Objawy grzybicy ucha
Grzybica ucha to dość rzadka choroba, która występuje głównie u osób dorosłych, niezależnie od płci. Wskazuje się jednak, że częściej atakuje mężczyzn [Pajączkowska i wsp.].
Wśród czynników predysponujących do grzybiczego zapalenia ucha wymienia się długotrwałe stosowanie antybiotyków miejscowych, przewlekłe stany zapalne ucha środkowego, a także operacje w obrębie ucha.
Ponadto w grupie podwyższonego ryzyka są osoby z obniżoną odpornością (chorzy na AIDS oraz pacjenci w trakcie chemioterapii i radioterapii).
Grzybicę ucha najczęściej wywołują następujące patogeny:
- Aspergillus flavus (kropidlak żółty, gatunek grzyba),
- Aspergillus niger (kropidlak czarny, gatunek grzyba),
- Aspergillus fumigatus (kropidlak popielaty, grzyb),
- Candida albicans (bielnik biały, należący do drożdżaków).
Zwykle pierwszym objawem grzybicy ucha jest dokuczliwy świąd. Pacjenci często narzekają na uczucie ucisku w uchu. Infekcji grzybiczej może towarzyszyć ból, która nasila się przy poruszaniu małżowiną uszną.
Wśród objawów wymienia się także szumy uszne oraz upośledzenie słuchu, ale zazwyczaj wynikają one z zalegania mas zapalnych w przewodzie słuchowym. Ponadto występują także zmiany rumieniowate z łuszczenie się skóry.
W zależności od rodzaju grzyba, który skolonizował ucho, mogą też występować ciemne lub zielono naloty, a także białe masy pokryte czarnym nalotem.
Niekiedy pacjenci odczuwają bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi oraz szczękościsk.
Reklama
Grzybicze zapalenie ucha
Jeżeli chodzi o lokalizację zmian, to najczęściej u pacjentów diagnozuje się grzybicę ucha zewnętrznego. Choroba atakuje głównie zewnętrzny przewód słuchowy, rzadziej zaś diagnozuje się grzybicę małżowiny usznej.
Grzybica ucha środkowego i wewnętrznego występują bardzo rzadko i zwykle mają związek z przebytymi operacjami w obrębie ucha.
Grzybicę ucha zewnętrznego należy różnicować z zewnętrznym zapaleniem ucha, które dotyka około 10 proc. populacji. Występuje przede wszystkim u kobiet w czwartej dekadzie życia oraz mężczyzn po 60. roku życia [Pajączkowska i wsp.].
Co więcej, zapalenie ucha zewnętrznego zwykle jest spowodowane wirusem opryszczki.
Reklama
Leczenie grzybicy ucha
Leczenie grzybicy ucha zawsze powinno być poprzedzone pobraniem wydzieliny do badania mykologicznego. Dopiero na podstawie wyników badań powinno się dobrać preparaty przeciwgrzybiczne.
U większości pacjentów zachodzi także konieczność odsysania lub chirurgicznego oczyszczania przewodu słuchowego z zalegających mas zapalno-grzybiczych.
Jeżeli chodzi o środki farmakologiczne, to zastosowanie znajdują przede wszystkim leki miejscowe. Krople na grzybicę ucha najczęściej zawierają takie substancje czynne jak nystatyna czy mikonazol.
Jeśli leki miejscowe nie przynoszą poprawy, niekiedy włącza się leczenie ogólnoustrojowe. Do najczęstszych leków na grzybicę ucha należą itrakonazol i ketokonazol.
Reklama
Domowe sposoby leczenia grzybicy ucha
Jeżeli chodzi o domowe sposoby leczenia grzybicy ucha, to są to przede wszystkim działania wspomagające leczenie klasyczne. Poza stosowaniem preparatów przeciwgrzybicznych należy ściśle przestrzegać zasad higieny, wpłynie to korzystnie na proces leczenia, ale także uchroni przed nawrotem zakażenia.
W czasie leczenia nie powinno się chodzić na basen. Zaleca się także by nie korzystać z sauny oraz nie słuchać muzyki przez douszne słuchawki.
Zwolennicy medycyny naturalnej polecają olejek herbaciany do ucha dotkniętego zakażeniem grzybiczym, gdyż wykazuje on właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Należy pamiętać, że olejek stosuje się zewnętrznie.
Z użyciem olejku można robić na przykład okłady na ucho. Jednakże powinno się skonsultować to z lekarzem, zwłaszcza w trakcie leczenia preparatami miejscowymi.