Jak wygląda guzek na wardze sromowej?
Niebolesny guzek na wardze sromowej może pozostać niezauważony przez bardzo długi czas - do jego wychwycenia zazwyczaj dochodzi przy okazji innych czynności, m.in. związanych z podcieraniem się, depilacją czy współżyciem seksualnym albo masturbacją. Wówczas można wyczuć podskórne guzki na wargach sromowych, ale również te, które występują jawnie na ciele.
Czasem uwagę zwraca jednak nie dotyk czy dolegliwości bólowe, ale wygląd. Jak wygląda guzek na wardze sromowej?
Uwagę przykuwa:
- kolor, np. czerwone, fioletowe zmiany,
- kształt, zmiany nieregularne i regularne,
- wielkość - zwykle instynktownie bardziej obawiamy się większych zmian niż mniejszych, co nie zawsze jest zasadne. Czasem małe guzki na wardze sromowej mogą być znacznie bardziej niebezpieczne niż jeden duży. Przykładowo dużo małych, swędzących guzków to częsty objaw śródnabłonkowej neoplazji sromu, czyli zmiany przednowotworowej, która może przyczynić się do rozwoju raka sromu;
- lokalizacja - zmiana może wystąpić zarówno na wargach sromowych większych, jak i mniejszych.
Reklama
Co oznacza guzek na wardze sromowej?
Określenie “guzek” wywołuje skojarzenia z nowotworami, a nawet wręcz z rakiem warg sromowych. Tymczasem tego typu zmiana może mieć zupełnie inne podłoże. Najbardziej prozaicznym czynnikiem wywołującym “guzka” jest wrastający włos. Włos nie może przebić się przez skórę i tworzy coś na wzór małej krostki - z czasem jednak dochodzi tu do stanu zapalnego, który w niektórych przypadkach jest bolesny.
Przyczyną guzków na wargach sromowych mogą też być:
- choroby przenoszone drogą płciową, np. opryszczka narządów płciowych, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, kiła,
- infekcje bakteryjne i grzybicze,
- żylaki sromu,
- torbiele i ropnie,
- włókniaki zazwyczaj posiadające kulisty, workowaty kształt i ciemnobrązowy kolor, przemieszczają się pod skórą.
Różnorodność dolegliwości, którym towarzyszy guzek jest tak szeroka, że każda pacjentka wymaga indywidualnej oceny zmiany.
Torbiele i ropnie na wargach sromowych
W obszarze sromu znajduje się wiele gruczołów wydzielania zewnętrznego. Są to m.in. gruczoły Skene’a oraz gruczoły Bartholina. W przypadku ich zatkania powstaje zwykle niebolący guzek na wargach sromowych, zazwyczaj zlokalizowany tuż przy wejściu do pochwy. Niestety, w niektórych przypadkach taka zmiana może jednak boleć.
Bolesny guzek na wardze sromowej pojawia się w sytuacji nadkażeń bakteryjnych, np. bakterią Eschericha coli obecną w kale. Wówczas nie mówimy już o torbieli, ale o ropniu - taki też jest ich ropny charakter. Jeżeli wewnątrz bolącego guzka znajduje się ropa, zazwyczaj wymaga to jego nacięcia i pozbycia się zawartości. Takie ropnie trzeba usunąć, ponieważ mogą osiągać duże rozmiary. Natomiast zmiany, które nie zostały zakażone, nie muszą być usuwane w taki sposób.
Torbiele mogą nawracać, a profilaktyka ich uniknięcia wciąż nie jest opracowana.
Guzek na wardze sromowej a kiła
Bardzo niebezpieczną chorobą weneryczną jest kiła. Chorą zwieść mogą początkowe, łagodne objawy, w tym niebolesny guzek na wardze sromowej. Zazwyczaj ma on formę drobnej grudki o okrągłym kształcie. Ujawnia się między 9 a 90 dniem od zakażenia i pojawia się w tej przestrzeni, gdzie doszło do wniknięcia bakterii krętka bladego odpowiedzialnego za chorobę. Z czasem guzek zmienia się w owrzodzenie charakteryzujące się lśniącym wyglądem, gładkimi brzegami. Może też przybierać formę zmiany z krwią.
Zwrócić uwagę należy także na objawy uogólnione m.in.;
- bielactwo,
- łysienie, np. przerzedzenie włosów na szczycie głowy,
- uczucie zmęczenia,
- bóle gardla.
Jeżeli kiła nie zostanie na czas wyleczona, może doprowadzić do zajęcia układu nerwowego,serca, stawów, kości, co nierzadko stanowi zagrożenie dla życia.
Rak sromu
Niekiedy widząc zgrubienie na wardze sromowej kobiety automatycznie postrzegają taką zmianę w kategoriach raka. Tymczasem rak sromu jest chorobą rzadką - rocznie zapada na nią około kilkaset osób, zazwyczaj w wieku 60+. Nie oznacza to jednak, że na starcie można wykluczyć taką diagnozę. Co może wskazywać na tę chorobę?
Pierwszym typem raka sromu jest ten wywołany przez działanie wirusa HPV i mający związek z rozwojem niezróżnicowanej śródnabłonkowej neoplazji sromu. Takie zmiany przedrakowe:
- są wyraźnie odgraniczone,
- mają kolor różowy,
- mają formę licznych, drobnych grudek,
- łatwo wyczuć podczas czynności higienicznych.
Rak sromu niekiedy rozwija się w wielu miejscach równocześnie, a w zaawansowanych przypadkach prowadzi do bólu, krwawień, problemów z siedzeniem i oddawaniem moczu.
Drugim rodzajem raka jest czerniak sromu, który powstaje z komórek skóry. Czerniaka charakteryzują:
- forma grudki, guzka,
- nierówne brzegi,
- nieregularne zabarwienie,
- średnica większa niż 7 mm.
Czerniak sromu przez długi czas może pozostać niezauważony, co przekłada się na mniejsze szanse wyzdrowienia.
Objawy raka sromu prócz guzka na wardze sromowej, które mogą wystąpić to:
- krwawienia,
- pieczenie sromu,
- swędzenie sromu,
- powiększenie węzłów chłonnych.
Zmiany rakowe muszą zostać usunięte chirurgicznie, a w niektórych przypadkach niezbędna jest również wulwektomia, czyli całkowite usunięcie sromu.
Reklama
Czy guzek na wardze sromowej w ciąży i po porodzie to powód do niepokoju?
Czy warto obawiać się guzka na wardze sromowej w ciąży? Taka zmiana, zwłaszcza, gdy jest bezbolesna, może być zwykłą torbielą albo kaszakiem, które samoistnie znikną. Czasem jednak może wskazywać na infekcję intymną, chorobę weneryczną, np. kiłę, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, co wymaga szybkiej interwencji, by nie doszło do zakażenia płodu. Taka infekcja może w skrajnych przypadkach doprowadzić do wad płodu, przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Dlatego każda taka zmiana wymaga kontroli lekarza.
Jednocześnie w ciąży występuje większe ryzyko pojawienia się nie tylko żylaków odbytu, ale też sromu. Obecność guzków na wargach sromowych po porodzie może także wskazywać po prostu na żylaki tej części ciała. Do ich wystąpienia przyczynia się nie tylko fizyczne obciążenie sromu, ale również zmiany hormonalne, np. progesteron zmniejsza napięcie naczyń krwionośnych.
Wśród czynników ryzyka wymienia się m.in. nadwagę przed ciążą oraz niskie ułożenie płodu. Żylaki warg sromowych mają formę sino-niebieskich krętych żył. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla kobiety i dziecka i zwykle nie są wskazaniem do porodu poprzez cesarskie cięcie.
Reklama
Co zrobić, gdy pojawi się guzek na wardze sromowej? Domowe sposoby i leczenie
Guzków na wardze sromowej nie należy ignorować, ponieważ mogą stanowić wstęp do poważnych chorób. Rozpoznanie ich na wczesnym etapie pozwoli oszczędzić wiele bólu oraz cierpienia, a dodatkowo przyczynić się do szybszej rekonwalescencji.
Jednocześnie nie każda taka zmiana wskazuje na poważną, zagrażającą zdrowiu i życiu dolegliwość. Często może mieć związek np. z zatkaniem gruczołu. Jeśli nie dojdzie do zakażenia, sama z czasem zniknie. Można jednak nieco przyspieszyć proces pozbycia się takich zmian poprzez różne domowe sposoby czy preparaty: począwszy od ziół, poprzez ciepłe kąpiele, aż po odpowiedni styl życia, np. związany z noszeniem wygodnej bielizny.
Jak leczyć guzek na wardze sromowej?
Jeżeli zmiany nabierają na sile, rosną albo zaczynają wywoływać ból, najlepiej zgłosić się do lekarza. Gdy przyczyną bólu jest ropień, a więc zakażona torbiel, zwykle wystarczy nacięcie w znieczuleniu miejscowym ropnia oraz zastosowanie antybiotyków, które zniszczą bakterie.
Lekarz wskaże także, czym smarować guzek na wardze sromowej. Zwykle w składzie takich preparatów znajduje się klotrimazol, który działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Wśród rozwiązań bardziej naturalnych można wskazać nasiadówki z dodatkiem kwiatu rumianku.
Z kolei żylaki sromu można leczyć z wykorzystaniem skleroterapii, czyli poprzez wstrzykiwanie do światła żyły preparatu obkurczającego. Takie zabiegi wykonuje się już po ciąży, jednocześnie warto podkreślić, że zwykle żylaki sromu znikają po kilku tygodniach po porodzie i nie ma konieczności ich usuwania. U kobiet z predyspozycją do takich zmian mogą one jednak nawrócić przy okazji kolejnej ciąży.
Poważniejsze zmiany, np. rak, wymagają usunięcia w znieczuleniu ogólnym i przeprowadzenia długotrwałego leczenia. Stosuje się tu połączenie różnych metod - w tym usunięcia chirurgicznego z naddatkiem okolicznych węzłów chłonnych wraz z chemioterapią, radioterapią albo radiochemioterapią.
Domowe sposoby na guzek na wardze sromowej
Niektórych guzków nie pozbędziemy się łatwo samodzielnie, jednak te będące torbielami można usunąć poprzez ciepłe kąpiele. Najlepiej stawiać też na przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów - to pozwoli nie podrażniać guzka oraz umożliwi uniknięcie rozwoju dodatkowych zmian. Czasem wystarczająca okazuje się zmiana metody golenia - w ten sposób można zmniejszyć ryzyko np. czarnych “guzków”, które de facto są po prostu wrośniętymi włosami.
Gdy zmiana jest wywołana infekcją grzybiczą albo bakteryjną, można wspomagać się ziołami, m.in. dębem szypułkowym, rumiankiem lekarskim, szałwią lekarską, czarnuszką. Takie zioła można przyjmować doustnie, ale też stosować w formie płynów do przemywania.
Wśród domowych sposobów na guzek na wardze sromowej na pewno nie znajdziemy samodzielnego przebijania zmian igłą czy nacinania ostrymi narzędziami. W ten sposób można poranić delikatne okolice intymne i doprowadzić do dodatkowych zakażeń.
Guzek wargi sromowej nie zawsze stanowi zagrożenie. Warto jednak takie zmiany kontrolować u specjalisty, by mieć pewność, że nie rozwija się poważna choroba.