Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Grzybica potnicowa - jakie daje objawy i czym ją leczyć?

Grzybica potnicowa to choroba, która może rozwinąć się niepostrzeżenie, a z czasem wywoływać świąd i szereg dolegliwości. Zobacz, czym charakteryzuje się ten problem zdrowotny i jak można go zwalczyć. Czy grzybica potnicowa wymaga stosowania leków na receptę?
Biegaczka z problemem grzybicy potnicowej
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Grzybica potnicowa może objawiać się poprzez pęcherzyki, np. na podeszwach stóp.
  • Grzybica potnicowa to choroba, którą można skutecznie leczyć za pomocą dostępnych bez recepty środków.
  • Choroba może pojawić się nie tylko u dorosłych, ale też dzieci, stąd konieczność dbałości o profilaktykę przeciwgrzybiczą we wszystkich grupach wiekowych.
Spis treści

Co to jest grzybica potnicowa?

Grzybica to niezwykle poważny problem, który występuje powszechnie w populacji. Wyróżnia się kilka typów tej choroby wywołanej przez zakażenie grzybicze.

Znane są takie odmiany jak grzybica:

  • złuszczająca,
  • międzypalcowa,
  • potnicowa,
  • wrzodziejąca,
  • krostkowa.

Wśród wymienionych typów prym wiodą trzy pierwsze, a zwłaszcza postać złuszczająca oraz grzybica potnicowa stóp.

Grzybica potnicowa to taka odmiana grzybicy, która występuje wraz z pojawiającymi się pęcherzykami, umiejscowionymi zazwyczaj na podeszwach pięt.

Taki wyprysk może zlewać się w ogniska wysiękowe. Tego typu zmiany mają tendencję do pękania, a potem do złuszczania się. Ten rodzaj grzybicy określany jest też postacią dyshydrotyczną. Grzybica potnicowa nierzadko mylona jest z innymi chorobami w tym takimi jak: wyprysk potnicowy czy też łuszczyca krostkowa dłoni i stóp.

W klasyfikacji ICD-10 nie ma wprost wyszczególnionej grzybicy potnicowej, występuje natomiast grzybica skóry obejmująca kategorie od B35 do B39. W ICD-11 grzybica znajduje się pod kodem: 1F28.

Reklama

Przyczyny grzybicy potnicowej

Co sprzyja rozwojowi grzybicy potnicowej? Bezpośrednią przyczyną tego stanu jest zakażenie grzybem, zwykle z rodzaju Trichophyton, rzadziej przez pleśnie i drożdżaki.

Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w wyniku kontaktu z zakażonymi powierzchniami, np.:

  • podłogami w miejscach publicznych,
  • basenami,
  • saunami,
  • przymierzalniami.

Oznacza to, że grzybica jest zaraźliwa, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność w przypadku korzystania z przestrzeni wspólnych.

Zakażeniom sprzyjają otwarte rany na stopach, które mogą stać się bramą dla grzybów i wnikać w tkanki. Wszystkie otarcia powinny więc być zabezpieczane przed takim działaniem patogenów.

Ryzyko zakażeń wzrasta także u osób z obniżoną odpornością, z chorobami przewlekłymi i pacjentów starszych.

Kolejną przyczyną grzybicy stóp jest także noszenie niewłaściwie dopasowanego i zbyt ciasnego obuwia. Na wewnętrznej części buta osadzają się grzyby, co wywołuje zakażenie.

Grzybica potnicowa i wyprysk potnicowy to dwie różne dolegliwości, dlatego nie należy pomiędzy nimi stawiać znaku równości. Jednocześnie zdarzają się sytuacje, gdy wyprysk potnicowy współistnieje z grzybicą.

Jakie są przyczyny wyprysku potnicowego? Wyprysk potnicowy może być wywołany działaniem grzybów, ale często ma też związek z alergią na nikiel albo jest wypryskiem atopowym.

Z kolei przyczyny grzybicy to infekcja grzybicza. Łatwo więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wyprysk potnicowy jest zaraźliwy. Tak naprawdę wszystko zależy, czy został wywołany zakażeniem grzybiczym, czy np. alergią.

Reklama

Objawy grzybicy potnicowej. Gdzie się pojawia?

Dolegliwości związane z tą odmianą choroby zwykle dotyczą skóry stóp.

Grzybica potnicowa stóp wywołuje takie symptomy jak:

  • pojawienie się pęcherzyków - mogą one pojawić się nie tylko na podeszwach, ale też między palcami stóp,
  • pęcherzyki mogą przenieść się na ręce i rozwinąć na całej ich powierzchni, nie wyłączając przestrzeni między palcami - niekiedy określane są również jako krosty z wodą na dłoniach,
  • pęcherzyk na palcu może zlewać się z innymi,
  • pęknięte wypryski potnicowe wykazują tendencję do złuszczania się - nie mamy wówczas do czynienia jednak z grzybicą złuszczającą stóp, ale po prostu z kolejnym etapem i objawem grzybicy potnicowej,
  • zmianom - tak jak przy innych rodzajach grzybicy na stopach czy dłoniach - mogą towarzyszących nieprzyjemne odczucia swędzenia, pieczenie między palcami nóg,
  • z czasem zmiany związane z potnicową grzybicą stóp zaczynają nieprzyjemnie pachnieć, co również przekłada się na obniżenie nastroju.

Pamiętaj, że podobne objawy mogą wystąpić w przebiegu innych chorób, np. łuszczycy, dlatego, jeżeli nie jesteś pewien, z czym się borykasz, koniecznie zgłoś się ze swoimi wypryskami potnicowymi do specjalisty.

Reklama

Grzybica potnicowa u dzieci

Dzieci to grupa wiekowa, która jest w szczególny sposób narażona na różnego rodzaju zakażenia grzybicze.

Sprzyja temu częste przebywanie najmłodszych w miejscach użytku publicznego, np. w żłobkach, przedszkolach, na basenach i mniejsze przykładanie wagi do przestrzegania zasad higieny, w tym noszenia obuwia zamiennego.

Niektóre maluchy wręcz uwielbiają bawić się np. w wymienianie się klapkami. Brak należytej ostrożności może zwiększyć ryzyko rozwoju grzybicy potnicowej u dziecka.

Analizując zdjęcia grzybicy u dzieci na stopach, można stwierdzić, że objawy tej dolegliwości są takie same jak u dorosłych.

Pamiętajmy jednak, że wyprysk potnicowy u dzieci wcale nie musi świadczyć o zakażeniu grzybiczym, ale być np. objawem alergii. Wówczas leczenie grzybicy stopy u dziecka, w sytuacji, gdy mierzy się z alergią, nie przyniesie rezultaty.

Zamiast sięgać po domowe sposoby na grzybicę u dzieci na stopach, lepiej zatroszczyć się o zastosowanie sprawdzonych preparatów aptecznych, które przyniosą ulgę najmłodszym.

Poza tym grzybica stopy u dziecka wymaga zastosowania środków przeciwgrzybiczych, a metody domowe nie zawsze spełniają ten warunek. Poza tym grzybicę leczy się tygodniami. Terapii nie należy przerywać nawet, gdy pierwsze zmiany ustąpią.

Reklama

Leczenie grzybicy potnicowej

Jak leczyć grzybicę potnicową? Terapię zmian grzybiczych można rozpocząć już w zaciszu domowym. Skuteczne środki na grzybicę dostępne są zarówno na receptę, jak i bez recepty - mogą być to preparaty do stosowania miejscowego.

Sprawdzą się one przede wszystkim w początkowej fazie choroby. Leczenie grzybicy potnicowej warto poprzedzić jednak odpowiednią diagnostyką, np. u lekarza dermatologa albo u podologa.

Specjalista zapyta pacjenta o to, jak długo już boryka się z określonymi dolegliwościami, w których miejscach zauważył pierwsze zmiany. Leczenie wyprysku potnicowego na stopach wywołanego zakażeniem grzybami wymaga także tego, by przyjrzeć się temu, czy paznokcie nie zostały zakażone. Wówczas również one muszą zostać objęte odpowiednimi działaniami zaradczymi.

Leczenie egzemy potnicowej, która nie ma podłoża grzybiczego opiera się na innych zasadach niż, np. leczenie wyprysku potnicowego o charakterze grzybiczym - stosuje się inne środki zapobiegające takim zmianom, np. preparaty alergiczne.

Te drugie zmiany wymagają stosowania na zmiany preparatów zawierających substancje przeciwgrzybicze. W zasadzie sposób na to, jak leczyć wyprysk potnicowy nie różni się wiele od tego, jak leczyć grzybicę między palcami u nóg.

Nierzadko grzybica potnicowa pojawia się również na dłoniach. Wówczas leczenie grzybicy potnicowej dłoni można oprzeć na tych samych preparatach, co terapię grzybicy potnicowej stóp.

Terapia opiera się na stosowaniu przeciwgrzybiczych:

  • maści,
  • lakierów na zainfekowane paznokcie,
  • kremów,
  • spray’ów,
  • żelów.

To nie tylko sposób na to, by poradzić sobie z leczeniem wyprysku potnicowego na stopach, ale również grzybicy międzypalcowej, określanej też stopą atlety. Tego typu preparaty nakłada się bezpośrednio np. na zmiany między palcami, na podeszwach albo też na inne obszary stopy.

Maść na grzybicę potnicową

Wiele skutecznych maści na grzybicę stóp bez trudu zakupimy bez recepty. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny preparat, warto wiedzieć, jakich składników szukać, by poczuć się ulgę.

W maści na grzybicę potnicową szukajmy przede wszystkim substancji przeciwgrzybiczych, które skutecznie zwalczą zakażenie, a jednocześnie nie będą wywoływać skutków ubocznych.

Klasyczne składniki na grzybicę stopy to: cyklopiroks oraz olamina. Ta pierwsza substancja obecna w maści na grzybicę stóp bez recepty przenika przez naskórek, mieszki włosowe i gruczoły łojowe.

W przypadku, gdy ten składnik ma za zadanie walczyć z grzybicą skóry gładkiej lub skóry owłosionej, dostępny jest on w formie żelu, maści lub kremu na grzybicę stóp bez recepty. To też dobra substancja zawarta w maści na grzybicę między palcami.

W przypadku grzybicy paznokci taki składnik nakłada się w postaci lakieru. Takie połączenie cyklopiroksu i olaminu wykazuje też właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu jest to krem na grzybicę stóp, który zmniejsza ryzyko nadkażeń bakteryjnych.

Jeżeli korzystasz z pomocy lekarza, z pewnością przepisze Ci on maść na grzybicę na receptę. Wówczas zapytaj specjalistę o skład przepisywanych preparatów.

Leki na grzybicę potnicową

Wiele leków na grzybicę stóp to preparaty, które są dostępne bez recepty. Oznacza to, że grzybica to choroba, z którą zazwyczaj można poradzić sobie samodzielnie, stosując środki z apteki.

Wsparcia lekarskiego wymaga natomiast grzybica, która opanowała całą stopę i zajmuje już paznokcie. Wówczas najlepiej zwalczać zakażenie z pomocą lekarza.

Leki bez recepty na grzybicę potnicową zawierają w składzie podobne substancje jak leki na inne rodzaje grzybicy. Skuteczny lek na grzybicę międzypalcową przyniesie również rezultat w walce z opisywaną tu odmianą grzybicy. Może być też wykorzystywany do zwalczania grzybicy złuszczającej czy krostkowej.

Leki bez recepty na grzybicę potnicową mają różne formy. To kremy, żele, maści, ale też spraye. Ten ostatni środek warto stosować doraźnie, np. zakładając buty. Sprawdzi się on również w zwalczaniu ewentualnego ryzyka przeniesienia zakażenia ze skóry na paznokcie. To bezkontaktowa forma aplikowania leku na grzybicę potnicową.

Domowe sposoby na grzybicę potnicową

Zanim trafimy do apteki lub pod skrzydła specjalisty, np. podologa lub lekarza dermatologa, często rozważamy podjęcie się leczenia domowego grzybicy potnicowej. Tymczasem domowe sposoby, wcale nie są najlepszym, co na grzybicę na stopach można stosować.

Niektórzy decydują się np. na :

  • na okłady z octu jabłkowego,
  • na wkładanie między palce czosnku,
  • na usuwanie zmian za pomocą pumeksu.

Takie metody często nie tylko nie przynoszą rezultatu, ale również prowadzą do zaostrzenia się stanu zapalnego. Mogą też przyczyniać się do roznoszenia zakażeń wśród domowników.

Działania domowe powinny wspierać leczenie, ale nie mogą być jego podstawą. Warto dbać przede wszystkim o higienę, stosować tylko własne ręczniki i inne środki higieniczne, a przy tym dbać o ich regularną wymianę i pranie.

Dobrze też mieć pod ręką mydło przeciwgrzybicze. Dobrze też zdezynfekować swoje buty. Jednak ostatnie słowo, co na grzybicę międzypalcową potnicową, należy do sprawdzonych metod. Tylko systematyczne stosowanie środków przeciwgrzybiczych przyniesie pożądany efekt.

Czytaj również

Bibliografia

  • D. Trzmiel, A. Lis-Święty, Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego - problem ciągle aktualny, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2011, Tom 17, Nr 4, 212-217.
  • J. Szepietowski, Grzybica stóp, Medycyna Rodzinna 3-4/2001, s. 173-176, https://www.czytelniamedyczna.pl/699,grzybica-stlp.html, [data dostępu: 08.01.2023].
  • G. Kądziela-Wypyska, R. Miturska, B. Wawrzycki, Grażyna Chodorowska, Profilaktyka i leczenie grzybic, Borgis - Medycyna Rodzinna 5/2004.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Infekcje grzybicze
Kandydoza – objawy, leczenie, dieta i definicja
Co to jest wagina
Jakie są objawy grzybicy ucha? Jak przebiega leczenie?
Mężczyznę boli ucho
Grzybica pochwy - jak wygląda? Objawy i domowe sposoby
Podobne artykuły
Kobieta leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Odgrzybianie organizmu - co jeść i ile trwa? Leki i naturalne metody
Mężczyzna trzyma się za krocze
Co zwiększa ryzyko pojawienia się grzybicy penisa?
Osoba trzymająca się za krocze
Grzybica pachwin - jak wygląda i ile trwa leczenie? Domowe sposoby
Duży paznokcieć u stóp z żółtą grzybicą
Grzybica paznokci - przyczyny i objawy. Jak jej zapobiegać i jak leczyć?
Kobieta cierpi na grzybicę dłoni
Grzybica dłoni - objawy i przyczyny. Na czym polega domowe leczenie?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial