Kim jest hematolog?
Hematolog jest lekarzem chorób wewnętrznych, pediatrii lub posiadającym inną specjalizację II stopnia, który ukończył dodatkowo trzyletnią specjalizację z zakresu hematologii. Co to jest hematologia? Za Słownikiem języka polskiego PWN, to nauka o krwi i chorobach nowotworowych oraz nienowotworowych układu krwiotwórczego i chłonnego.
Zgodnie z przytoczoną definicją, lekarz hematolog jest specjalistą, który posiada wiedzę oraz umiejętności umożliwiające diagnozowanie, profilaktykę oraz leczenie chorób układu krwiotwórczego i chłonnego na poziomie zapewniającym samodzielne prowadzenie usług leczniczych.
Po ukończeniu specjalizacji w hematologii lekarz jest uprawniony do:
- samodzielnego rozwiązywania problemów klinicznych występujących w hematologii w lecznictwie otwartym i zamkniętym;
- prowadzenia profilaktyki chorób krwi;
- orzekania w sprawach sądowych, lekarskich, ubezpieczeniowych i innych;
- orzekania o potrzebie rehabilitacji leczniczej, niezdolności do pracy, uszczerbku na zdrowiu oraz niepełnosprawności z powodu rozpoznanych i leczonych chorób;
- udzielania konsultacji lekarzom POZ i innych specjalności medycznych;
- kierowania oddziałem szpitalnym lub przychodnią hematologiczną;
- wykonywania indywidualnej, specjalistycznej praktyki lekarskiej lub udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach grupowej praktyki lekarskiej w dziedzinie hematologii;
- kierowania specjalizacją w hematologii innych lekarzy;
- doskonalenia zawodowego innych pracowników medycznych;
- kierowania eksperymentem medycznym w dziedzinie hematologii.
Reklama
Hematolog dziecięcy
Obok specjalizacji z hematologii należy wymienić specjalizację z zakresu onkologii i hematologii dziecięcej, które przeznaczona jest dla lekarzy posiadających specjalizację II stopnia w pediatrii uzyskaną na podstawie poprzednich przepisów lub posiadających tytuł specjalisty w pediatrii uzyskany na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25.03.1999 r.
Warto podkreślić, że niemal połowę wszystkich nowotworów wykrywanych u dzieci stanowią nowotwory układu krwiotwórczego, co niewątpliwie tłumaczy potrzebę występowania odrębnych studiów specjalizacyjnych.
Hematolog dziecięcy po uzyskaniu specjalizacji posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności do diagnozowania, planowania leczenia i prowadzenia chemioterapii wszystkich chorób nowotworowych wieku dziecięcego oraz do diagnozowania i leczenia nowotworowych chorób układu krwiotwórczego.
Reklama
Czym zajmuje się hematolog?
Czym się zajmuje lekarz hematolog po ukończeniu kursu specjalizacyjnego?
Program specjalizacji zakłada, że lekarz po jej ukończeniu będzie posiadał wiedzę w zakresie następujących zagadnień:
- podstawy hematologii klinicznej (w tym wiedza z zakresu immunologii, epidemiologii chorób krwi oraz farmakologii i farmakokinetyki leków stosowanych w hematologii, a także znajomość mechanizmów i skutków działania promieniowania jonizującego);
- diagnostyka chorób krwi (m.in. pełne badanie morfologii krwi, badania biochemiczne i immunologiczne krwi, badania cytologiczne i histologiczne szpiku, badania obrazowe);
- szczegółowa wiedza o patofizjologii, diagnostyce i leczeniu poszczególnych chorób krwi;
- przeszczepianie szpiku i komórek krwiotwórczych;
- transfuzjologia;
- opieka paliatywna w hematologii;
- problemy hematologiczne występujące w innych jednostkach chorobowych.
Reklama
Co leczy hematolog?
Lista jednostek chorobowych, o których uczą się lekarze w trakcie programu specjalizacyjnego jest bardzo długa. Rzecz jasna z niektórymi chorobami hematolodzy w swojej praktyce lekarskiej spotykają się częściej, inne zaś występują sporadycznie.
Pośród najczęstszych chorób, które leczy hematolog wymienić można:
- niedokrwistości (niedoborowe, hemolityczne, krwotoczne, hipo- i aplastyczne);
- granulocytopenie;
- małopłytkowości;
- nabyte i wrodzone niedobory odporności;
- przewlekłe zespoły mieloproliferacyjne;
- ostra białaczka mieloblastyczna;
- zespoły mielodysplastyczne;
- ostra białaczka limfoblastyczna;
- chłoniaki ziarnicze i nieziarnicze;
- szpiczaki;
- AIDS
- skazy krwotoczne i trombofilie.
Reklama
Hematolog a onkolog
Programy specjalizacyjne w dziedzinie hematologii i onkologii posiadają punkty styczne, ale warto wiedzieć czym się różnią. Onkologia jest specjalizacją o znacznie szerszym zakresie tematycznym.
Lekarz onkolog po ukończeniu kursu będzie posiadał wiedzę z zakresu onkologii hematologicznej, jednakże o wiele bardziej ogólną niż lekarz hematolog. W praktyce, po zdiagnozowaniu u pacjenta nowotworowej choroby krwi, onkolog skieruje go do hematologa, który posiada bardziej rozległą wiedzę na temat nowotworów krwi.
Warto jednak dodać, że istnieją przypadki, kiedy pacjent leczony jest zarówno przez hematologa i onkologa. Niekiedy leki stosowane w chemioterapii mogą przyczynić się do rozwoju zespołu mielodysplastycznego, a nawet ostrej białaczki nielimfoblastycznej.