„Według mojej wiedzy wybiórcza utrata smaku pojawia się w 30-40 proc. przypadków zakażenia i nie przeradza się w całkowitą utratę smaku. Chora osoba może mieć w ustach poczucie goryczy, czasem pacjenci czują smak słony.” - twierdzi prof. Piotr H. Skarżyński.
Jak pozbyć się gorzkiego smaku w ustach?
Jeśli problemem jest niewłaściwa higiena najbardziej odpowiednie będą domowe sposoby. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Warto także zacząć korzystać z nici dentystycznej, by pozbyć się resztek jedzenia.
Płukanie ust płynem do higieny jamy ustnej również może być pomocne. Wykazuje on bowiem działanie antybakteryjne i odświeża oddech.
Jeśli takie zmiany nie przyniosły pożądanych skutków i gorzki smak wciąż się utrzymuje, należy udać się do lekarza. Rozpoznanie przyczyny jest bardzo ważne w celu jej wyleczenia.