Czy grypa w ciąży jest groźna?
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, wywołaną przez wirusa grypy (A, B lub C). Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni z osobą chorą lub poprzez dotykanie skażonych przedmiotów. Grypa jest chorobą sezonową.
Występuje corocznie w okresie jesienno-zimowym (od października do kwietnia). Każdego roku w Polsce na grypę choruje nawet kilka milionów osób, w tym także kobiety w ciąży.
Co istotne, grypa w ciąży może być niebezpieczna zarówno dla kobiety, jak i dziecka.
Prof. Leszek Szenborn w swojej pracy „Grypa u ciężarnych - leczenie i profilaktyka” dowodzi, że ciężarne znajdują się grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem grypy, powołując się na statystyki dotyczące pandemii grypy, które występowały na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.
W czasie pandemii grypy w 1918 r., nazywanej hiszpanką, umieralność kobiet w ciąży wynosiła od 27 do 45 proc. Co więcej, w czasie tej pandemii ponad połowa kobiet straciła ciążę.
Profesor podkreśla, że także pandemia, która miała miejsce 40 lat później (tj. w latach 1957-1958) przyczyniła się do wysokiej śmiertelności kobiet w ciąży, mimo postępu medycyny. Umieralność wśród ciężarnych była wyższa niż w populacji ogólnej.
Reklama
Objawy grypy w ciąży
Objawy grypy w ciąży zasadniczo nie różnią się od symptomów obserwowanych w pozostałych grupach pacjentów. Do podstawowych objawów grypy zaliczają się:
- wysoka gorączka,
- dreszcze,
- bóle mięśniowe,
- suchy, męczący kaszel, które następnie przechodzi w wilgotny,
- ból głowy,
- katar,
- ból gardła.
Ciężarne w porównaniu z populacją ogólną mogę mieć jedynie bardziej nasilony katar. Wskazuje się także, że w kobiet w ciąży częściej występuje duszność.
Reklama
Co na grypę w ciąży?
Leczenie grypy w ciąży jest problematyczne, gdyż ciężarne ze względów bezpieczeństwa nie mogą zażywać większości leków lub wyrobów medycznych. Większość osób leczy grypę objawowo za pomocą leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Jednakże ciąża stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do stosowania wielu preparatów o tym działaniu. Jak zatem leczyć grypę w ciąży? Najlepiej nie na własną rękę.
Kobietom w ciąży zaleca się, by zasięgnęły opinii lekarza lub chociaż farmaceuty przed zażyciem jakiegokolwiek leku.Także nie wszystkie domowe sposoby na grypę w czasie ciąży będą bezpieczne. Przykładowo, popularne w sezonie grypowym herbatki malinowe powinny zawierać wyciąg z owoców, a nie z liści. Napar z liści maliny może bowiem wyzwolić skurcze macicy.
Reklama
Leki na grypę w ciąży
Do dozwolonych leków objawowych na grypę w ciąży zalicza się paracetamol. W przypadku wysokiej gorączki kobieta spodziewająca się dziecka może zażywać paracetamol co sześć godzin, jednakże dawka dobowa nie powinna wynosić więcej niż 3 gramy. Dozwolony jest także ibuprofen, jednakże w I i II trymestrze. Substancji czynnej nie można stosować w III trymestrze. Co bardzo istotne, w trosce o zdrowie dziecka, kobieta powinna przed zażyciem tych leków skontaktować się z lekarzem.
W przypadku nieustępowania objawów w ciągu 2-3 dni, wskazana jest wizyta u lekarza. Należy pamiętać, że grypy nie leczy się tylko objawowo. Istnieją bowiem leki przeciwgrypowe. Zazwyczaj w leczeniu ostrej infekcji wywołanej wirusem grypy stosuje się inhibitory neuraminidazy. Z uwagi na wysokie ryzyko powikłań grypy w ciąży, leczenie przeciwwirusowe jest wysoce wskazane. Najczęściej stosowanymi lekami na grypę dla ciężarnych, zaliczanymi do inhibitorów neuraminidazy, są oseltamiwir i zanamiwir.
Reklama
Szczepienie na grypę w ciąży
Grypie zdecydowanie lepiej zapobiegać. Z tego powodu kobietom w ciąży zalecane są szczepienia ochronne w sezonie epidemicznym. Zgodnie z zaleceniami WHO, szczepionka na grypę w ciąży powinna być trójwalentna i inaktywowana (TIV – trivalent inactivated influenca vaccine).
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2008 r. przez Zamana i wsp., skuteczność szczepienia na grypę w ciąży wynosi 36 proc. Jeżeli chodzi o skutki uboczne, to w badaniu stwierdzono jedynie łagodne działania niepożądane jak ból w miejscu wstrzyknięcia oraz niewielką gorączkę. U narodzonych noworodków nie stwierdzono zaś istotnych różnic w stanie zdrowia w porównaniu z dziećmi kobiet, które nie były szczepione. Oznacza to, że szczepionka jest nie tylko skuteczne, ale także bezpieczna.