Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Czy grypa w ciąży jest groźna i jak się objawia?

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia wirusem grypy. Jak się objawia grypa w ciąży? Jak można ją leczyć?
Kobieta w ciąży szczepi się na grypę
źródło:123RF
W skrócie
  • Kobiety w ciąży znajdują się grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem grypy.
  • Grypa w ciąży objawia się podobnie jak u pozostałych grup chorych. Ciężarne mogą mieć jedynie bardziej nasilony katar.
  • Leczenie grypy w ciąży jest problematyczne, gdyż ciężarne ze względów bezpieczeństwa nie mogą zażywać większości leków. W przypadku ciężkiego przebiegu może zajść konieczność hospitalizacji.
SPRAWDŹ TEŻ: Grypa (wirus grypy) - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Spis treści

Czy grypa w ciąży jest groźna? 

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, wywołaną przez wirusa grypy (A, B lub C). Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni z osobą chorą lub poprzez dotykanie skażonych przedmiotów. Grypa jest chorobą sezonową.

Występuje corocznie w okresie jesienno-zimowym (od października do kwietnia). Każdego roku w Polsce na grypę choruje nawet kilka milionów osób, w tym także kobiety w ciąży.

Co istotne, grypa w ciąży może być niebezpieczna zarówno dla kobiety, jak i dziecka. 

Prof. Leszek Szenborn w swojej pracy „Grypa u ciężarnych - leczenie i profilaktyka” dowodzi, że ciężarne znajdują się grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem grypy, powołując się na statystyki dotyczące pandemii grypy, które występowały na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. 

W czasie pandemii grypy w 1918 r., nazywanej hiszpanką, umieralność kobiet w ciąży wynosiła od 27 do 45 proc. Co więcej, w czasie tej pandemii ponad połowa kobiet straciła ciążę.

Profesor podkreśla, że także pandemia, która miała miejsce 40 lat później (tj. w latach 1957-1958) przyczyniła się do wysokiej śmiertelności kobiet w ciąży, mimo postępu medycyny. Umieralność wśród ciężarnych była wyższa niż w populacji ogólnej. 

Reklama

Objawy grypy w ciąży 

Objawy grypy w ciąży zasadniczo nie różnią się od symptomów obserwowanych w pozostałych grupach pacjentów. Do podstawowych objawów grypy zaliczają się:

  • wysoka gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle mięśniowe,
  • suchy, męczący kaszel, które następnie przechodzi w wilgotny,
  • ból głowy,
  • katar,
  • ból gardła. 

Ciężarne w porównaniu z populacją ogólną mogę mieć jedynie bardziej nasilony katar. Wskazuje się także, że w kobiet w ciąży częściej występuje duszność. 

Reklama

Co na grypę w ciąży? 

Leczenie grypy w ciąży jest problematyczne, gdyż ciężarne ze względów bezpieczeństwa nie mogą zażywać większości leków lub wyrobów medycznych. Większość osób leczy grypę objawowo za pomocą leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Jednakże ciąża stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do stosowania wielu preparatów o tym działaniu. Jak zatem leczyć grypę w ciąży? Najlepiej nie na własną rękę.

Kobietom w ciąży zaleca się, by zasięgnęły opinii lekarza lub chociaż farmaceuty przed zażyciem jakiegokolwiek leku.Także nie wszystkie domowe sposoby na grypę w czasie ciąży będą bezpieczne. Przykładowo, popularne w sezonie grypowym herbatki malinowe powinny zawierać wyciąg z owoców, a nie z liści. Napar z liści maliny może bowiem wyzwolić skurcze macicy. 

Reklama

Leki na grypę w ciąży 

Do dozwolonych leków objawowych na grypę w ciąży zalicza się paracetamol. W przypadku wysokiej gorączki kobieta spodziewająca się dziecka może zażywać paracetamol co sześć godzin, jednakże dawka dobowa nie powinna wynosić więcej niż 3 gramy. Dozwolony jest także ibuprofen, jednakże w I i II trymestrze. Substancji czynnej nie można stosować w III trymestrze. Co bardzo istotne, w trosce o zdrowie dziecka, kobieta powinna przed zażyciem tych leków skontaktować się z lekarzem. 

W przypadku nieustępowania objawów w ciągu 2-3 dni, wskazana jest wizyta u lekarza. Należy pamiętać, że grypy nie leczy się tylko objawowo. Istnieją bowiem leki przeciwgrypowe. Zazwyczaj w leczeniu ostrej infekcji wywołanej wirusem grypy stosuje się inhibitory neuraminidazy. Z uwagi na wysokie ryzyko powikłań grypy w ciąży, leczenie przeciwwirusowe jest wysoce wskazane. Najczęściej stosowanymi lekami na grypę dla ciężarnych, zaliczanymi do inhibitorów neuraminidazy, są oseltamiwir i zanamiwir. 

Reklama

Szczepienie na grypę w ciąży 

Grypie zdecydowanie lepiej zapobiegać. Z tego powodu kobietom w ciąży zalecane są szczepienia ochronne w sezonie epidemicznym. Zgodnie z zaleceniami WHO, szczepionka na grypę w ciąży powinna być trójwalentna i inaktywowana (TIV – trivalent inactivated influenca vaccine). 

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2008 r. przez Zamana i wsp., skuteczność szczepienia na grypę w ciąży wynosi 36 proc. Jeżeli chodzi o skutki uboczne, to w badaniu stwierdzono jedynie łagodne działania niepożądane jak ból w miejscu wstrzyknięcia oraz niewielką gorączkę. U narodzonych noworodków nie stwierdzono zaś istotnych różnic w stanie zdrowia w porównaniu z dziećmi kobiet, które nie były szczepione. Oznacza to, że szczepionka jest nie tylko skuteczne, ale także bezpieczna. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Leszek Szenborn, Grypa u ciężarnych – leczenie i profilaktyka, Medycyna po Dyplomie 2010; (19); 7 (172): 98-103.
  • Modelowy program profilaktyki grypy dla kobiet w ciąży, Kraków 2019.
  • K. Zaman, E. Roy, S.E. Arifeen, M. Rahman, R. Raqib, E. Wilson, S. B. Omer, N. S. Shahid, R. F. Breiman, M.C. Steinhoff, Effectiveness of maternal influenza immunization in mothers and infants, N Engl J Med 2008;359:1-10.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Infekcje wirusowe
Opryszczka - przyczyny i objawy. Z czym można ją pomylić?
Opryszczka na ustach
Syrop z cebuli - właściwości, skutki uboczne i dawkowanie. Jak go zrobić?
Przygotowanie syropu z cebuli
Infekcja wirusowa - ile trwa? Objawy, przebieg i leczenie.
Wirusy w infekcji
Podobne artykuły
Mleko z miodem i czosnkiem na przeziębienie
Mleko z miodem i czosnkiem - naturalny antybiotyk. Jak je zrobić i na co pomaga?
Mykoplazmy - objawy, leczenie, powikłania
Choroba jamy ustnej
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej - u dzieci i dorosłych. Ile trwa i na czym polega leczenie?
Nos z infekcją zapalną
Opryszczka w nosie – objawy i leczenie. Jak się jej pozbyć?
Dorosła kobieta mierzy sobie temperaturę ciała
Bostonka u dorosłych - jak się objawia i ile trwa? Powikłania i leczenie

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!